reklama

Futuremark: Apple nie zwalnia iPhone'ów po premierze nowych modeli

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Zapewne znane jest Wam to zjawisko – kilka dni po premierze nowego iPhone'a ten stary wydaje się ledwo zipieć, akumulator trzyma połowę tego co kiedyś, gry się zacinają, a właściciela ogarnia chęć zmiany smartfonu na nowy, bez względu na koszt. Wiele osób podejrzewa, że Apple celowo implementuje w systemie iOS „bombę zegarową”, która ma przekonać użytkowników do kupna nowego sprzętu. Czy rzeczywiście tak jest?

Planowane postarzanie to zjawisko powszechne i dobrze znane. Na pewno gdzieś w sprzęcie Apple'a są komponenty, które zostały mu poddane. Futuremark, producent aplikacji benchmarkujących, postanowił zdementować pogłoski o tym, że to oprogramowanie jest odpowiedzialne za zwalniające tydzień po premierze nowej generacji iPhone'y i iPady. Jako że firma przez lata gromadziła dane dotyczące wydajności różnych urządzeń, możemy się przyjrzeć wynikom osiągniętym przez starsze urządzenia Apple'a.

W przypadku iPhone'a 6 i 7 widać nawet pewien wzrost wydajności układu graficznego po aktualizacji systemu do iOS 11, za co zapewne odpowiada API Metal 2.

Futuremark ma w zbiorach ponad 100 tysięcy wyników benchmarków z różnych modeli iPhone'ów z systemem iOS 9, 10 i 11. Wyniki widoczne na wykresach pochodzą z testu Sling Shot Extreme Graphics (GPU) i 3DMark Sling Shot Extreme Physics (CPU).

Wychodzi na to, że mimo subiektywnych odczuć użytkowników, Apple nie zwalnia celowo ich urządzeń, by przekonać do nabycia nowych. Wrażenie spowolnienia to zapewne wypadkowa starzejącego się sprzętu i entuzjastycznego podejścia do nowych gadżetów.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama