Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Adaptacja regału w małą serwerownię – tworzenie stałego kącika dla wszystkich urządzeń sieciowych

Jak większość moich Czytelników dobrze wie - jestem (zdeklarowanym!) chomikiem komputerowym. Kolekcjonuję sporo starego i nowego sprzętu, dzięki czemu tworzę całkiem sprawny "lab", który ułatwia mi testowanie, naukę, a także przeprowadzać przeróżne eksperymenty.

Dodatkowo jako rodzony bliźniak (w kontekście zodiakalnym) mam tendencję do częstych porządków, a zwłaszcza gdy do kolekcji dochodzi nowy sprzęt. Stąd w ostatnich dniach po głowie chodziła myśl nt. różnych możliwych rozwiązań problemu, czyli...

...stałego kącika dla wszystkich urządzeń sieciowych (i nie tylko)

Mieszkając na wynajmie niestety mam ograniczone pole do popisu. Jednak szczęśliwym trafem losu posiadam jeden regał, którego część mógłbym spokojnie przerobić na potrzeby "szafki serwerowej". Do umieszczenia w niej kwalifikowałyby się następujące sprzęty:

 • Switch 16-portowy 10/100 Zyxel'a
 • Banana Pi
 • Raspberry Pi B
 • Intel NUC DN2820FYKH
 • NAS Synology DS-212
 • NAS Qnap TS-212
 • Router TP-Link Archer C2600

Z czego pierwsze cztery urządzenia zostałyby "schowane" do środka, a NASy i router zostały umieszczone na zewnątrz. Praktycznie wszystkie urządzenia poza NASem Synology i dwoma komputerami stacjonarnymi użytkowników w sieci - zostałyby podłączone do switcha. Gdyby switch posiadał porty gigabitowe to wszystkie urządzenia w sieci zostałyby właśnie do niego podłączone. Jednakże tak dobrze niestety nie ma i główny NAS wraz z komputerami komunikują się z wykorzystaniem jedynie routera ;-)

Oprócz samej sieci, postanowiłem zrobic także porządek z przewodami ethernetowymi i posztukować na odpowiednie długości jeden z posiadanych kabli FTP (niestety nie starczyło go na wszystko i musiałem posilić się zwykłym UTP). Dzięki czemu była okazja na uzupełnienie magazynu końcówek RJ-45.
Dodatkowo koniecznym było zrobienie zasilania w postaci dwóch rozgałęźników (cztero i sześcio gniazdowych) wewnątrz szafki. Dzięki temu zminimalizowana została ilość przewodów i kabli wychodzących z szafki.

Same zakupy nie kosztowały dużo wymagały jedynie zakupu rzeczy, których na stanie po prostu nie posiadałem. Oprócz koncówek RJ-45 (cena za 50 sztuk wyniosła ~25zł), koszty były następujące:

 • Uchwyt do kabla płaski 25szt x2 - 2,49zł
 • Wtyczka kątowa 2P+Z 16A x2 - 4,99zł
 • Gniazdo przenośnie 4x 2P+Z - 7,99zł
 • Gniazdo przenośne 6x 2P+Z z włącznikiem - 13,99zł
 • Trytytki 100szt - 5,99zł
 • Otwornice do drewna - 9,99zł
 • Piła kabłąkowa - 9,99

Koszt całości wyniósł lekko ponad 80zł. Nie doliczam materiału w postaci płyty wiórowej, która była wykorzystywana do budowy półki, a także kabli FTP/UTP i innych rzeczy wykorzystanych przy pracy, które już po prostu na stanie posiadałem.

Postanowiłem, że całość procesu udokumentuję na blogu. Podobnie jak przy okazji modernizacji biurka, która miała miejsce niecały rok temu ;-)

Zanim jednak przejdę do meritum wpisu chciałem zastrzec, że nie jestem zdolnym stolarzem i pewne szczegóły w ramach przeprowadzonych prac - po prostu mi nie wyszły. Ostatecznie nie jestem w pełni usatysfakcjonowany, ponieważ pewne detale zostały zaniedbane (czy to z czystego lenistwa, czy po prostu nie do końca przemyślanego planu). Natomiast robiłem to z sercem, a także starałem się wszystko robić dokładnie - efekt ocenicie Sami :-)

Czyny, nie słowa...

Na pierwszy rzut przyszło mi zdjąć dyktę regału, a także zrobić otwory dla przewodów do NAS'ów oraz routera, który docelowo zamieszczony zostanie na bocznej ścianie regału. Tutaj wyszło moje lenistwo, ponieważ zamiast od początku rozkręcić wszystkie elementy regału - zacząłem ciąć otwory piłą przy ich skręceniu i... no trochę porysowałem wewnętrzne ściany półki...

Po wkurzeniu się, kolejnym krokiem było wycięcie półki (w pierwszej wersji na switch, w ostatecznej na inne urządzenia) oraz wywiercenie otworu dla zewnętrznych przewodów.

W pierwszej wersji, switch miał zostać położony na półce i przymocowany do specjalnie wyciętych kawałków płyty wiórowej. Nie do końca byłem z tego zadowolony zwłaszcza, że wymagało to odpowiedniego nawiercania otworów oraz przemyślanego umieszczenia śrub w drewnie (co wydłużało i komplikowało sam proces), ale no cóż...

Sam switch posiada następujące "dziurki" pod śrubki

Ostatecznie jednak zreflektowałem się i po swoich gratach zacząłem szukać pasujących umocowań. Przypomniało mi się bowiem, że kiedyś uratowałem takowe przed wyrzuceniem w jednej z firm z myślą "przyda się". No i przydały się :D
Co prawda znalezione dwa egzemplarze uchwytów (do mocowania podobnych urządzeń jak moje w szafach rackowych) były totalnie z innych parafii, ale coś się wykombinuje ;-)

W pierwszym kroku wywierciłem odpowiednio otwór żeby switch przymontowany był w miarę poziomo. Jednak zaczęło mnie zastanawiać czemu montuję na półkę, a nie pod górną półką? Wszak to znaczna oszczędność miejsca by była. Tak więc poczyniłem i okazało się, że nawet fajnie się to prezentuje (co prawda wymagało to trochę modelowania jednej z dziur na śrubkę, ale nawet to wyszło).

Pierwsze próby przyniosły pozytywny rezultat.

Próba mocowania drugiego uchwytu wymagała lekkiej poprawki ;-)

Jeden defekt jest taki, że jak się dobrze przyjrzeć - switch jest krzywo zamontowany, ale... może kiedyś uda się znaleźć dwa odpowiednie uchwyty ;-)

Zgodnie z planem prac, następnym krokiem był montaż gniazd zasilania dla wszystkich urządzeń wewnątrz szafki. Oprócz zamontowania na stałe w ścianie regału, koniecznym było poświęcenie jednego z przewodów zasilających, a także podłączenie samych przewodów do listew zasilających.

Wpierw jednak musiałem nawiercić otwory pod śruby mocujące zrobioną wczesniej półkę. Tutaj fajna wskazówka - do zaznaczania wymiarów itp. bardzo przydaje się cienki marker firmy "edding". Nie dość, że jest odporny na tarcie, rysowanie itp. to jeszcze łatwo da się czyścić alkoholem izopropylowym :-)

Co do samych gniazd, zaczęło się od przyłożenia i wywiercenia dziur w ich wnętrzu pod zawieszenie na ściance regału.

Następnie przykręcanie przewodów i montaż próbny

Oczywiście nigdy nie może być pięknie, tylko zawsze pod górkę. Niestety nie pomyślałem, że półka będzie nachodzić na jedną z listew i... ze względu na nawiercone otwory, skończyło się na ucięciu kawałka półki.

Kolejną czynnością był powrót do półki ze switchem i zamontowanie szesnastu uchwytów w jednej linii pod przewody. Same uchwyty to w miarę elastyczny plastik wraz z uchwytem na gwóźdź, całkiem łatwy w montażu. Wystarczyło wymierzyć linię i przybić :-)

Dzięki temu, przewody nie będzie trzeba specjalnie łączyć ze sobą, a także łatwo będzie można dodawać kolejne.
Po wszystkim można było wstępnie skręcić regał..

No ok... ale chłodzenie jakieś?

Moja druga połówka, bacznie przyglądająca się wszystkim moim stękaniom, przekleństwom i innym kombinacjom przy wyżej opisanych pracach - zapytała o jedną z podstawowych kwesti o których po prostu zapomniałem... Czy urzadzenia wewnątrz nie będą się przegrzewały?

Oczywiście stwierdziłem, że nie (jednocześnie szukając odpowiedzi, czym będę chłodzić) :D Jednak od razu przyszedł mi do glowy najlepszy pomysł, czyli wentylator 12cm zamontowany w bocznej ścianie regału. Tak więc trzeba było zrobić i taki myk...

Klęcząc przed dwoma znalezionymi wentylatorymi, dosyć mocno ubolewałem nad tym, że najszersza otwornica do drewna jaką posiadam to tylko 7 cm... Stąd moim błędem było rozpoczęcie prac i robienie otworu na siłę...

Wyszła tragicznie i ratuje mnie jedynie zasłaniający ją grill od wiatraka...

Regał skręcony, no to stawiamy

Ostatecznie po wywierceniu otworu dla wentylatora, postawiłem regał na nogi i... no uderzył mnie ten krzywo zamontowany switch. Jednak uznałem, że po prostu poszukam odpowiedniej pary uchwytów i dopiero wtedy będę dopieszczał jego zamontowanie ;-)

Jednym z ostatnich czynności było posztukowanie przewodów i ich doprowadzenie z komputerów, a także urządzeń do i z switcha.

Następnie wziąłem się za montaż routera, oraz zaciskanie wtyczek na przewodach do niego doprowadzonych.

I umieszczenie wszystkich sprzętów wewnątrz szafki.

Efekt ostateczny

Efekt ostateczny może nie jest powalający, ale na pewno sporo mi teraz ułatwi. Począwszy od uwolnienia miejsca na biurku, a kończąc na rozwiązaniu problemu ciągłych roszad w porządku sprzętów sieciowych ;-)

(przepraszam za jakość zdjęć, Xperia L ma problemy u mnie z robieniem zdjęć wieczorem...)

Na pewno ten mały projekcik to dla mnie nowe doświadczenie plus (mała) garść satysfakcji. Ostatecznie w końcu zrobiłem coś nowego, a także urządziłem sobie własną, małą serwerownię :D

Pozostało mi jedynie doprowadzić zasilanie dla wentylatora i zacisnąć końcówki na ostatnich przewodach sieciowych i adaptacja regału w małą serwerownię zostanie zakończona :-)

Dziękuję i pozdrawiam! 

sprzęt serwery hobby

Komentarze

0 nowych
tylko_prawda   11 #1 07.02.2016 23:24

Przeczytałem z nudów (redakcja ma chyba w weekend wolne ;-) ), nie jestem stałym czytelnikiem, ale "jestem (zdeklarowanym!) chomikiem komputerowym" wyjaśnia dwa NASy, RPI i BPi, NUC i jeszcze przełącznik 16 portowy :)
Gratuluję pomysłu, ale czy sygnał Wi-Fi nie będzie zagłuszany?

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #2 07.02.2016 23:25

Nie ma to jak zrobić coś swojego. Co prawda wygląda to fatalnie ;)... tfu, tzn. lekko chaotycznie, ale co swoje to swoje. Co do wentylacji to nie wiem jak szczelna jest ta szafka, przypuszczam, że w ogóle. Ale gdyby jednak taka była to wentylatorek za wiele by nie dał. Przepływ powietrza musi być swobodny i na tzw. ciągu urządzeń. Tak jak masz w obudowie. We większości obudów powietrze przechodzi z przodu na tył. Ale i tak szacun, że Ci się chciało. Ja swoje badziewia układam na półce i za specjalnie mi nie przeszkadzają, ale myślę też o takim rozwiązaniu, ale zupełnie innym. Każda półka na jedno urządzenie i mam wizje ciut mniej chaotyczną od Twojej ;). Oczywiście wpis się przyjemnie czytało/oglądało ;)

Autor edytował komentarz.
Semtex   19 #3 07.02.2016 23:28

In the MDF :D

Autor edytował komentarz.
  #4 07.02.2016 23:57

Spodziewałem się dużej szafy pełnej jakichś płaskich komputerków u1, a tu same nieciekawe małpy (może poza nucem).

KyRol   19 #5 08.02.2016 00:07

@GBM

Może trochę nie na temat:

https://www.youtube.com/watch?v=K3QXLQ1UXqs

Po obejrzeniu tego filmu w zasadzie zapoznałem się ze znaczną częścią całego kanału i wnioski są zaskakująco proste - wystarczą 3 porządne maszyny do cięcia, koniecznie z regulowanym kątem, miarką oraz kalibratorem do kątów i w zasadzie można wyprodukować wszystko co tylko zaplanujemy sobie w trójwymiarze.

Kiedyś zdecydowanie pójdę tą drogą, wszakże dzisiejsze meble to w 90% MDF albo plywood. Ja tam jestem zwolennikiem drewna. Kto to widział meble robić z takich śmieci. Już wole je zrobić se sam...

Autor edytował komentarz.
sagraelski   9 #6 08.02.2016 06:57

Wszelkie self-made'y są najlepsze :) To nic, że nie wygląda tak, jakby się chciało - grunt, że swoje! Fajnie się czytało.

GBM   22 #7 08.02.2016 07:52

@tylko_prawda: :)

Sygnał nie będzie zagłuszany ponieważ jest skierowany w stronę mieszkania skąd łączyć się będą wszystkie urządzenia.

@DjLeo Tak myślałem, że wygląda fatalnie :D

A czy tam tak bardzo jest chaotycznie? No nie wiem... nie zgodzę się z Tobą do końca, ponieważ w ten sposób jak teraz jest ułożone okablowanie - jest mi znacznie łatwiej coś wpiąć/odpiąć/dopiąć niźli jak miałem wszystko w ramach biurka :) Tak czy tak, w pełni teraz panuje nad całością ;-)

Urządzenia w środku nie nagrzewają się jakoś bardzo, stąd rozwiązanie z jednym wentylatorem. Ostatecznie mogę jeszcze zamontować dodatkowy - to żaden problem. Ale wolę mieć pewność, że faktycznie jest tam potrzebny :)

@Semtex :D

@sdj: te "małpy" spokojnie sprawdzają się do moich potrzeb, ale przykro mi, że Cię zawiodłem. Postaram się kolejnym razem ;-)

@KyRol Jasna sprawa, a sam kanał bardzo chętnie obejrzę w wolnej chwili. Tylko kurde w moim przypadku jest znaczne ograniczenie w postaci miejsca, gdzie mógłbym to robić na spokojnie... :(

@sagraelski dziękuję :)

Autor edytował komentarz.
arlid   16 #8 08.02.2016 08:48

Bardzo fajnie wygląda. Jedynie co bym zmienił to ten wentylator .Jak sam stwierdziłeś "na siłę" trochę nie wyszło. Ja bym zrobił masę dziurek z boku i za nimi dął wentylator, albo dwa obok siebie, które i tak są wkręcone wewnątrz szafki. Płyta z boku by wyglądała na normalną. Drugi sposób 9na poprawienie tego co jest) to kupno aluminiowej "kratownicy" z takich dziurek jak wspomniałem powiedzmy wymiarach 250x250 - wycięcie kwadratowej dziury tam co jest wentylator i przykręcenie wentylatora do kratownicy wewnątrz szafki - coś na zasadzie montażu w obudowie. A sama taka "kratownica" z dziurek nie jest droga, a wygląda solidnie i masywnie. Będziesz miał gładki bok szafki :) Oczywiście to takie moje subiektywne spojrzenie :) Sam pomysł bardzo fajny. Żeby tak jeszcze pod biurkiem o wszystko ładnie spiąć xD

tylko_prawda   11 #9 08.02.2016 09:58

@GBM: Dopiero teraz spojrzałem na nick :P Avatary mnie mylą, myślałem, że to jakiś nowy użytkownik :-)
"Sygnał nie będzie zagłuszany ponieważ jest skierowany w stronę mieszkania skąd łączyć się będą wszystkie urządzenia."
Aha, jeśli tak, to dobrze.
I drugie pytanie: czy w lato (30° C) ten wentylatorek wystarczy, żeby to schłodzić?

MaXDemage   19 #10 08.02.2016 09:59

Również zrobiłbym inaczej wentylacje - bardziej pasywną (wiele dziurek) z możliwością ucieczki ciepłego powietrza, w końcu żadne z tych urządzeń aż tak sie nie grzeje ;)

Ale musiałoby mi się chcieć. a nie chce się tak jak Tobie się chce i za to propsy. Kupa zabawy musiała przy tym być. ;D

GBM   22 #11 08.02.2016 10:03

@tylko_prawda: Przekonamy się w lato :P

@MaXDemage Oj była :D Fakt, tak jak pisze @arlid - świetnym rozwiązaniem byłyby te dziurki... ale no nie wpadłem na to ;-) Ale może "kratownica" by przeszła - trzeba by o tym pomyśleć :D (dzięki Ci arlid za to!)

A zabawy? No trochę przy tym było ;-)

En_der   9 #12 08.02.2016 10:04

Stołek jako platforma robocza - to lubię, to rozumiem - Jednak do pełnego szczęścia zabrakło mi - choćby małego paska z blachy falistej :P
PS.
Jaka szkoda, że oddałem kilka lat temu lodówkę Mińsk na złom - to był materiał na taką szafkę :)

wojtekadams   19 #13 08.02.2016 11:14

@GBM: Jestem pełen podziwu dla twojej Kobietki

GBM   22 #14 08.02.2016 11:37

@wojtekadams:Nie Ty jeden ;p

@En_der ale po co mi daszek (z blachy falistej) do szafki? :P

Ne, ta lodówka zdecydowanie by się nie nadawała ;)

arlid   16 #15 08.02.2016 11:51

@GBM A nie ma za co ;) jeszcze parę pomysłów bym w to zmieścił xD

  #16 08.02.2016 12:00

Napracowałeś sie, ale tak wlasciwie to przywierciles 2 listwy, podwiesiles switch i dodales wentylator z boku. Parę dziurek i tyle. Ale i tak spoko.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #17 08.02.2016 12:31

@GBM Chaotycznie bo... Strasznie się napracowałeś i moim skromnym zdaniem trochę za bardzo. Łatwiej było by listwy zasilające dać na sam dół (przewiercić ewentualnie), dorzucić kilka półek odpowiednio wymierzonych (od siebie) na wysokość urządzeń (ewentualnie ścianki działowe dodać pomiędzy półkami) i w każdej ściąć rogi (trójkąt )z tyłu po lewej i prawej (na przewody). Tyle :) Kilku krotne mniej pracy, przewody lepiej ułożone, (bez rozbierania szafy by się nawet obeszło) i możliwe, że dużo lepszy efekt. Przypominało by to trochę szafę serwerową, prawie ;) Wtedy mógłbyś powiedzieć, że jesteś prawdziwym geekiem, a tak to tylko pretendujesz do tego miana ;) (żarcik). Nie bierz na zbyt poważnie, szacun za chęci i wysiłek i dobra robota! ;)

cyryllo   18 #18 08.02.2016 12:34

Wykonanie paskudne ;) Ale fajnie to upakowałeś :) Sam ma w planach przebudowę mojej sieci i urządzeń + do tego ściana z mikrokomputerami tak aby więcej nie bawić się kabelkami no i ogólnie będzie to ładnie wyglądać ;)

awangardowy   7 #19 08.02.2016 12:36

ok, więc tak:

jak w domu mam neostradę 80mb/sek - http://www.speedtest.orange.pl/
wskazuje na:
83,21mb/sek - pobieranie
opóźnienie 27ms (tzw. ping)
7,55 mb/sek - wysyłanie

opłaca się na tym stawiać jakikolwiek "serwer" ?

dodajmy, że zmienne IP, to trzeba byłoby jakiedoś dynamicznego DNS - ale to nie jest problem.

bardziej interesujące jest czy na tym łączu opłaca się cokolwiek wypuszczać na świat? jaka opinia w tym temacie?

