Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Czy Intel NUC5i7RYH może być sprzętem mobilnym i reprezentacyjnym na spotkaniach z klientami?

Długo zastanawiałem się, jak ugryźć wątek biznesowy w którego ujęte mają zostać sprzęty dostarczone przez firmę Intel... Z jednej strony jako programiście, przyszedł mi na myśl wątek serwerowo-aplikacyjnego użytku. Z drugiej, po głębszym przemyśleniu uznałem, że NUC5i7RYH może sprawdzić się bardzo dobrze przy przeróżnych spotkaniach biznesowych, jako narzędzie do prezentacji, pokazów itp. Dlatego też, mój okres dwutygodniowych testów z tym uroczym komputerkiem zacznę właśnie od drugiego "pomysłu" na biznesowe wykorzystanie.

Na początku zanim jeszcze przejdę do meritum wpisu, chciałbym wspomnieć iż zawodowo zajmuję się programowaniem, stąd trochę bliskie mi są np. spotkania z klientami, szkolenia czy inne charakterystyczne dla tej branży, "biznesowe" czynności. Dodatkowo samo ujęcie możliwości technicznych NUC'a, będę przedstawiał w ściśle konkretnych, technicznych warunkach. Ot taki wzmianka o pełnej, subiektywnej ocenie ;-)

Panie i Panowie, oto NUC5i7RYH

Po otworzeniu pudełka i wypakowaniu naszego bohatera, pierwsze co mi przyszło do głowy to myśl, że pokazując się z ów NUC-iem - na pewno nie miałbym się czego wstydzić. Sprawia on wrażenie bardzo ciekawego, specyficznego i owianego nutką tajemniczości komputerka.

Z opisanymi wyżej wrażeniemi wcale nie przesadzam, ponieważ sam mogłem już nie raz zaobserwować tego typu zachowania (widząc je na przykładzie Intel NUC DN2820FYKH, którego jestem szczęśliwym posiadaczem od kilku miesięcy). Każdorazowo gdy był mi potrzebny na jakimś spotkaniu, evencie czy po prostu leżał spokojnie na biurku w trakcie odwiedzin gości - wywoływał właśnie wyżej wymienione reakcje. I nie jest to tylko moja obserwacja, albowiem nawet Pangrys opowiadał o ciekawych anegdotkach związanych z NUC-iem... ;-)

Solidna, aluminiowa obudowa z połyskującym od góry plastikiem, o wysokości 4.5 cm. Jednocześnie będąca "prawie kwadratem" o bokach 11.4 x 11.1cm... o to właśnie "mini-komputer" Intel NUC NUC5i7RYH. Mały potworek posiadający niesamowitą w sobie moc jak na te rozmiary. Zanim jednak zaglądniemy do jego wnętrza skąd ów moc jest wydzielana, spójrzmy na dostępne w tym modelu gniazda wejścia/wyjścia.

Dostępne interfejsy

Na froncie znajdziemy dwa porty USB 3.0 (w tym jeden dedykowany pod ładowanie np. smartfonów - oznaczony kolorem żółtym), wejścia jack 3.5mm na mikrofon/słuchawki, a także czujnik podczerwieni.

Z tyłu dostępne są kolejne dwa porty USB 3.0 co niezmiernie cieszy, albowiem w przypadku np. wspomnianego wcześniej DN2820FYKH, 3 porty USB to jednak za mało... Po podłączeniu myszki i klawiatury pozostawał tylko jeden wolny port co częstokroć było jednak niedogodnością. Oprócz tego, mamy do dyspozycji port RJ-45 tzw. Ethernet, pracujący na przepustowościach 10/100/1000 Mbps oraz gniazdo zasilania.

Intrygujący interfejs graficzny...

Jeśli chodzi o interfejs(y) graficzne, to Intel w przypadku NUC5i7RYH - postanowił umieścić porty w wersji... mini. A są to Mini HDMI (wersja 1.4a) oraz Mini DisplayPort (wersja 1.2). Nie ukrywam, że mam mieszane uczucia do tego rozwiązania, a także nie widzę specjalnie jego sensu. Patrząc przez pryzmat standardu jakim jest HDMI w wersji "normalnej" - umieszczanie portu Mini HDMI może (i zapewnie stanie się) pewnym uniedogodnieniem. Podobnie rzecz może mieć się w przypadku DisplayPort i zamieszczonej wersji Mini DisplayPort.

Brak standardowego portu graficznego prowadzi do sytuacji, gdzie oprócz NUC-a oraz zasilacza, koniecznym jest pamiętanie o zabraniu przejściówki/przewodu HDMI/Mini HDMI lub (DisplayPort/HDMI)/MiniDisplayPort... no takie hmm... słabe moim zdaniem ;-)

Drugim intrygującym mnie faktem (którego rozwikłanie może pozytywnie zaskoczyć) jest ewentualna możliwość podłączenia dwóch monitorów do udostępnionych interfejsów graficznych w NUC5i7RYH. Takie rozwiązanie może jak najbardziej działać na korzyść Intela, przede wszystkim dzięki rozwinięciu potencjalnych możliwości wykorzystania NUC5i7RYH.
Dwa monitory pozwalają używać NUC-a nie tylko jako komputer biurowy, ale także ten, który mógłby zostać użyty w sklepach, salonach sprzedaży itd. - gdzie na potrzeby sprzedażowe jeden monitor jest do dyspozycji klienta, obserwującego np. tworzony projekt łazienki przez sprzedawcę.

Zaglądnijmy tam, gdzie kryje się moc...

Zgłaszając się do testów, a później oczekując na dostawę NUC-a - spodziewałem się go w ubogiej wersji. Mianowicie, do tej pory wszystkie modele z serii Intel NUC z jakimi się spotykałem - pozbawione są wyposażenia w postaci dysku SSD/HDD oraz pamięci RAM. Stąd zaopatrzyłem się już w takowy sprzęt, ale... na szczęście niepotrzebnie.

Szybki dysk, szybka pamięć...

Po zdjęciu obudowy, moim oczom ukazał się bardzo pozytywny widok. Intel Polska stanął na wysokości zadania i wysłany na testy sprzęt, zaopatrzył w dysk SSD i to nie byle jaki. W środku mogłem znaleźć pracujący na złączu M.2 SATA, dysk SSDSCKJF360A5 o pojemności 360 GB. Gwoli ścisłości był to mój pierwszy, dłuższy kontakt z tego typu dyskiem SSD, który zrobił na mnie bardzo dużo wrażenie. Zwłaszcza gdy przeglądając specyfikację techniczną, zauważyłem iż jego pobór mocy jest również na niezłym poziomie:

 • Active (BAPCo MobileMark* 2007 Workload): 140mW
 • Idle: 55 mW
 • DevSleep: 200µW

Tego typu parametry/wyniki, muszą naprawdę nieźle wpływać na energooszczędność NUC-a co de facto jest kolejną, wielką zaletą tego sprzętu.

Warto zauważyć iż NUC5i7RYH posiada dedykowany, standardowy port SATA III, który pozwala na podłączenie dysku 2.5 lub 1.8 cala poprzez zamieszczenie w specjalnej szynie. Dzięki temu, możliwe jest znaczne rozbudowanie naszej przestrzeni dyskowej w NUC-u.

W Intel NUC NUC5i7RYH nie tylko dysk SSD zamieszczony w złączu M2 wpływa korzystnie na energooszczędność urządzenia. Duży wpływ ma także pamięć RAM, którą możemy zamontować w NUC-u - jej napięcie wynosi 1.35V, co jest istotna sprawą przy kupnie nowych pamięci przez użytkownika.

Oprócz dysku SSD, wewnątrz dostrzegłem także pamięć RAM DDR3 w liczbie dwóch kości o pojemności 8 GB, pracujących na częstotliwości 1866MHz. W połączeniu z dyskiem tworzą duet, który wspomagany przez procesor Intel i7-5557U (szósta generacja serii procesorów Intel i7, oparta na architekturze Broadwell) zapowiada naprawdę dużą moc.

Wyciągnijmy wnętrzości!

