FreeDOS — alternatywa dla MS-DOS wciaż jest rozwijana

FreeDOS — alternatywa dla MS‑DOS wciaż jest rozwijana

04.01.2012 15:32

O systemie FreeDOS ostatnio słyszeliśmy w 2006 roku przy okazji wydania wersji 1.0, która rozwijana była przez 12 lat. Jednak projekt nie umarł — właśnie ukazała się kolejna wersja FreeDOSa.

FreeDOS to system kompatybilny z MS-DOS, który powstał jako niezależny, darmowy odpowiednik starego systemu Microsoftu. Projekt powołano do życia w reakcji na ogłoszenie zakończenia wsparcia dla systemu MS-DOS w momencie wydania Windows 95. FreeDOS ma wszystkie dostępne w pierwowzorze funkcje oraz kilka nowości, które zbliżają go do współczesnych komputerów. Starsze wersje FreeDOSa obsługiwały duże dyski sformatowane jako FAT32, miały zaawansowaną obsługę pamięci, zarządzanie energią, oraz sterowniki do myszek, drukarek i napędów CD.

Wersja 1.1 FreeDOSa została dodatkowo wyposażona w podstawową obsługę kontrolerów USB 1.1 zgodnych ze standardem UHCI i sterownik PCI-IDE z obsługą UDMA i PIO, dzięki czemu możliwe jest podłączania dysków i napędów PATA i SATA. W tej wersji systemu znalazło się jądro 2040, w którym poprawiono błąd obsługi systemu plików FAT32 z poprzedniego wydania, dzięki czemu już nie ryzykujemy uszkodzenia partycji. Ponadto w nowym FreeDOSie znalazły się: program flashrom, który pomoże wykonywać kopie zapasowe lub aktualizować BIOS, zestaw narzędzi TCP/IP (pakiet mtcp) i interpreter poleceń 4DOS 8.00. Więcej o zmianach można przeczytać na liście dyskusyjnej. Tej wersji systemu nie można niestety uruchamiać z LiveCD.

DOS odszedł w zapomnienie jakieś 15 lat temu, a czy ten projekt jest jeszcze potrzebny? Poza zastosowaniami typowo edukacyjnymi (FreeDOS jest czasami wykorzystywany jako przykład do nauki projektowania systemów i programowania) ten mały system jest używany jako domyślny DOS w nieco już zapomnianym emulatorze DOSEmu, można go również uruchomić na emulatorze DOSBox. FreeDOS jest również używany do tworzenia płyt startowych do aktualizacji BIOS-u (na przykład przez firmę HP) lub firmware'u (dyski SSD Intela, SeaTools firmy Seagate). Jako system operacyjny codziennego zastosowania raczej już się nie nadaje, ale warto wiedzieć o istnieniu tego projektu jako o ciekawostce.

Obraz płyty instalacyjnej można pobrać ze strony projektu. Jeśli kogoś skusi FreeDOS, warto również zajrzeć do działu z dostępnym oprogramowaniem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)