Freespire

Strona główna Aktualności

O autorze

Szef firmy Linspire, właściciela dystrybucji o tej samej nazwie ogłosił plany stworzenia nowego darmowego systemu. Linspire zdobyła popularność z powodu poprzedniej nazwy, Lindows, której podobieństwo do nazwy produktu Microsoftu spowodowało konflikt zakończony w sądzie.

Freespire ma być darmową dystrybucją opartą na Debianie, dostępną w dwóch wersjach - darmowej, ale wyposażonej tylko w komponenty na otwartych licencjach i płatnej, rozszerzonej o komercyjne oprogramowanie. Rozszerzona edycja ma obsługiwać zastrzeżone formaty, takie jak MP3, Quick Time, Windows Media, Flash, Real Media, posiadać zintegrowaną maszynę Javy i dołączone czcionki Bitstream.

Firma zamierza otworzyć technologię Click and Run (CNR), służącą do łatwego instalowania programów i kupowania licencji. Pierwsza wersja Freespire ma ukazać się w okolicach sierpnia.

Tymczasem, wydanie OpenSUSE znów się opóźnia. Finalne wydanie miało ukazać się wczoraj, ale zamiast tego wydano wersję RC2, a pojutrze spodziewać się można kolejnego testu - RC3. Powody opóźnienia nie są znane, prawdopodobnie programistom zależy na dopracowaniu całości.

© dobreprogramy
s