Nie byłbym sobą gdybym nie spróbował wyjąć wszystkich bebechów z wnętrza. Co prawda nie rozbierałem wszystkiego do części pierwszych, ale udało się cyknąć kilka fajnych zdjęć, które być może zainteresują szerokie grono Czytelników :-)

W trakcie wyjmowania podzespołów, zauważyłem że liczbę wszelkich śrubek ograniczono do minimum. Sprawia to wrażenie łatwości w potencjalnym uszkodzeniu sprzętu - nic bardziej mylnego. Wszystkie zamontowane wewnątrz NUC-a podzespoły są tak zaprojektowane i zamontowane w sposób prawie że hermetyczny. Moim zdaniem trzeba się naprawdę postarać żeby ten sprzęt uszkodzić...

Zamontowany od spodu "płyty głównej" procesor, chłodzony jest przez mały wentylator. Jego obroty są wręcz niesłyszalne, dopiero zupełna cisza w pomieszczeniu pozwoli je usłyszeć, a przy "codziennym" otoczeniu, w ogóle ich nie usłyszymy.

Przeglądając zdjęcia, zauważyłem spore ryski na złączach USB przedniego panelu. Zapewne jest to efekt testów przeprowadzanych wcześniej na tym egzemplarzu NUC-a. Cóż, zastanawia mnie tylko co te porty musiały przeżyć... ;-)

NUC bezprzewodowy...

Kolejna rzecz, która była dosyć sporym dla mnie zaskoczeniem to chipset karty WiFi. Mianowicie, widoczna na zdjęciu poniżej karta sieciowa to nic innego jak Intelowska AC 7265, pracująca w standardach 802.11ac w trybie dwupasmowym oferującym także komunikację poprzez Bluetooth 4

Taka nowoczesna karta WiFi jest bez wątpienia sporym plusem. Z początku nie doczytałem specyfikacji technicznej i wydawało mi się, iż nie wspiera ona innych standardów, a dokładniej 802.11b/g/n. Przez co uważałem to za spory minus, ale na szczęscie Czytelnik @sgj pilnie dostrzegł błąd i takowe wsparcie faktycznie istnieje :-)

Za specyfikacją:Wi-Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED* for 802.11ac, Wi-Fi CERTIFIED*a/b/g,Wi-Fi ERTIFIED*n, WMM*, WPA*, WPA2*, and WPS, WPS 2.0, Protected Management Frames,Wi-Fi Direct* for peer to peer device connectionsWi-Fi Miracast Source IEEE WLAN Standard: IEEE 802.11abgn, 802.11ac, 802.11d, 802.11e, 802.11i, 802.11h, 802.11w

Tak więc...

Czy Intel NUC5i7RYH może być sprzętem mobilnym i reprezentacyjnym na spotkaniach z klientami?

Bez wątpienia można powiedzieć, że Intel NUC5i7RYH na pewno jest sprzętem reprezentacyjnym. Moim zdaniem na pewno zrobi pozytywne wrażenie na spotkaniu z klientem, prezentacji, szkoleniu czy jakiejkolwiek innej pokrewnej aktywności biznesowej. Z pewnością wywoła zainteresowanie swoją postacią, stąd potencjalnym użytkownik powinien dobrze przygotować się z jego aspektów technicznych ;P

Z drugiej jednak strony, mobilność tego sprzętu - choć jest na naprawdę wysokim poziomie, to jednak wymaga spełnienia kilku warunków. Mianowicie, po moim krótkim przeglądzie opisanym w powyższym wpisie - wiemy już, że nie obejdzie się bez...

 • Zasilacza co oczywiste... Aczkolwiek wartym uwagi faktem są cztery różne wtyczki zasilania dostępne w zestawie wraz z NUC-iem
 • Przewodu lub przejściówki co najmniej HDMI/Mini HDMI (możliwe są także [HDMI/DisplayPort]/Mini DisplayPort) do podłączenia monitora, telewizora, rzutnika itp.
 • Pokrowca lub jakiegokolwiek innego pakunku, który pozwoli na bezproblemowe przemieszczanie się wraz NUC-iem. Taką funkcje może de facto pełnić pudełko w którym dostajemy komputerek, ale... no jak kto lubi ;-)
 • Oraz oczywiście myszkę i klawiaturę

Z drugiej jednak strony ten mały komputerek naprawdę dużo potrafi. Jego głównymi zaletami są:

 • Naprawdę szybki procesor Intel i7-5557U na Broadwell'u
 • Wbudowana w procesor grafika Iris 6100 (podobno pozwalająca na ładne odtwarzanie 4k 60Hz)
 • Możliwość umieszczenia dwóch dysków, w tym jednego na złączu M2 SATA
 • Dwa sloty na pamięć DDR3 1.35V, 1333/1600MHz (oficjalnie)
 • Bardzo niskie zużycie energii względem wydajności (pobór 8W na biegu jałowym, oraz nie więcej niż 45W pod obciążeniem)
 • Solidna, aluminiowa obudowa oraz hermetycznie zamontowane podzespoły, dzięki temu bezpieczne od uszkodzeń

I to chyba tyle jak na pierwszy test... w kolejnym postaram się popatrzeć na NUC5i7RYH przez pryzmat innych, biznesowych aspektów ;-) Tymczasem zapraszam do dyskusji w komentarzach. 

sprzęt programowanie

Komentarze

0 nowych
msnet   22 #1 20.10.2015 20:30

@GBM: Ty miałeś ten sprzęt testować, a nie porozkręcać ;) Taki rozbebeszony na pewno nie będzie za bardzo mobilny, ani tym bardziej reprezentacyjny :D

Autor edytował komentarz.
GBM   22 #2 20.10.2015 20:33

@msnet: Mobilny to także odporny na uszkodzenia, a tego bez rozkręcania i rozbebeszania - nie byłbym w stanie stwierdzić ;P

A jak się złoży, to nawet bardziej reprezentacyjny się wydaje :D

msnet   22 #3 20.10.2015 20:34

@GBM: Sugerujesz, że tego ultrabooka, którego mi przysłali do testów, też mam rozbebeszyć, żeby lepiej sprawdzić jego mobilność? :D Mi dwa razy powtarzać nie trzeba :P

Autor edytował komentarz.
GBM   22 #4 20.10.2015 20:37

@msnet: Nie chcę Cię prowokować, ale testy bez porządnego sprawdzenia wnętrzości to d*p*, a nie testy :D

Aczkolwiek faktem jest, że zawsze to fajnie zobaczyć co tam w środku się mieści :)

msnet   22 #5 20.10.2015 20:39

@GBM: Nie musisz mnie o tym przekonywać - jak wymieniałem laptopa (co przez ostatnie lata kilka razy się zdarzyło), to jedną z pierwszych rzeczy było naoczne przekonanie się, co siedzi w środku. Zostało mi z dzieciństwa ;)

Jako, że sam posiadam własnego Acera to wiem, że one się całkiem przyjemnie rozbierają na części :P

Autor edytował komentarz.
Semtex   19 #6 20.10.2015 20:41

Dobry testu początek to "rozfiletowanie" pacjenta ;)
Zapowiada się ciekawie jak zawsze.

GBM   22 #7 20.10.2015 20:41

@msnet: I bardzo dobrze, bardzo słusznie - to cenna umiejętność i dobra cecha - ciekawość... :-) W sumie mam podobnie, co prawda nie zawsze mam tyle odwagi żeby coś otworzyć (zwłaszcza, gdy nie mam zamiennika :D), ale... i tak prawie wszystko staram się rozbebeszyć (a zwłaszcza co starsze :P)

msnet   22 #8 20.10.2015 20:44

@GBM: Jedna babka z moich okolic co jakiś czas mi przypomina, że ma jakiegoś starego laptopa, którego mogłaby mi dać, bo jej tylko miejsce zajmuje. Ale jakoś nie może od prawie roku dojść do przekazania... Jeśli to kiedyś nastąpi, to będę o Tobie pamiętał ;)

GBM   22 #9 20.10.2015 20:48

@msnet: Hehe, dziękuję :P

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #10 20.10.2015 21:15

No dobra to teraz się pochwal czy po poskładaniu dalej działa:)

sgj   12 #11 20.10.2015 21:17

@"Jednakże nigdzie nie wyczytałem aby miała możliwość komunikacji ze standardami 802.11b/g/n, co może być jednak sporym minusem..."

Może trzeba było przeczytać zlinkowanego PDFa?

"Wi-Fi CERTIFIED* for 802.11ac, Wi-Fi CERTIFIED*a/b/g, Wi-Fi CERTIFIED*n"

msnet   22 #12 20.10.2015 21:19

@Shaki81: Takie rzeczy działają i bez złożenia. Mnie bardziej ciekawi, ile po skręceniu zostało części i co się da z nich sklecić :D

Autor edytował komentarz.
En_der   9 #13 20.10.2015 21:29

@Shaki81: Nie tylko działa ale z pozostałych części - złożył tablet i smartfona ;)

Autor edytował komentarz.
GBM   22 #14 20.10.2015 21:30

@msnet: Nic nie zostało :(

@Shaki81 tak jak @msnet pisze - działa, działa ;P

@sgj Eh... mój kardynalny błąd. Dziękuję Ci wielce za czujność - stosowne poprawki już wrzuciłem :-)

wojtekadams   19 #15 20.10.2015 21:42

"Zastosowanie w biznesie", a tu podkręcanie ;)

oprych   14 #16 21.10.2015 07:21

Ja właśnie testuje NUC5i5RYK z Intel Core i5 i powiem CI, że mam mieszane uczucia jeśli chodzi o zastosowanie tego w biznesie :)

Cenobith   3 #17 21.10.2015 08:09

@GBM: Nie żebym się czepiał lub był złośliwy ale....
" że pokazując się z ów NUC-iem" - powinno być "z owym Nukiem".
kto, co - NUC. Z kim, z czym - Nukiem - tak jak w przypadku Metallica i Metalliką a nie Metallicą. Stosując cudzoziemską pisownię i jednocześnie polską gramatykę uzyskujemy komiczny efekt, a czasami przeszkadza to swobodnie przeczytać informację.

Co do samego komputerka. Fakt - NUC - potrafi zachwycić wyglądem tych, którzy go widzą pierwszy raz. Ja mam co prawda słabszy procek (N2830) ale wg mnie, moja konfiguracja gniazd jest praktyczniejsza, ze względu na gniazdo słuchawkowe z tyłu - dzięki temu kable od audio nie są na widoku.

GBM   22 #18 21.10.2015 08:12

@oprych: Oj tam, do prezentacji, szkoleń - moim zdaniem świetny sprzęt :)

@Cenobith Racja, cieżko się czyta NUC-a/owi/iem itd. Ale miałem spory dylemat, czy rozwiązać to tak, czy nazwać po prostu "Nukiem".

Postawiłem jednak na pierwszy sposób. Może wydaje się mniej klarowny, ale przynajmniej nie ucierpi na tym Intel i jego produkt - w końcu NUC sam w sobie to ich nazwa własna :)

oprych   14 #19 21.10.2015 08:22

@GBM: też o tym myślałem, ale i tak musisz zabrać mase sprzętu - kabel mini HDMI, zasilczacz, myszke, dobrze byłoby i klawiature, a bez monitora czy projektora nic nie zrobisz. Chcesz coś poprawić, albo dodać przed prezentacją = szukanie monitora/tv :)

GBM   22 #20 21.10.2015 08:25

@oprych: Nie no racja. Natomiast skupiałem się bardziej na tym, żeby NUC był nie tylko źródłem wyświetlania prezentacji, ale też np. środowiska potrzebne na dane szkolenie. Ale... o tym powiem w kolejnym teście :P

Cenobith   3 #21 21.10.2015 08:43

@GBM: Z oporami ale przyjmuję Twój punkt widzenia.
Z drugiej strony aby nie ucierpiała miłość własna firmy Intel z powodu stosowania polskiej gramatyki, można było zostawić nazwę komputera w mianowniku - tak jak to często robi się z polskimi nazwiskami - aby właśnie kogoś nie urazić odmianą lub uniknąć śmieszności, którą taka odmiana mogłaby sprowadzić na właściciela godności. :)

  #22 21.10.2015 09:08

Ciekawy jestem jak w kolejnym wpisie uzasadnisz konieczność posiadania i7 w sprzęcie do prezentacji, bo do samych "gołych" prezentacji, to trochę przerost formy nad treścią, no i wygodniejszy i tak moim zdaniem będzie notebook/ultrabook.

