Jak dasz mi 100 Euro, to odblokuję Ci komputer

Znajomy jakiś czas temu napisał do mnie, z zapytaniem o pewną sytuację. Otóż, Jego rodzina mieszkająca na Węgrzech miała pewien problem. Nagle podczas użytkowania komputera,wyświetlił się komunikat zobowiązujący do zapłaty określonej kwoty (100 Euro), za "odblokowanie komputera używającego nielegalne oprogramowanie".
Czyli w skrócie - komunikat informuje iż policja namierzyła użytkownika za używanie nielegalnego oprogramowania i każe płacić karę w postaci 100 Euro - prawda że śmieszne? :)

Ale spokojnie, to tylko wirus, który można łatwo usunąć... Jednakże, coraz częściej sporo moich znajomych i znajomych znajomych - natyka się własnie na tegoż wirusa. Więc czas wreszcie powiedzieć co nie co o tym, w szerszym gronie :)

Za zainstniałą sytuację, odpowiedzialny jest "Weelsof" - wirus, typu ransomware, blokujący skutecznie wybrane funkcje systemu. Poprzez komunikat, który pozoruje wiadomość z logiem policji dla wybranego kraju - "zobowiązuje" do zapłaty kwoty w wysokości 100 Euro, w zamian odblokowując system.

W przypadku rodziny znajomego, wirus wyświetla komunikat i blokuje komputer, będąc tylko podłączony do Internetu. Jeśli komputer jest odłączony - system jest w pełni funkcjonalny, co pozwala na jego oczyszczenie.

A można to zrobić, dzięki poradom umieszczonym na stronie CERT Polska - tutaj, a w ostateczności tutaj ;)

Na uwagę, zasługuje informacja iż "Weelsof'a", w pewnym momencie można było oszukać... fałszując kod "UKASH". Wszystko dzięki temu, że wirus sprawdzał tylko pierwsze liczby (prefiks kodu UKASH), a resztę pomijał. Jednakże, twórcy wirusa nie poddali się i w tym momencie - sprawdzana jest ważność kodu. (aczkolwiek, generator może się komuś jeszcze przydać :)

Mało tego, Google oferuje spory wachlarz przydatnej wiedzy - o tym jak pozbyć się Weelsofa :)

Jak teraz żyć ?

Jak ustrzec się przed takimi problemami ? Wystarczy stosować się do poniższych porad:


  • Przede wszystkim mieć zainstalowane oprogramowanie antywirusowe w najnowszej wersji i codziennie aktualizować bazę wirusów,
  • Nie wchodzić na nieznane nam strony, a także nie klikać na elementy dziwnej treści,
  • Czasami przypomnieć sobie o zasadach bezpieczeństwa, tak po prostu - profilaktycznie ;)