Autor edytował komentarz.
GBM   22 #20 08.02.2016 12:38

@DjLeo: Nie no spoko. Zdaję sobie sprawę, że można było to zrobić o wiele lepiej w innym schemacie, ale no cóż... zrobiłem tak i trzeba wyciągnąć wnioski żeby przy okazji kolejnego takiego projektu, zrobić to lepiej :-)

Póki co, to powinno mi wystarczyć no, a pomysł z półkami nie jest głupi (u mnie po prostu materiału w postaci płyt wiórowych, po prostu zabrakło :P)

@cyryllo Paskudnie, ale praktycznie ;P Dzięki :)

Ta ściana z mikrokomputerami całkiem fajnie i sensownie brzmi, w takim razie pozostaje tylko czekać na dokumentację blogową ;-)

Autor edytował komentarz.
GBM   22 #21 08.02.2016 12:41

@awangardowy: Osobiście posiadam łącze 80/80, jednak mało puszczam w świat. W sumie niedługo prawdopodobnie trochę się to zmieni, ale to na razie tylko przymiarki.

Natomiast usługi na sprzętach widocznych w wpisie, latają praktycznie w obrębie lokalnej sieci. Więc kwestia jest taka, ile masz sprzętu lokalnego, czy usługi potrzebujesz lokalnie czy publicznie, a także jaki to ma być "serwer". Bo może się okazać, że dla Ciebie lepszy będzie VPS albo jakiś dedyk, niźli postawiony komputerek w domu ;-)

cyryllo   18 #22 08.02.2016 12:42

@GBM: Coś tam pewnie skrobnę na ten temat ;)

  #23 08.02.2016 13:57

Szafka jest dość wysoka, Myślałeś o zastosowaniu chłodzenia kominowego? Gdyby szafka była cała zabudowana to mógłbyś wykorzystać różnicę poziomów i naturalny cug powietrza wentylujący w pionie. Odpada zasilanie i szum wentylatorów.

GBM   22 #24 08.02.2016 14:03

@Anonim (niezalogowany): Nie myślałem o tym, ale raczej ten pomysł odpada w przedbiegach. Górne części regału są zagospodarowane, przez co ciężko byłoby takowe chłodzenie zaprojektować. Z drugiej zaś strony wentylator 12cm operuje na dosyć wolnych obrotach, nie generujących znacznego szumu, a samo zasilanie do nich doprowadzone nie jest specjalnie zasobożerne :)

tylko_prawda   11 #25 08.02.2016 14:29

@GBM: No, jak w lato stracisz dwa NASy i NUCa, to się przekonamy :P

edmun   13 #26 08.02.2016 16:12

Mała podpowiedź ode mnie. Spraw sobie proszę zapasowy switch bo Zyxel może długo nie pociągnąć. A w szczególności taki "obudowany" bez wentylacji :) Dlaczego? Przez ostatnie 2 lata zwiedziłem prawie całą Anglię wymieniając uszkodzone "mrugające" switche Zyxela z parzącym zasilaczem :) Co się zwiedziłem to moje...

  #27 08.02.2016 16:18

@tylko_prawda: jak widać na załączonych obrazkach nas-y są na otwartej półce. A co to jest w tym czarnym szkielecie? Banana pi?

GBM   22 #28 08.02.2016 17:11

@Koplers (niezalogowany): Dokładnie tak, obudowa autorstwa @cyryllo pochodzi z jego drukarki 3D :)

Jim1961   7 #29 08.02.2016 17:23

Dwa słowa: "po prostu" ;)

tylko_prawda   11 #30 08.02.2016 18:25

@Koplers (niezalogowany): A czy ja mówię coś innego? Mogą się przegrzać, bo tam nie ma chłodzenia, a słońce jeszcze bardziej nagrzewa.

  #31 08.02.2016 21:58

Ja co prawda jeszcze szafy nie przerabiałem, ale wykonałem sam "Podest IT" pod kilka urządzeń. Geneza projektu była bardzo podobna - schować wszystkie kable. Mój projekt jest tutaj: http://monter.techlog.pl/diy-podest-it-pod-modem-i-router-organizacja-kabli/

codeobiect   4 #32 09.02.2016 15:13

@cyryllo: Oby jak najszybciej, uwielbiam takie wpisy ;)

codeobiect   4 #33 09.02.2016 15:15

@GBM: Świetna robota ;) Czekam na kolejne Twoje wpisy, trafiasz w mój gust (czytelniczy) jak nikt inny! ;)

GBM   22 #34 09.02.2016 15:50

@codeobiect: Postaram się nie zawieść ;-)

