Fresh Paint dla Windows 10: olejem po ekranie malowanie – i nie tylko olejem

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft Paint jest programem związanym z Windows od samego ich początku. Prościutki edytor grafiki rastrowej obecny był we wszystkich kolejnych wersjach desktopowych „okienek”, włącznie z Windows 8. Czy jednak pojawi się na pewno w Windows 10? Tego nie wiemy, niektórzy mówią, że w końcu zastąpi go aplikacja malarska o nazwie Fresh Paint, której nowa odsłona dostępna jest już w Windows Store.

Fresh Painta możecie pamiętać z premiery Windows 8 – reklamowano wówczas to cudo jako owoc prac badaczy z Microsoft Research, którzy w ramach Projektu Gustav próbowali odtworzyć fizykę farb olejnych, płótna i pędzli w cyfrowej formie. Teraz aplikacja dla artystów-hobbystów wraca do Windows 10, użytkownicy testowych wersji Insider Preview mogą ją pobrać bezpośrednio ze sklepu.

To wersja beta, więc nie dziwcie się, gdy powstałe we Fresh Paincie dzieła sztuki zostaną bezpowrotnie utracone, ale i tak program zapowiada się obiecująco – szczególnie dla posiadaczy tabletów graficznych i ekranów dotykowych. Dostaliśmy bowiem reagujące na siłę nacisku wirtualne pędzle i rysiki, pozwalające malować zarówno farbami olejnymi jak i pastelami, akwarelami i ołówkiem. Rendering grafiki przyspieszany jest przez GPU, co sprawia, że wrażenie malowania jest całkiem realistyczne. Do tego dochodzi możliwość importowania grafiki, której źródłem może być też kamera, możliwość drukowania obrazów w dowolnej rozdzielczości i zestaw kolorowanek do zabawy dla dzieci.

Aplikacja ma oczywiście też swoje wady, i nie chodzi tu wcale o normalne w wersji beta usterki (m.in. są problemy z działaniem Undo, zarządzaniem obrazkami w galerii i importem zdjęć do programu). Brakuje porządnych opcji konfiguracji pędzli, systemu warstw, wygodnego wybieraka kolorów, warto byłoby też przeprojektować sam interfejs, usuwając bezsensowne animacje paneli i lepiej wykorzystując dostępne miejsce, szczególnie na panoramicznych ekranach. W wypadku aplikacji malarskiej powinniśmy mieć też możliwość odpięcia paneli narzędzi od głównego okna, tak jak to jest możliwe w GIMP-ie czy Photoshopie dla OS-a X, wiele osób pracujących z dwoma monitorami może dzięki temu w pełni wykorzystać dostępne sobie miejsce.

Użytkownicy w Windows Store wystawili aplikacji jednak bardzo dobrą ocenę – 4,6/5, co świadczy o tym, że Microsoft wykonał tu dobrą robotę. Autor tej notki nie ma wielkich zdolności plastycznych, więc nie jest w stanie uczciwie ocenić programu, więc za podsumowanie przedstawi opinię plastyka Phila Gallowaya z Wielkiej Brytanii, który o Fresh Paincie napisał:

to jedna z najważniejszych aplikacji, z jakich korzystałem, która całkowicie przemieniła moją sztukę, pracę i mam nadzieję że pozwoli mi zostać artystą na pełen etat. Mam nadzieję, że nowa wersja jest równie dobra co obecna, będąc najbardziej realistyczną cyfrową symulacją malowania na rynku.

Zainteresowani zabawą z Fresh Paintem użytkownicy Windows 10 mogą pobrać wersję beta aplikacji z Windows Store. Edycję dla systemu Windows Phone 8 oraz Windows 8.1 znajdziecie w naszej bazie aplikacji.

© dobreprogramy
s