reklama

Futuremark mówi „dość” oszukiwaniu, wyniki Samsunga i HTC usunięte z 3DMarka

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Zaostrzająca się konkurencja na rynku urządzeń mobilnych popycha producentów do coraz bardziej nieczystych zagrywek, choć postępowi specjaliści od reklamy czy sprzedaży w odniesieniu do przynajmniej niektórych z nich powiedzieliby pewnie, że to przecież tylko wiralny marketing w ramach profesjonalnego monitoringu mediów. Gdy jednak opinie są z konieczności subiektywne, to wśród użytkowników przekonanych, że liczby nie kłamią, benchmarki uznawane są wiarygodną, obiektywną metodą pomiaru możliwości sprzętu. Co robić więc, gdy liczby zaczynają kłamać?

Osobliwe zachowanie niektórych telefonów i tabletów podczas uruchamiania na nich benchmarków, stosowanie specjalnie skompilowanych pod dany procesor wersji – to praktyki, o których się mówi, choć jednoznacznie nikomu oszustwa nie udowodniono. Brak dowodów nie oznacza jednak braku winy, a konsekwencją tych manipulacji jest nie tylko oszukiwanie potencjalnych nabywców danego urządzenia, ale też pozbawianie samych benchmarków jakiegokolwiek sensu.

Dlatego Futuremark, producent niezwykle popularnego benchmarka 3DMark, zdecydował, że czas na oczyszczenie pola gry. Urządzenia Samsunga i HTC zostały uznane za naruszające zasady testów wydajności, więc pozbawiono je dotychczasowych zajmowanych miejsc w rankingach i osiągniętych punktacji. Potraktowano w ten sposób Samsunga Galaxy Note 10.1 (w wersjach z procesorami Exynos 5 Octa i Snapdragon 800), Samsunga Galaxy Note (również w wersjach z Exynosem i Snapdragonem), oraz HTC One i HTC One Mini.

W oficjalnym oświadczeniu prasowym Futuremark stwierdził, że konsumenci polegają na jego benchmarkach jako źródle dokładnych i rzetelnych pomiarów wydajności, dlatego wymaga od producentów sprzętu przestrzegania ścisłych reguł w tym jak dana platforma wchodzi w interakcje z oprogramowaniem testującym. Przede wszystkim zakazane jest przygotowywanie jakichkolwiek optymalizacji specyficznych dla 3DMarka, w szczególności wykrywanie, że benchmark został uruchomiony. Dopuszczalne jest jedynie stosowanie łatek, w razie gdyby jakaś niekompatybilność uniemożliwiła uruchomienie benchmarka.

Przy okazji zaktualizowano 3DMarka dla Androida, zwiększając kompatybilność testów z procesorami Nvidii i niektórymi modelami Samsunga S3 i dodając filtr wyników po systemie operacyjnym. Najnowszą wersję można pobrać z Google Play.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama