Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Będę technikiem informatykiem, albo i nie… ;-)

Kiedy we wrześniu 2009 roku stałem na dziedzińcu podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego, byłem niezwyczajnym maniakiem komputerowym. Każdą wolną chwilę poświęcałem na zabawy sprzętem komputerowym, poznawaniem całego cyberświata. Czyli edukację ze wszystkich dziedzin informatyki, które mnie zachwycały – zaczynałem od wszystkich dziedzin, po każdej z kolei coś mi zostawało w głowie. Przez długi czas nie specjalizowałem się w niczym, tylko szukałem swojego miejsca w branży ;)

Chyba każdy z nas zaczynał podobnie - najpierw śrubokrętem kręciliśmy wiatraczki, a potem zaczynaliśmy instalować windowsy, aż w końcu sięgnęliśmy do źródeł wiedzy i dzisiaj... jesteśmy tu gdzie jesteśmy :)

Jutro mam zakończenie roku szkolnego klas maturalnych, a jednocześnie – ostatni dzień szkoły zarówno w technikum jak i w ogóle. Skłoniło mnie to do refleksji nad tymi czterema laty spędzonymi na profilu „technik informatyk”.

Pierwsze pytanie: Czy żałuję ?

Oczywiście że nie, ja z zasady podejmuję w życiu takie decyzję – żeby potem sobie nie pluć w brodę (czytaj: żałować ;).

Te cztery lata, chociaż nie były jakoś specjalnie wymarzone pod kątem nauki zawodu (czyli informatyka), ani także nie były „american dream” w postaci dodatkowych zajęć pozaszkolnych, które obfitowały w siedzeniu nad komputerami z nauczycielem do późnych godzin wieczornych… (oczywiście w celach pogłębiania wiedzy z danej dziedziny) - to jednak dały mi sporo doświadczenia życiowe i uświadomiły że dorosłość jest tylko i wyłącznie w moich rękach :)

Ale jednak, jakiś smaczek życia poznałem – trochę się dowiedziałem tego i owego, a także miałem okazję spróbować swoich sił jako organizator konferencji informatycznych w mojej szkole.

Do tego co najważniejsze – w technikum poznałem wartościowych kumpli z którymi dzisiaj żyję w dobrych relacjach z obiecującymi perspektywami – a to się dla mnie bardzo liczy ;)

Jednakże jest coś…

No jest, taki mankament o którym dowiedziałem się dopiero w czasie edukacji. Otóż, specjalizacja technika… No ja niestety, będę miał taką, która zdecydowanie nie znajduje się w kręgu moich zainteresowań (a raczej jest mało lubiana przeze mnie) – jest to „grafika komputerowa”.
Sporo godzin specjalizacji spędziłem przez to na męczeniu się z oprogramowaniem graficznym i traceniu czasu na tworzenie prac i projektów, które nie do końca satysfakcjonowały mnie.

Ale cóż, trudno się mówi – te lekcje się przetrwało i trzeba żyć dalej. Na pewno nie będę się chwalił że „jestem grafikiem komputerowym”, bo jedyne co umiem to tylko zrobić jakieś proste edycje w GIMPie. I wcale nie chodzi o podstawę programową czy kadrę nauczycieli – tylko o moje podejście do lekcji specjalizacyjnych ;)

Ale zostały też pamiątki...

Zostały mi jeszcze takie pamiątki jak projekt sieci komputerowej, który musiałem stworzyć na Urządzenia Techniki Komputerowej, a także projekt gry stworzony na Programowanie Strukturalne i Obiektowe w drugiej klasie :)

Nowa podstawa programowa

Cóż, warte uwagi jest to iż od tego roku szkolnego, który aktualnie trwa – w życie weszła nowa podstawa programowa dla technika informatyka, przez co ten przestarzały i daleki od ideału program nauczania, który mnie obowiązywał – poszedł w niepamięć.

