Futuremark postarał się, byśmy mieli już czym testować grafikę 4K

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas gdy posiadacze nowych konsol nadal tylko raczej wzdychają do rozdzielczości 1080p, na rynku PC coraz częściej i wyraźniej podkreślane są duże możliwości graficzne współczesnych zestawów komputerowych. Aby fani myszek i klawiatur poczuli się lepsi, nagle na pudełkach gier zaczęto mocno zaznaczać wsparcie dla 4K, czyli 3840 na 2160 pikseli. Znana firma Futuremark dorzuca do tego też teraz odpowiedni benchmark.

Test Fire Strike jest zapewne doskonale znany użytkownikom najnowszego 3DMarka, gdzie dostępny był w standardowej wersji Full HD, mającej ukazać możliwości bibliotek DirectX 11 i kart z nimi kompatybilnych, a także odmianie Extreme, przeznaczonej dla komputerów korzystających z kilku kart pracujących w tandemie. W tej opcji można było sprawdzić wydajność PC przy maksymalnej rozdzielczości 1440p. W najnowszej wersji najpopularniejszego programu testującego na świecie doszła nam tutaj i wersja Ultra.

Wyświetlacze 4K nie są wcale jeszcze powszechne, ale nie powinno być problemu z uruchomieniem benchmarka w Ultra HD na starszych monitorach. Główną przeszkodą nie będzie też wymóg posiadania potężnej karty graficznej z 3GB pamięci na pokładzie. Wszystko rozbija się o pieniądze, ponieważ zaktualizowany Fire Strike nie trafił do darmowej edycji podstawowej 3DMarka. Dostępny jest tylko z komercyjną odsłoną Advanced Edition (około 25 dolarów), plus oczywiście Professional Edition (za 995 dolarów). Jeśli kogoś bawi wyciskanie ostatnich soków ze złożonego dopiero co z najnowszych części zestawu, pewnie jednak nie pożałuje grosza na oprogramowanie, które pozwoli mu popisywać się przed znajomymi entuzjastami, nie tylko konsol...

Rzecz jasna także w tym przypadku istnieje możliwość przesłania swoich wyników na serwery firmy Futuremark, by porównać się z innymi. W górze stawki dzielnie walczą karty GeForce GTX 980 w konfiguracji 4xSLI z Radeonami R290X w 4xCrossFireX. Jeżeli o procesory chodzi, najbardziej powszechne są Intelowskie Core i7-5960X. Co ciekawe, w pierwszej setce jest tylko jeden procesor od AMD — AMD FX-9370. Z trzema Radeonami R9 290X zajmuje obecnie 47. pozycję, pozostając pewnego rodzaju rodzynkiem w cieście.

© dobreprogramy
s