Fx0: w swoim nowym flagowym smartfonie Mozilla stawia na piękne wzornictwo

Strona główna Aktualności

O autorze

Od wczoraj w Japonii telekom KDDI ma w swojej ofercie Fx0 – nowe, spektakularnie wyglądające telefony z Firefox OS-em. Według Andreasa Gala, dyrektora techniczego Mozilli, to najbardziej zaawansowane smartfony z systemem Mozilli, które nie tylko ucieleśniają otwartość swoim efektownym przezroczystym wzornictwem, ale też pozwalają geekom i innym użytkownikom stać się twórcami Webu. Czy mamy do czynienia z ostatnią próbą Mozilli, by przekonać ludzi do swojego mobilnego systemu?

Pierwsze telefony z Firefox OS-em Mozilla pokazała w kwietniu zeszłego roku. Mimo niedostatków sprzętowych i software'owych, przeznaczone głównie dla deweloperów Geeksphone Keon i Peak przywitano ciepło. Analitycy zakładali, że telefony z ognistym liskiem do końca 2013 roku zdobędą około 1% globalnego rynku. Dzisiaj, choć w swojej ofercie ma je 14 operatorów z 28 krajów, do tego 1% nawet się nie zbliżyliśmy. Ten stan rzeczy tłumaczy się kiepską ofertą sprzętową. W erze iPhone'a 6 nawet najlepsze smartfony z Firefox OS-em wyglądały kiepsko. Mozilla goniąc za fantazją o smartfonach kosztujących 25 dolarów zdołała za to „pochwalić się” telefonem CloudFX, ustępującym Nokiom z Symbianem sprzed siedmiu lat i przeznaczonym ewidentnie do znęcania się nad ubogimi mieszkańcami Indii czy Afryki.

KDDI Fx0 ma zmienić ten obraz rzeczy. Smartfon wygląda naprawdę ciekawie, wyróżnia się na tle tych wszystkich kawałków wyświetlacza z doklejoną baterią, zamykanych w coraz to cieńszych obudowach. Jego projektantem jest Tokujin Yoshioka, jeden z najbardziej znanych japońskich artystów, o którego prace walczą luksusowe butiki i którego prace, takie jak „Venus – Natural crystal chair” czy „Clouds – Installation” weszły do kanonu współczesnej sztuki. Przezroczysta obudowa, otaczająca misternie ułożoną wewnętrzną strukturę urządzenia, symbolizować ma wartości Mozilli – otwartość, wolność i transparentność.

W środku też jest ciekawie. Producentem Fx0 jest koreański koncern LG, który jego sercem uczynił czterordzeniowy układ Qualcomm Snapdragon 400 MSM 8296, taktowany zegarem 1,2 GHz, z modemem 4G/LTE. Urządzenie ma 1,5 GB RAM, 16 GB pamięci masowej flash NAND (rozszerzalnej za pomocą kart microSDXC o nawet 64 GB) i wyświetlacz IPS 4,7” o rozdzielczości 1280×720 pikseli. Z przodu znajdziemy kamerę 2,1 Mpix, z tyłu 8 Mpix, całość zasilana jest akumulatorem o pojemności 2370 mAh. Według producenta pozwolić to ma na 1010 minut rozmów i około 720 godzin czuwania przy włączonym LTE (820 godzin przy 3G).

Firefox OS 2.0, pod którego kontrolą działa nowy smartfon, przynosi m.in. obsługę komunikacji NFC, geolokalizacji zagubionego urządzenia, personalizację dzwonków, automatyczne wykrywanie twarzy przez kamerę, ulepszony interfejs ekranu startowego i obsługę gestów na krawędziach dla aplikacji.

Ceny oficjalnie nie podano, ale na japońskich forach mówi się o ok. 50 tys. jenów, to jest ok. 1500 zł. Zainteresowanie jest spore – pozostaje mieć nadzieję, że tym razem nabywcy nie będą rozczarowani możliwościami tego spektakularnie wyglądającego smartfonu. Nic na razie niestety nie wiadomo o dostępności Fx0 na innych niż japoński rynkach.

© dobreprogramy
s