Podobno nauka teraz ma być ukierunkowana na praktykę, przedmioty ścisłe i… tyle mi wiadomo ;)

Swoją drogą, jednym z moich pierwszych postów na blogach DP był wpis o tym czy wybierać liceum czy technikum ;p

Summa summarum

Niby mógłbym wymienić wszystkie przedmioty zawodowe i przez ich pryzmat skarcić niektórych nauczycieli za mało profesjonalne podejście, a innych pochwalić za rzeczowość i chęci do nauki, ale jakoś mi nie w smak taka młodzieńcza pretensjonalność. Już dawno ją zakopałem i nie mam zamiaru odgrzebywać starych czasów ;)

Z drugiej strony, nie ma to też sensu – bo wchodzi ta nowa podstawa programowa i pewnie większość rzeczy, które bym opisał, po prostu nie będą miały racji bytu teraz. Dlatego hmm… wymienię w podpunktach co technikum mi dału/mnie nauczyło:

  • nauczyło mnie samodzielnej nauki (gdybym miał liczyć na nauczycieli w szkole, to ekhem… nie ważne ;p)
  • doceniłem że oprócz informatyki są też inne ważne sprawy i dziedziny nauki, którym warto poświęcić uwagę żeby nie zostać głupim w dorosłym życiu (takie sprawy poznałem na lekcjach polskiego, historii, WOSu, podstaw przedsiębiorczości)
  • mogłem spróbować swoich sił jako organizator konferencji informatycznej,
  • a przede wszystkim, moje technikum pokazało mi że nie ważne jak będzie wyglądało nasze życie i jak będzie przebiegało – to zawsze trzeba walczyć o swoje, niezależnie czy już jesteśmy na szczycie, czy dopiero do niego dążymy ;-)

Poza tym, w czasach technikum…

  • poznałem smak piwa, wina, wódki w kulturalny sposób ;> (a to ważna sprawa, bo jakby nie patrzeć smak młodzieńczych lat ;p)
  • odnalazłem swoje miejsce w branży informatycznej,
  • dojrzałem z maniaka komputerowego na pasjonata
  • i doceniłem, że w życiu komputer to nie wszystko ;)

A co dalej ?

Tego nie wie nikt, za dwa tygodnie matury – potem wakacje albo praca i możliwość robienia tego na co do tej pory nie miałem okazji (czyli wypady w góry, czytanie książek które czekają na mnie na półce, realizacja marzeń… ;)

Żyć nie umierać, witaj o dorosłości ! ;p

 

inne

Komentarze

0 nowych
  #1 25.04.2013 15:40

Czy zamierzasz iść na studia? Mam wielu znajomych którzy pokończyli ten profil i mówią że ciężko znaleźć pracę bez wykształcenia wyższego (inżyniera). Sam wybrałem LO, gdyż niepotrzebny mi tytuł technika.

bachus   23 #2 25.04.2013 16:00

"i doceniłem, że w życiu komputer to nie wszystko": dokładnie! Jest jeszcze smartfon, tablet i konsola! };->

Olbi   11 #3 25.04.2013 16:12

Ta nowa podstawa programowa, to o kant tyłka potłuc. Co roku to samo i co roku dają te same debilne podstawy. Tam w zarządzie MEN siedzą jacyś humaniści, co z komputerami mają tyle wspólnego, co informatyk z tańcem. I wcale nie zachęca to młodych ludzi do myślenia, bo tak naprawdę trzeba się na maturę wykuć durnej znajomości programowania, no bo przecież zrobienie testu z naprawy sprzętu to już jest za ciężko dla tych z góry.

FaUst   13 #4 25.04.2013 16:14

Tylko nie oczekuj, że ewentualne studia informatyczne będą lepsze. Podpowiem - nie będą :D

Humanoid   5 #5 25.04.2013 16:26

Idź na WAT.

Vidivarius   15 #6 25.04.2013 16:40

Kolego maturzysto, jaki już to "Summa summarum" ;) - mm

  #7 25.04.2013 16:46

@Olbi
Z reform w edukacji nikt nie jest zadowolony. Przykład: moi rodzice, nauczyciele z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem. Jeszcze nie słyszałem, by zachwalali którąkolwiek reformę.

  #8 25.04.2013 16:51

Studia informatyczne dla kogoś po technikum zaczynają się tak naprawdę na czwartym semestrze. Przynajmniej takie odniosłem wrażenie na własnych doświadczeniach, bo pierwsze trzy semestry to było sporo materiału właśnie z technikum (co nieco jednak rozszerzonego, jednak w niewielkiej ilości), dlatego można było spokojnie skupić się na innych krwiożerczych przedmiotach (algebra...). ;)

Kpc21   10 #9 25.04.2013 16:56

@Olbi: Nie do końca. Pierwszy raz od wielu lat program nauczania matematyki zaczyna obejmować więcej zagadnień niż w poprzednich latach. Do rozszerzenia wracają m.in. granice funkcji i pochodne. Czyli coś, czego brak sprawiał spore problemy na fizyce - wiele zagadnień dało się odnieść tylko do szczególnych przypadków, albo w ogóle pewne wzory pojawiały się znikąd, bo bez znajomości pochodnych nie dało się ich wyprowadzić.

jmmzon   10 #10 25.04.2013 16:56

Heh, sam kończę w teraz technikum informatyczne i mam podobne odczucia.

Autor edytował komentarz.
GBM   22 #11 25.04.2013 16:57

Hehe, człowiek na godzinkę z domu wyszedł, a tu już się rozpisali... ;p

Do rzeczy...

@Admc: Tak, chciałbym - ale wszystko zależy od matur. Jak dostanę się tam gdzie będę się chciał dostać - wspomnę o tym na blogu na pewno :)

@bachus: z tej trójki, tylko mam smartfona. Leciwą Xperie x8 :(

@wojcienty: Podziękować :)

@Olbi: A to już jest temat rzeka (w sensie Ci co tam w MENie mieszają ;p)

@Faust: Zdaję sobie z tego sprawę ;)

@Humanoid: Ale ja nie mam Taty albo Mamy, którzy są wysokimi rangą Oficerami WP :(

@Vidivarius: Oj, dzięki ;)

dav4   4 #12 25.04.2013 17:05

Ten sam profil kończę i też jutro mam zakończenie roku:) Chociaż bywało różnie to teraz mogę powiedzieć że nie żałuję raczej wyboru, aczkolwiek szkoda że nie załapałem się na tą nową podstawę programową bo tam jakieś przedmioty rozszerzone są w standardzie. Teraz ciężko majfę rozszerzoną było by zdać przy obecnej liczbie godzin. Szkoła dała mi wiele, chociaż z Photoshopa i GIMPa nadal jestem cienki(nie jestem raczej osobą z duszą artysty) to pozwoliła mi rozwinąć swoje pasje i zainteresowania w sposób dość zaawansowany(wraz z kumplem staliśmy się Administratorami całej szkolnej sieci przez ostatnie 2 lata oraz serwerów na Windowsie,Linuxie, Mikrotiku..). Do tego dochodzi to o czym wspomniał autor - trzeba wymagać także od siebie i pogłębiać zainteresowania, pasje samodzielnie - php, javascript, jquery czy html5+css3 - tego raczej nie uczą w szkołach, uczę się tego wszystkiego sam. Wiem też o tym, że na studiach także bym się pewnie tego nie nauczył, ale tak czy inaczej chce na nie iść, nie tylko dla papierka, ale aby właśnie dalej rozwijać tą wspaniałą pasje :) Udanych wyborów tego Wam i sobie życzę ;)

Ryychuu   7 #13 25.04.2013 17:14

Ja teraz robię pierwszą klase tech infa i już od września się zbieram, by opisać zmiany w programie ;) w każdym razie powiem tak, dużo rzeczy się zmieniło pozytywnie, ale też cholernie dużo jest bzdurne i do zmiany :) jak znajdę chwile, to pewnie w weekend majowy skrobne sobie wpisa :)

przemol96   5 #14 25.04.2013 17:20

Tak czytam czytam, i jak ktoś ma pytania o nową podstawę programową to może mnie śmiało pytać, bo tak się składa że uczę się na kierunku technik informatyk. Zmiany w stosunku do rocznika wyższego to m. in brak przedmiotu "Oprogramowanie Biurowe", podział zajęć zawodowych na lekcje praktyczne i osobno teoretyczne (wykłady) co ja uważam za jakiś niewypał. Z tego co się orientuję to nie przewiduje się nauki np. Pascala i C, tylko będzie PHP razem z HTML i MySQL. Co w moim przypadku oznacza że większość (jakieś 70%) materiału zrealizowałem podczas uczęszczania do gimnazjum na zajęciach pozalekcyjnych i w domu we własnym zakresie.

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #15 25.04.2013 17:30

niezłe przemyślenia :D

fajnie, że dodałeś fotkę z Dr. House'a :)

Dziarek   2 #16 25.04.2013 17:37

W tym roku miałem przyjemność testować jeden z nowych egzaminów praktycznych, które będą obowiązywały osoby uczące się nową podstawą programową. Pierwszą różnica jest to, iż nie trzeba będzie pisać projektu ani robić print screenów podczas wykonywanych czynności, jak to miało miejsce dotychczas. Wykonujemy polecenia z kartki, następnie egzaminator bierze komputer i sprawdza efekty naszej pracy.

Ave5   8 #17 25.04.2013 17:41

@ GBM

Ta realizacja marzeń to granie w kapeli mariachi przed Housem? To dzielimy jedno marzenie :)

@ Olbi

Jakby w MENie siedzieli ortodoksyjni humaniści skupieni na swojej działce to jako nauczyciel bym był chociaż częściowo z ich pracy zadowolony, niestety decyzje MENu w obszarze nauczania języków obcych to też niewypały.

GBM   22 #18 25.04.2013 17:44

Ave5: Może nie zagrać, ale poznać osobiście dr. House'a to jedno z takich tam moich marzeń :)

zomo_prl: Dzięki ;p

xomo_pl   24 #19 25.04.2013 18:34

@GBM; w sumie masz okazję na spełnienie marzenia i to już niedługo- bodajże 6 czerwca ma przyjechać Hugh Laurie (aktor grający House'a jakby kto nie wiedział) do Warszawy i ma dać koncert (gość IMO jest niesamowity- wszechstronnie uzdolniony :D ).

też bym chciał go w sumie i się zastanawiam czy nie jechać na koncert (o ile są już/jeszcze w sprzedaży bilety :D )

GBM   22 #20 25.04.2013 18:42

Nie nie, 6 czerwca to ja już mam plany wakacyjne... ;p

Druedain   14 #21 25.04.2013 19:09

Suma summarum

powinno być

Summa summarum

FaUst   13 #22 25.04.2013 19:11

@wojcienty
Edukację już zakończyłem i jedyne co z tego mam to papierek. Trochę podstaw które każdy musi znać, ale można się dokształcić we własnym zakresie. Nie wiem jak wygląda technikum bo zostałem złapany w siec liceum profilowanego co było głupotą. Ale jeśli lubisz masę matematyki, skakanie co semestr z języka na język (programowania) i bzdurne zajęcia z grafiki komputerowej to polecam :P

@GBM
Myślałem gówniarzu, żeś starszy ;) Oczywiście bez obrazy :>

Over   9 #23 25.04.2013 19:21

Ja jednak uważam że stawianie na wykształcenie w szkole nie wiele daje w życiu po za papierkiem którym w większości przypadków można podetrzeć 4 litery.
Ja stawiałem zawsze na rozwój siebie w dziedzinie która mnie interesuje łącząc pasje z odkrywaniem świata IT ;)
Mi to wyszło na dobre a gdybym poszedł się uczyć w 90% rzeczy które są oczywiste i łatwe do pojęcia to po tych paru latach czułbym że zmarnowałem parę lat mojego życia...

GBM   22 #24 25.04.2013 19:23

Druedain: Heh, ignorant ze mnie że nie sprawdziłem poprawnej pisownii... Dzięki Druedain :)

Faust: A ileś mi Wać Panie dawał ? ;>

Scorpions.B REDAKCJA  23 #25 25.04.2013 19:23

Witaj ;)
Ja też w tym roku kończę technikum informatyczne i sporo prawdy jest w tym co napisałeś. Ja też z grafiki jestem słaby, na szczęście nie miałem tego jako specjalizacji, bo mnie prawie wcale nie interesuje. Ciekawi mnie jak będzie wyglądało teraz nauczanie programowania, bo obecny system był dla mnie słaby, a może to nie tylko system był winny? Ja też nie żałuje wyboru, ale zachwycony pod kilkoma względami nie jestem.

Życzę zdanej matury, zdanego egzaminu zawodowego ;)

FaUst   13 #26 25.04.2013 19:24

Jakieś 20 rok temu :P a mój nick inaczej się pisze... chyba naprawdę musisz jeszcze rok zostać w tej szkole :P

GBM   22 #27 25.04.2013 19:27

Scorpions.B: Dzięki i nawzajem ! :)

FaUst: Oj tam, oj tam ;)

krzysiek1507   2 #28 25.04.2013 20:13

Też się jutro wykańczam na zakończeniu w moim technikum. ;) Dało mi ono ateizm, pracę, asertywność ignorancką i jakieś tam wykształcenie. ;)

biedaczysko   1 #29 25.04.2013 20:16

Jeżeli chcesz iść na WAT na kierunek elektronika i telekomunikacja to od razu odradzam. Dopiero na 4 semestrze pojawia się światełko w tunelu, lokalne sieci komputerowe... i laborki z konfiguracji komputera do pracy w sieci IP, a tak to suuuuuuchutka teoria.

krzysiek1507   2 #30 25.04.2013 20:20

A jak w Wawie z zaocznymi studiami informatycznymi?

BlackJimMetal   3 #31 25.04.2013 20:47

"bachus" mądre słowa:D
A post trafia do mnie identycznie się prawie czuje co dalej...? bo studiami nawet się nie interesuję.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #32 25.04.2013 22:41

Jak dostaniesz się na studia to dopiero poznasz co to życie i nauka bo do tej pory to raczej lajcik miałeś :) Ale najważniejsze, że nie żałujesz decyzji, które podjąłeś kilka lat temu.

  #33 25.04.2013 23:14

Ty też miałeś na specjalu grafikę? Boże.. mam to samo. Specjalizacja z definicji powinna być naszym wyborem - czy to będzie poszerzenie programowania, systemów i sieci, multimediów czy utk (chociaż to raczej się nie klasyfikuje) - a jak się okazuje nie tylko u mnie w szkole jest to narzucone i nie ma innej opcji (technikum też z Krakowa)

FaUst   13 #34 26.04.2013 09:34

I tak samo jest na studiach - specjalizacja i przedmioty obieralne są tylko na papierku, a grafikę wszędzie Ci wcisną :]

GBM   22 #35 26.04.2013 10:24

@Shaki81: Domyślam się że tam będzie ostra jazda bez trzymanki, ale pasja mnie ratuje (chyba ;p)

@bartek46op: A no. Znaczy wiesz, w drugiej klasy odwoływaliśmy się, ale na nic się to zdało - bo szkoła nie miała "warunków" ;)

Frankfurterium   10 #36 26.04.2013 12:36

Chłopak po szkole średniej pisze, że czasy młodości za nim itd. Urocze :>

Scorpions.B REDAKCJA  23 #37 26.04.2013 17:03

@Frankfurterium
Może młodość to złe określenie, ale na pewno Ja i GBM czas większych swobód, wolności i bezmyślności powoli zaczynamy mieć za sobą. Według mnie jeszcze kawał naprawdę ciężko życia jest przed Nami, dopiero teraz poczujemy co to jest życie ;)

GBM   22 #38 26.04.2013 17:47

Frankfurterium: Ja dzielę póki co życie na trzy okresy - dzieciństwo, młodość i dorosłość ;)

Teraz wchodzę w okres dorosłości. I tak jak mówi Scorpions.B - skończył się czas wolności, swobód i bezmyślności - tylko teraz trzeba zapierdzielać na pełnych obrotach, bo wszystko co robimy - będzie miało zdecydowanie większe znaczenie dla naszego życia ;)

Btw. punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ;)

Autor edytował komentarz.
revcorey   8 #39 26.04.2013 18:31

Podstawy programowe mogą sobie do woli zmieniać. Dopóki w edukacji będzie oszczędzało się na wszystkim, i byle kto będzie uczył(jaki fachowiec przyjdzie za takie pienia?ze uczyć) to nic się nie zmieni.
Z resztą się nie ma co dziwić, pruski system nauczania miał wychować dobre posłusznego żołnierza a nie jednostki świadome.

Frankfurterium   10 #40 27.04.2013 00:46

Wróć do tego tekstu za ~pięć lat.

W skrócie - wielkie zmiany najczęściej wchodzą w życie płynnie, często niezauważone. Kładzenie grubej kreski, po przekroczeniu której "Teraz jestem zupełnie innym człowiekiem"... Mało komu coś takiego się udaje. To trochę jak z cosemestralnym postanowieniem "Tym razem naprawdę będę się uczył", które zawsze wyparowuje parę tygodni po otwarciu semestru.
Skończyłeś szkołę średnią, pójdziesz na studia albo do roboty. Jeden ciąg bezsensownych i nielubianych czynności, pośród których kryje się parę perełek, zastąpisz innym ciągiem bezsensownych i nielubianych czynności kryjących parę perełek. Na tym polega życie i nie uciekniesz od tego, ile szkół/posad byś za sobą nie zostawił. Kiedyś prawie każdy przeżywał to, co ty teraz, ale osobiście nie znam ludzi, którzy długo by z takim nastawieniem wytrwali (a mimo że informatyk, mam znajomych :P).

treuer25   6 #41 27.04.2013 11:07

Ja ukończyłem też Technikum (jeszcze wtedy było to 5 lat) chodziłem na profil komputerowe wspomaganie projektowania co łączyło się z programem AutoCAD, właściwie w czwartej i piątej klasie miałem 9 godzin w tygodniu z AutoCADa co było dość sporo a dodatkowo plan lekcyjny był tak ułożony że miałem 4 godziny zajęć z AutoCADa pod rząd więc spokojnie był czas na przedstawienie tematu i późniejsze jego utrwalanie. Po technikum udałem się na Politechnikę. Ale właściwie dzięki Technikum i zajęciom z AutoCAda teraz pracuje w zawodzie właśnie na wyżej wymienionym programie do projektowania.

Xevaquor   1 #42 27.04.2013 17:06

Również dopiero skończyłem technikum. Oczywiście zależy to od szkoły ale ja żałuję wyboru - trzeba było iść na mat-fiz. W ciągu tych 4 lat widzę tylko 2 pozytywy: fajni kumple i praktyki (dlaczego tylko miesiąc?). Przed wyborem szkoły polecam dokładnie pogadać ze starszymi rocznikami.

KrzysztofT   2 #43 28.04.2013 20:17

@ Dziarek
Teraz na egzaminie trzeba będzie faktycznie wszystko zrobić. Mnie uczyli jak instalować aktualizacje i robić defragmentacje w Paincie (np robimy screen z defragmentatora, w paincie całą graficzną reprezentacje dysku zamalowujemy na niebiesko - gotowe, zaoszczędzone pół godziny :P)

Banan   10 #44 28.04.2013 23:44

W większości w komentarzach piszą osoby, które albo właśnie kończą technikum albo już dawno skończyli. Ja w tym roku będę musiał stanąć przed wyborem szkoły i chyba najlepszym wyborem będzie technikum i technik informatyk. Przede wszystkim o technikum myślę, bo już od dawna wiem, że swoje życie pragnę wiązać z informatyką. Zresztą po moim blogu już to widać - pierwszy wpis napisałem gdy miałem 12 lat. Ponadto nie cierpię ogólnych przedmiotów i nauki tego co kompletnie mnie nie interesuje. Wiele osób, którzy wybrali liceum jest niezadowolonych ze swojego wyboru. Idąc na profil matematyczno-informatyczny byli przekonani, że będą się uczyć tego co lubią. Niestety informatyki w liceum nawet na dedykowanym profilu jest bardzo mało, a na lekcjach mają Gimpa, Exela i Worda. Jeden z moich kolegów z innego miasta żałuje wyboru ale już nic nie poradzi. Na dodatek w ulotce liceum w moim mieście widnieje informacja, że idąc do tej szkoły przedłużamy swój czas na wybór zawodu o 3 lata. Tyle, że ja już wiem jaką mam pasję, którą pragnę rozwijać. W technikum mam znacznie więcej godzin zabawy z komputerami, znacznie mniej ogólnych przedmiotów co bardzo mi się podoba. Na dodatek w technikum w moim mieście za darmo można robić CISCO i inne certyfikaty, jeśli będę się dobrze uczył to i prawo jazdy będę mógł za darmo w szkole zrobić. Ponadto po drugiej klasie oraz trzeciej szkoła jest zaangażowana w projekt dzięki któremu uczniowie mogą za pełną pensję pracować na wakacjach w firmach, których szkoła jest partnerem. Na dodatek jak byłem na dniach otwartych to miałem okazję wejść do nowej pracowni jeszcze pachnącej nowością. A kolejne za pieniądze z unii już się tworzą i będą gotowe na nowy rok szkolny. Moim zdaniem technikum będzie najlepszym wyborem dla mnie. Tylko najpierw muszę poprawić oceny na koniec gimnazjum przez to oraz przez testy gimnazjalne (które już za mną) na moim blogu pojawiła się mała stagnacja. Ale się rozpisałem, a piszę z smartfona HTC One X =P Jak myślicie dobrze zrobię wybierając technikum?

  #45 28.04.2013 23:51

Ja studiuję teraz po techniku informatyku na Politechnice Śląskiej i mam wrażenie że tam się więcej szło nauczyć ze względu na większą ilość godzin niż na studiach (mówimy oczywiście laborki vs. przedmioty zawodowe bo nie oszukujmy sie ze na wykładach naucza czegoś ;) Na studia idzie się w tym kraju chyba tylko po papier z napisem "wyższe wykształcenie"

R@z0r   5 #46 29.04.2013 08:34

@Banan będziesz się uczyć ogólnych i tak. Technikum to jest masa dodatkowej roboty (jeśli idziesz do dobrego - ja wybrałem ZSE w Bydgoszycz, 3. w kraju). Nowa podstawa dla technika informatyka (ja mam jeszcze starą) zakłada mniej programowania (praktycznie wgl i ma swoje absurdy), a więcej dłubania w sprzęcie. Pierwsze klasy mają coś takiego jak "Witryny i aplikacje internetowe" czy coś takiego. Brzmi dumnie choć głupio (witryna jest aplikacją internetową), przedmiot polega na rysowaniu stron na kartce - dosłownie, ale są też oczywiście bardziej ambitne. Nie wiem co przyświecało komuś w ministerstwie, że to przeszło. Tak czy inaczej życie w Technikum jest ciekawsze ;) Na PM czy FB mogę Ci to przybliżyć ;P

Autor edytował komentarz.
  #47 29.04.2013 09:18

Skończyłem technikum informatyczne, zdałem egzamin zawodowy (nie ma się czego bać, tylko dużo pisania) i pracuję w zawodzie - Szybciej znalazłem pracę niż zdążyłem pomyślec o studiach :)

Także życzę powodzenia w branży - jak lubisz to co robisz, to i praca nie będzie tak uciążliwa :)

ariiell   13 #48 18.05.2013 20:01

Świetny wpis :) ciekawe wnioski o tym czego nauczyła Cię szkoła ;)

  #49 28.10.2013 13:17

Planowanie swojej kariery powinno się zacząć od poznania swoich predyspozycji, zdolności, talentów.
Jeśli chciałbyś się czegoś o sobie dowiedzieć wejdź na stronę http://www.poznanieirozwoj.pl
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

  #50 07.11.2013 18:55

Ja jestem w technikum informatycznym, na nowej podstawie programowej, w pierwszym miesiącu w szkole dano mi stronę szkoły do administrowania, moim hobby są systemy Linuxowe i Webmastering
pewnie mi dano pod opiekę stronę bo się bardzo wyróżniam (wiedzą oczywiście)