Autor edytował komentarz.
Samurai   17 #23 21.10.2015 09:50

@Areh: Chyba tylko bo jest możliwość zakupu nuca z i7 ;p

Co do małej ilości portów USB wystarczy zastosować Logitech Unifying i pozbywasz się kłopotu, że mysz i klawiatura zajmują Ci dwa porty USB. No tylko wtedy musisz mieć te dwa urządzenia na bluetooth.

  #24 21.10.2015 11:03

a gdzie test z porównaniem z twoim DN2820FYKH

  #25 21.10.2015 11:09

@oprych: "Ja właśnie testuje NUC5i5RYK z Intel Core i5" zrob testy i sie z nami podziel jak z wydajnoscia odtwarzanego materiału full hd. I5 raczej podoła jako "smart TV" oraz w roli PC do poczty, youtube, www i filmy bo do tego wiekszosc ludzi uzywa kompa. A to ładnie mozna zawiesic za TV.

GBM   22 #26 21.10.2015 12:25

@Areh: Do samej prezentacji to może jest przerost formy nad treścią, ale... w momencie gdy prezentacja jest "praktyczna" i odbywa się na szkoleniu, to... jest pole do popisu. A przynajmniej mam na taki scenariusz bardzo fajny pomysł testu :P

@Samurai Jasna sprawa. Bluetooth pozwala uwolnić porty USB, jednak... bezprzewodowe klawiatury i myszki na BT to już bądź co bądź wydatek - a warto zauważyć, że do kupna NUC-a, trzeba jeszcze doliczyć pamięć i dysk :P

@Anonim: Specjalnego porównania nie zamierzałem robić, głównie ze względu, że... nie ma tak naprawdę co porównywać. To są kompletnie dwa inne sprzęty, procesy technologiczne w nich zastosowane - również różnią się diametralnie.
Mogę w sumie powiedzieć, że "nowszy" NUC jest niższy od "starego" o około 1 cm :D

  #27 21.10.2015 13:08

Szkoda, że brak informacji o wydajności ETH, gdyby chcieć zrobić z tego NAS, albo VideoStation

Samurai   17 #28 21.10.2015 14:21

@GBM: Tak czy siak potrzebujesz myszki i klawiatury do NUC'a :P, więc można tu rozpatrzyć zakup urządzeń na bluetootha. Myszka wydatek coś koło 50 zł niestety nie wiem ile taka klawiatura kosztuje. Chyba, że masz w domu na zbyciu klawe i myszkę na kablu. Ale to już wg. uznania. Zawsze też można kupić hub USB. Dobra kończę bo zaczynam robić OT na temat USB :P

GBM   22 #29 21.10.2015 14:36

@Samurai: Wręcz przeciwnie, to nie jest Offtop - przecież rozprawiamy o portach USB w ujęciu NUC-a :P

Rozwiązań jest kilka, natomiast klawiatury USB na BT, to hmm... chyba taniej jak za 50 zł, to ciężko może być. Pytanie też jakiej jakości są te, z tej półki cenowej :)

  #30 21.10.2015 16:52

@Anonim (niezalogowany): Full HD nie powinno generować wyższego obciążenia CPU niż 10-12%

eklime   2 #31 23.10.2015 13:39

@Pawel_war (niezalogowany): ETH z prędkością 1 GB/s daje sobie świetnie radę.
Ja mam starszy model Intel NUC D54250WYKH i spokojnie wysycam całą sieciówkę przy kopiowaniu między NUC a PC czy też NAS. Więc o wydajność ETH bym się nie martwił.

#r2d2#   13 #32 23.10.2015 23:55

Fajny test, przyjemnie się czytało.

"I nie jest to tylko moja obserwacja, albowiem nawet Pangrys opowiadał.." <-- tutaj jest błąd, link nie działa.

GBM   22 #33 24.10.2015 12:38

@#r2d2#: Dzięki! :)

Już poprawione, to tylko link do jego profilu, który mi się źle wkleił ;)