reklama

FreeBSD 10.0 wydane: ulepszenia zarówno dla serwerów jak i desktopu

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

O FreeBSD wiele można powiedzieć, ale jednej kwestii nikt nie zaprzeczy – ten otwartoźródłowy system operacyjny, mimo niejednokrotnie przepowiadanego mu końca, jest z nami nieustannie od 1993 roku. Wydana dzisiaj jego wersja 10.0 przynosi liczne ulepszenia – i to nie tylko w najważniejszych dla FreeBSD zastosowaniach serwerowych, ale też dla użytkowników laptopów.

Na serwerach projektu obrazy instalacyjne pojawiły się dobrych kilka godzin przed oficjalnym obwieszczeniem wydania. Niespodzianek w nich nie znaleziono – ostatecznie pierwsza wersja RC pojawiła się na początku grudnia. Niemniej jednak warto przypomnieć, co takiego dobrego wersja 10.0 przynosi.

Przede wszystkim FreeBSD 10.0 to pierwszy system w całości skompilowany za pomocą kompilatora LLVM Clang. W ten sposób FreeBSD staje się niezależne od ekosystemu oprogramowania GNU, z kompilatorem GCC obciążonym zapisami licencji GPLv3. Powodem zmiany nie było jednak tylko liberalne licencjonowanie nowego kompilatora. Jego deweloperzy twierdzą, że jest on najszybszym kompilatorem dla dużych aplikacji C/C++ (nawet kilkadziesiąt procent szybszym od GCC) i zużywa ponad dwukrotnie mniej pamięci niż kompilator Richarda Stallmana.

Wraz z wersją 10.0 system wzbogacił się o otwarty sterownik grafiki dla Radeonów. Kod przeniesiony jest z Linuksa, wraz z łatkami dla biblioteki Mesa i sterownika serwera grafiki X. FreeBSD zapewnia teraz dla wielu GPU „czerwonej drużyny” akcelerację 3D i możliwość wykorzystania wszystkich rozdzielczości.

Inne istotne na desktopie kwestie to znaczące usprawnienie wsparcia dla WiFi 802.11n (dodano m.in. obsługę czipów Atherosa), jądro z dynamicznym taktowaniem (zmniejszające zużycie zasobów i zwiększające wydajność, szczególnie na laptopach), wsparcie dla zestawu instrukcji procesora Intel AES-NI do przyspieszenia operacji kryptograficznych i wprowadzenie obsługi USB Audio 2.0. Warto też wspomnieć o przeniesieniu mechanizmu FUSE bezpośrednio do bazowego systemu, dzięki czemu FreeBSD będzie lepiej sobie radził z microsoftowym systemem plików NTFS.

Dla tych, którzy z FreeBSD korzystają przede wszystkim na serwerze najciekawszymi zmianami powinny okazać się ulepszenie systemu plików ZFS (dodano wsparcie mechanizmu TRIM dla dysków SSD, a także optymalizacji zapisu i kompresji w czasie rzeczywistym). Dodano natywny mechanizm wirtualizacji – hiperwizor bhyve (wydający się być odpowiednikiem linuksowego KVM), a także sterowniki dla hiperwizora Hyper-V, przygotowane przez Microsoft i Citriksa (dzięki nim bezproblemowo można zwirtualizować FreeBSD na Windows Serverze). Zastąpiono też klasyczny serwer DNS Bind przez oprogramowanie Unbound i LNDS.

Finalnie warto wspomnieć o wydłużeniu listy sprzętu, na którym można FreeBSD uruchomić, o jedno, ale za to bardzo popularne urządzenie. Dzięki pracy Aleksandra Rybałko system przeniesiono na Raspberry Pi. Informacje o instalacji systemu znajdują się w serwisie kernelnomicon.org.

Zapewne znajdą się i tacy, którzy powiedzą, że to wszystko na nic, a jak Netcraft potwierdza, *BSD umiera. I faktycznie, FreeBSD dysponuje dziś około 1% rynku serwerowego, a jego udział na rynku desktopowym to zapewne promile. Znaczenie FreeBSD tkwi jednak gdzie indziej – system ten stanowi bazę dla licznych udanych komercyjnych projektów – korzystają z niego sprzętowe zapory sieciowe, macierze dyskowe, akceleratory WAN. Wiele kodu FreeBSD stanowi fundament systemów Darwin/OS X/OS X Server Apple'a. System ten znalazł też zastosowanie w konsolach Sony Playstation 3 i Playstation 4. Choćby z tego właśnie powodu można być pewnym, że wersja 10.0, nawet jeśli nie zwiększy znacząco udziałów FreeBSD na rynku, nie będzie wersją ostatnią tego systemu.

Uwaga: serwery FTP są obecnie bardzo przeciążone, więc zainteresowanym pobraniem FreeBSD 10.0 radzimy skorzystać z BitTorrenta. Oto linki magnetyczne do poszczególnych wersji:

CD 32-bit ISO

DVD 32-bit ISO

CD 64-bit ISO

DVD 64-bit ISO

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama