reklama

G DATA: Oprogramowanie zabezpieczające to za mało

Strona główna Aktualności

O autorze

Do skutecznej ochrony małej i średniej firmy niezbędne są dwa elementy: oprogramowanie oraz edukacja użytkowników sieci. Zdaniem ekspertów firmy G DATA Software, dobry antywirus i firewall to za mało. Konieczne jest także egzekwowanie odpowiednich nawyków takich jak wykonywanie kopii zapasowych, szyfrowanie i niszczenie danych przed przekazaniem komputera w obce ręce.

Obecnie zadaniem szkodliwych programów jest wyrządzenie wymiernych szkód finansowych co powoduje, że małe i średnie firmy stoją przed poważnym problemem dotyczącym bezpieczeństwa. Dotyczy on nie tylko spadku wydajności (spowodowanego m.in. dużą ilością spamu), ale także utraty cennych danych.

Dobre oprogramowanie zabezpieczające to podstawa. Nowe funkcje, takie jak możliwość automatycznego tworzenia kopii zapasowych ułatwia zadanie właścicielowi firmy, ponieważ zdejmuje z pracowników konieczność pamiętania o backupie - twierdzi Marcin Gabryszewski, specjalista do spraw zabezpieczeń z firmy G DATA.

Marcin Gabryszewski przekonuje jednak, że edukacja pracowników jest skutecznym - i tanim - sposobem na zdecydowane podniesienie bezpieczeństwa danych w firmie. Należy przy tym pamiętać o zmianach, jakie zachodzą w kulturze pracy i infrastrukturze komputerowej małych i średnich firm. Po pierwsze, coraz częściej firmy decydują się na zakup komputerów przenośnych, co zwiększa ryzyko utraty cennych danych w wyniku kradzieży komputera. Po drugie rośnie ilość czasu, jaki pracownicy spędzają w serwisach społecznościowych. Ujawnienie firmowego adresu e-mail w takich serwisach naraża firmę na zwiększenie ilości spamu oraz ułatwia przestępcom wytypowanie potencjalnych celów.

To właśnie przez firmową skrzynkę pocztową dociera do firmy większość szkodliwych programów, chociaż nie jest to jedyny problem. Coraz częściej trojany - czyli programy z wbudowanymi ukrytymi funkcjami, które pozwalają przejąć kontrolę nad komputerem i wykraść dane, np. bazy handlowców - występują pod postacią darmowych, pozornie pożytecznych programów, które pracownicy sami pobierają z Internetu i instalują na firmowym komputerze.

Rozwiązaniem jest wyznaczenie i egzekwowanie reguł korzystania z Internetu. Z analiz producenta wynika jednak, że bardzo niewiele małych i średnich firm w Polsce poświęca temu uwagę. Dlatego G DATA zwraca uwagę na produkty zabezpieczające, które posiadają wbudowane funkcje do backupu danych, co pozwali odzyskać dane w przypadku kradzieży laptopa, a także do szyfrowania danych, co uniemożliwi ich odczytanie przez osoby niepowołane. Firma poleca tu naturalnie swoje produkty: pakiet zabezpieczający G DATA TotalCare oraz program do szyfrowania danych Top Secret NxG4.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama