r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Fresh Paint dla Windows 10: olejem po ekranie malowanie – i nie tylko olejem

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Microsoft Paint jest programem związanym z Windows od samego ich początku. Prościutki edytor grafiki rastrowej obecny był we wszystkich kolejnych wersjach desktopowych „okienek”, włącznie z Windows 8. Czy jednak pojawi się na pewno w Windows 10? Tego nie wiemy, niektórzy mówią, że w końcu zastąpi go aplikacja malarska o nazwie Fresh Paint, której nowa odsłona dostępna jest już w Windows Store.

Fresh Painta możecie pamiętać z premiery Windows 8 – reklamowano wówczas to cudo jako owoc prac badaczy z Microsoft Research, którzy w ramach Projektu Gustav próbowali odtworzyć fizykę farb olejnych, płótna i pędzli w cyfrowej formie. Teraz aplikacja dla artystów-hobbystów wraca do Windows 10, użytkownicy testowych wersji Insider Preview mogą ją pobrać bezpośrednio ze sklepu.

r   e   k   l   a   m   a

To wersja beta, więc nie dziwcie się, gdy powstałe we Fresh Paincie dzieła sztuki zostaną bezpowrotnie utracone, ale i tak program zapowiada się obiecująco – szczególnie dla posiadaczy tabletów graficznych i ekranów dotykowych. Dostaliśmy bowiem reagujące na siłę nacisku wirtualne pędzle i rysiki, pozwalające malować zarówno farbami olejnymi jak i pastelami, akwarelami i ołówkiem. Rendering grafiki przyspieszany jest przez GPU, co sprawia, że wrażenie malowania jest całkiem realistyczne. Do tego dochodzi możliwość importowania grafiki, której źródłem może być też kamera, możliwość drukowania obrazów w dowolnej rozdzielczości i zestaw kolorowanek do zabawy dla dzieci.

Aplikacja ma oczywiście też swoje wady, i nie chodzi tu wcale o normalne w wersji beta usterki (m.in. są problemy z działaniem Undo, zarządzaniem obrazkami w galerii i importem zdjęć do programu). Brakuje porządnych opcji konfiguracji pędzli, systemu warstw, wygodnego wybieraka kolorów, warto byłoby też przeprojektować sam interfejs, usuwając bezsensowne animacje paneli i lepiej wykorzystując dostępne miejsce, szczególnie na panoramicznych ekranach. W wypadku aplikacji malarskiej powinniśmy mieć też możliwość odpięcia paneli narzędzi od głównego okna, tak jak to jest możliwe w GIMP-ie czy Photoshopie dla OS-a X, wiele osób pracujących z dwoma monitorami może dzięki temu w pełni wykorzystać dostępne sobie miejsce.

Użytkownicy w Windows Store wystawili aplikacji jednak bardzo dobrą ocenę – 4,6/5, co świadczy o tym, że Microsoft wykonał tu dobrą robotę. Autor tej notki nie ma wielkich zdolności plastycznych, więc nie jest w stanie uczciwie ocenić programu, więc za podsumowanie przedstawi opinię plastyka Phila Gallowaya z Wielkiej Brytanii, który o Fresh Paincie napisał:

to jedna z najważniejszych aplikacji, z jakich korzystałem, która całkowicie przemieniła moją sztukę, pracę i mam nadzieję że pozwoli mi zostać artystą na pełen etat. Mam nadzieję, że nowa wersja jest równie dobra co obecna, będąc najbardziej realistyczną cyfrową symulacją malowania na rynku.

Zainteresowani zabawą z Fresh Paintem użytkownicy Windows 10 mogą pobrać wersję beta aplikacji z Windows Store. Edycję dla systemu Windows Phone 8 oraz Windows 8.1 znajdziecie w naszej bazie aplikacji.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.