@Marco76: Niestety Twój link coś mi się nie chce załadować ;)

@tylko_prawda Na szczęście regał jest w cieniu, więc bezpośrednio światło na niego nie pada ;)

awangardowy   7 #35 09.02.2016 16:21

no jak na LAN to dużo zrobiłeś ;)
Chyba jakiś spory jest ten LAN, bo jak tyle roboty poszło... W LAN-ie mam lapki i RPI, które sobie chodzą non stop i odostępniają różne rzeczy (głównie samba oraz synchronizacja). No i do tego jakiś router, który sam w sobie ma dysk zewnętrzny. Ale aktywne usługi i deamony nie chodzą, bo aż tak często w domu mnie nie ma znowu żeby tutaj instalować/konfigurować niewiadomo co.

Zawsze dobrze jest taki serwer/RPI sobie na świat wypuścić - chociażby zwykłe SSH i już można różne ciekawe rzeczy robić (synchronizacja danych, prywatny GIT).

W tym miejscu ze wszystkimi się żednam.
Wchodzi w życie pisowska ustawa inwigilująca - a jak wszyscy widzimy, to dobreprogramy.pl/blog nie mają https`a , czyli zabezpieczeń zero (na forum jest https).

GAME OVER ;)

tylko_prawda   11 #36 09.02.2016 16:44

@awangardowy: Jeszcze szansa na TORa. Ostatnia szansa.

codeobiect   4 #37 10.02.2016 07:57

@tylko_prawda: Jeśli macie coś do ukrycia to jest jakaś szansa w TOR ;)

tylko_prawda   11 #38 10.02.2016 11:13

@codeobiect: Nie, ale nie chcę, żeby np. ktoś odczytywał moją prywatną korespondencję.

codeobiect   4 #39 10.02.2016 12:18

@tylko_prawda: Też, nie chcę, ale świat do tego nieuchronnie dąży i przyjdą czasy, że do wszystkiego będą mieć dostęp. Jak na razie są metody stawiania oporu, więc dlaczego by z nich nie korzystać ;)

Autor edytował komentarz.
tylko_prawda   11 #40 10.02.2016 12:38

@codeobiect: Właśnie, dlaczego nie korzystać? Szyfrowanie wiadomości na przykład.

codeobiect   4 #41 10.02.2016 13:25

@tylko_prawda: Nie napisałem, żeby nie korzystać ;) Sam czasami z TOR-a korzystam, chociaż w celach poznawczych tej sieci.

Pablo_Wawa   9 #42 10.02.2016 17:11

@GBM: i brawo Jasiu! Takie robótki ręczne mi się podobają. Liczy się własny pomysł i wykonanie - to co, że komuś sie nie podoba, on sobie takie coś pewnie by kupił w sklepie. Moje gratujacje za realizację i dokumentację działań na DP!

  #43 14.02.2016 22:16

Drogi kolego.
Proponuje abyś na koniec całą szafke obił blachą lub minimum wyłożył folią metalową.
Bo te twoje ustrojstwa doprowadzą ciebie i wszystkich domowników do szybkiego i złośliwego raka.

vbruder   7 #44 15.02.2016 11:54

Na pierwszy rzut oka wygląda niechlujnie i prymitywnie, ale jakby się tak zastanowić, to właśnie tego rodzaju DIY-je prezentują się lepiej niż te wypolerowane na błysk obudowy w stylu minimalistycznym. Poza tym, nie czepiajmy się tych niedociągnięć, bo chłopak już wyjaśnił, że nie jest na swoim to i szalał nie będzie. A jak go najdzie ochota, to po prostu się tego pozbędzie i zrobi coś lepszego. Zwłaszcza wtedy, jak faktycznie mu to wszystko padnie w sierpniu :-)

oloszy   3 #45 16.02.2016 14:31

Dobra robota. Jak z głośnością rozwiązania, co najbardziej hałasuje?
Jakie temperatury panują na dolnej i górnej półce?

Over F.A.   5 #46 18.02.2016 21:41

Widzę że jeśli chodzi o funkcjonalność twoje rozwiązanie spisuje się znakomicie, gratuluję. Wygląd mi odpowiada.