FreeDOS 1.0 wydany

Strona główna Aktualności

O autorze

Prace nad tym systemem trwały 12 lat. Przez pewien czas spowolniły się do tego stopnia, że zapowiadano śmierć tego projektu. Jednak już dwa miesiące temu zapowiadaliśmy, że prawdopodobnie pod koniec lipca doczekamy się wydania pierwszej, stabilnej wersji. W końcu doczekaliśmy się.

Powyższy tekst nie dotyczy wcale kolejnego "dziecka" Microsoftu ale systemu FreeDOS. Jest to rozwijany od 1994 roku projekt niezależnego, darmowego odpowiednika dla systemu MS-DOS. Projekt był reakcją na ogłoszenie Microsoftu, że wraz z wydaniem systemu Windows 95 skończy się wsparcie dla DOSa. FreeDOS jest kompatybilny z system MS-DOS i posiada (prócz funkcji dostępnych w pierwowzorze) obsługę dużych dysków w formacie FAT32, zaawansowaną obsługę pamięci, sterowniki do napędów CD, myszek i drukarek, zarządzanie energią oraz wsparcie dla większości najpopularnieszych formatów kompresji plików.

Wydawać by się mogło, że po tylu latach DOS nie będzie nikomu potrzebny. Nic bardziej mylnego. Do wielu z nas z wypiekami na twarzy opowiada o starych, dobrych grach pod DOS (takich jak np. legendarny DOOM), których uruchomienie pod najnowszymi edycjami Windows jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Wiele firm do dnia dzisiejszego korzysta też ze oprogramowania finansowo-księgowego pod DOS. Wreszcie autorzy projektu widzą przyszłość FreeDOSa jako systemu wbudowanego w różne urządzenia.

Zinteresowanych FreeDOSem odsyłamy na stronę domową projektu gdzie można pobrać obraz ISO płyty CD z systemem. Dostępny jest obraz dyskietki startowej, przydatny w przypadku problemów ze bootowaniem z płyty CD.

© dobreprogramy
s