FreeCON 2006 zakończony

Strona główna Aktualności

O autorze

W ostatni weekend odbyła się we Wrocławiu konferencja FreeCON 2006, poświęcona zagadnieniom Wolnego Oprogramowania. Prelekcje odbywały się w Auli Politechniki Wrocławskiej, w budynku A1 przy Wybrzeżu Wyspiańskiego.

Organizatorzy zaskoczyli profesjonalizmem, wszystkie aspekty były dobrze przygotowane, nie było częstego na tego typu imprezach bałaganu. Impreza była bardzo ciekawa pod względem merytorycznym, z 14 przygotowanych prelekcji każdy mógł wybrać interesującą go tematykę. Poruszano kwestie programistyczne - opisano Perl, Ruby On Rails, a także procesy kompilacji programów pod Linuksem. Tematy sieciowe poruszał Łukasz Bromirski z Cisco Systems, mówił on o BGP Blackholing i dynamicznym routingu. Zaprezentowano także system telefoniczny Asterisk, Linuksa w systemach wbudowanych (także w iPodzie), journaling i X-terminale. Dokonano także prawnej analizy wzbudzającej kontrowersje nowej wersji licencji GPLv3.

Na zakończenie obu dni organizatorzy przewidzieli bardziej rozrywkowe tematy. W sobotę zaprezentowano sztukę walki Krav Maga w aspekcie obrony informatyków, w niedzielę odbył się ring pomiędzy użytkownikami Linuksa i systemów z rodziny BSD.

Organizatorzy obiecują, że już wkrótce na stronie konferencji umieszczone będą materiały pokonferencyjne, prezentacje prelegentów i zapisy wideo (cała impreza była filmowana). Następna edycja FreeCON ma się odbyć za rok, a już na jesień tego roku zapowiadana jest edycja poświęcona kwestiom bezpieczeństwa - SecureCON.

Przypominamy, że dzisiaj, także we Wrocławiu, rozpoczyna się IT Days 2006, plan wykładów na stronie organizacji AIESEC.

© dobreprogramy
s