Informatyka, jako pożyteczny sposób zabawy z dzieckiem.

Dla odmiany od technicznych wpisów, jakie ostatnio umieszczałem na moim blogu, postanowiłem napisać luźny wpis. Podjąłem się tematu, który będzie mówił o tym jak informatyka, a dokładniej zabawy z komputerem mogą być pożytecznym sposobem na zabawę z dzieckiem.

W tegoroczne wakacje, podjąłem się pewnego zadania, którego zdecydowanie nie żałuję ;) – otóż całe wakacje opiekowałem się moim dwuletnim bratankiem. Opiekowanie polegało na zabawie, karmieniu, spaniu, zabawie, karmieniu etc ;)

Jednakże w międzyczasie trafiły się dwa komputery do naprawy, a ponieważ nie byłem w stanie zrobić je w innym czasie jak podczas opieki nad bratankiem. Dla niektórych oczywiście takie połączenie to mieszanka wybuchowa :D Ale wbrew pozorom nie było tak źle.

Gdy bratanek, tylko usłyszał o komputerze, można było zobaczyć iskierki radości w oczach, zaś kiedy zobaczył otwarty komputer, a w nim kabelki, podzespoły, trochę kurzu, i… wiatraczki – jego zachwyt i radość nie miały końca :D

Tak wyglądało to w praktyce: (kabel od zasilania wbrew pozorom, nie był podłączony do prądu)

Cierpliwość, tłumaczenie co do czego służy, ustalenie twardych reguł, a także prowadzona ciągle rozmowa.

Te rzeczy pozwoliły mi spokojnie naprawiać komputer pod czujnym okiem mojego małego pomagiera, który pytał cały czas o różne podzespoły, męczył biedny wiatraczek na procesorze twierdząc że robi on „Wuu”, a także dzielnie podawał mi narzędzia. :)

Komputer zarówno jeden jak i drugi zostały naprawione w taki oto sposób, przez nasz duet.

Do czego zmierzam, kończąc tą opowieść ?

Otóż, od tamtej pory mój bratanek uważa na komputer, stara się go szanować, a także wie kiedy jest włączony, a kiedy nie.
Przygody z komputerami, które razem odbywaliśmy pozwoliły nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa na „froncie” dziecko-komputer, ale także pokazało komputer, jako narzędzie, które odpowiada za pewne funkcje, posiada w sobie podzespoły, oraz takie które trzeba pielęgnować i naprawiać.

„Naprawa komputera” z dzieckiem może być także formą zabawy poprzez naukę. Dziecko na pewno na tym skorzysta, a także oderwie się od pospolitych zabawek jakimi są klocki, samochody, pluszami etc.

Polecam zastosować przy okazji taką zabawę. Jest to na pewno frajda zarówno dla opiekuna jak i dziecka ;-)

Pozdrawiam,
gbm