Fundacja OpenDocument rezygnuje ze wsparcia dla ODF

Strona główna Aktualności

O autorze

Działająca od pięciu lat organizacja OpenDocument Foundation powstała w celu popularyzacji i rozwijania formatu OpenDocument. Teraz jej wiceprezes ogłosił zaskakującą decyzję o rezygnacji ze wspierania formatu na rzecz innego, opracowanego przez W3C.

Za powód tej decyzji podano ograniczenia techniczne formatu, które utrudniają używanie go w pakiecie biurowym Microsoft Office. Uznano, że ODF od początku został źle zaprojektowany i nie może spełnić wymagań rynku. Stoi to nieco w sprzeczności z faktem, że ODF zdobywa ostatnio coraz większą popularność wśród użytkowników, a co ważniejsze, także twórców aplikacji.

Organizacja ODF zdecydowała się wesprzeć inny format, opracowywany przez W3C Compound Document Formats (CDF). Ma on być bardziej elastyczny i pozwalać na lepszą współpracę z wieloma platformami, ale jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju. W związku z tą decyzją, format ODF będzie prawdopodobnie musiał zmienić nazwę i wprowadzono zbędne zamieszanie, które może zaszkodzić dalszemu rozwojowi otwartych formatów dokumentów.

© dobreprogramy