Jak mogę fizycznie zdobyć Twoje dane ?

Sporo osób sądzi że głównym wrogiem naszych danych cyfrowych, jest złośliwe oprogramowanie. Sporo także twierdzi, że przed kradzieżą/manipulacją tudzież podglądem naszych danych - obroni nas oprogramowanie antywirusowe. Moim zdanie to jest podejście połowiczne, bowiem nie tylko cyfrowy dostęp może nam zagrozić... ;)

Nawet jak baaaardzo zniechęcimy napastnika bądź utrudnimy mu pracę przy ataku cyfrowym na nasze dane - to zawsze zostaje fizyczna możliwość buchnięcia (kradzieży) naszych danych. I śmiem twierdzić, że zdecydowanie łatwiej jest ukraść dane fizycznie, niźli zdalnie (cyfrowo, włamując się do systemu/sieci).

Gynvael Coldwind, w swojej prezentacji na TKonferencji w kwietniu 2012, w bardzo interesujący sposób poruszył istotę wszelkich możliwych pułapek zastawionych przez napastnika, począwszy od włączenia komputera (i nie tylko ;>), a kończąc na operacji przelewu bankowego poprzez stronę internetową.

Ja jednak, chciałbym poruszyć tylko wybrane przeze mnie formy "pułapek", które według mnie są najbardziej popularne i większość napastników je właśnie wykorzysta.

Skupiając się na fizycznych metodach - pierwsze co mi przyszło do głowy, to


  • kamerka podglądająca wpisywane klawisze,
  • kamera termowizyjna, która wykryje wciskane klawisze oraz ich kolejność,
  • fizyczny keylogger, przechwytujacy dane

Ale są też bardzo wyrafinowane metody, takie jak:


  • podsłuchiwanie wciskanych klawiszy... ;>
  • "mrugenlampy" - trochę abstrakcyjne, a jednak możliwe ;)

Tak więc, przejdźmy kolejno przez wszystkie metody...

Kamerka podglądająca wpisywane klawisze

Kamera rejestrująca obraz, może być już praktycznie we wszystkim - długopisie, guziku, lub w czymkolwiek sobie tylko zapragniemy. Jeśli chodzi o długopis czy guzik, to nawet administratorowi można to łatwo podrzucić, pod warunkiem że w dobrym stopniu opanowaliśmy zabawę w socjotechnika ;)

Kamerę można umieścić nawet sprytnie w kwiatku, najważniejsze jest by była skierowana w kierunku klawiatury i zarejestrowała wciskanie klawiszy przez ofiarę, które umożliwią nam ustalenie hasła... ;)

Jak się obronić ?

Dobrym pomysłem jest utrzymanie takiego układu rąk podczas wciskania klawiszy, aby utrudnić podgląd z każdej strony. Jest to dosyć abstrakcyjne, ale jednak skuteczne i możliwe do wykonania. Oczywiście pod warunkiem że naprawdę mamy co ukryć ;) (zawsze też, istnieje możliwość podwójnego uwierzytelnienia )

Kamera termowizyjna

Kamera termowizyjna, to naprawdę niezłe cudo, które przynosi pożądane efekty w 100%, pod warunkiem że użyjemy jej jak najszybciej po użyciu klawiatury.

Cała sztuka polega na tym, że owa kamera "wyczuwa" na rejestrowanym obrazie temperaturę w postaci obrazu. W skali od niebieskiego do czerwonego określa temperaturę np. klawiatury, dzięki czemu jest możliwe ustalenie hasła i kolejności wciskanych klawiszy poprzez wnioskowanie z temperatury odcisków zostawionych na danym klawiszu.

Poniżej jest przykład użycia kamery termowizyjnej w praktyce. Najpierw pokazany jest cel, który nas interesuje...

...a następnie, możemy za pomocą kamery zobaczyć temperaturę odcisków na poszczególnych klawiszach, dzięki czemu znamy już zakres znaków użytych w haśle oraz kolejności ich wciskania.

Jaka obrona ?

Dobrym pomysłem, który prawdopodobnie skutecznie zapobiegnie atakom ze strony kamer termowizyjnych, jest po prostu... zwykłe przetarcie wszystkich klawiszy ręką, które zatrze ślady linii papilarnych - przez co nie będzie możliwe wychwycenie poprawnych temperatur. Wyrobienie głupiego nawyku, poprzez zwykły ruch palcami po klawiszach - pozwoli ustrzec się.

Bardziej abstrakcyjne ? Naciskajmy klawisze w materiałowych rękawiczkach :P

Fizyczny keylogger

Hardware keylogger, jest małym urządzeniem, który podpina się do portu PS/2 lub USB, a do niego podłączona jest klawiatura. Wyglądem może przypominać zwykłą przejściówkę PS/2->USB lub USB->PS/2 - przez co nie każdy jest w stanie wykryć jej. Głównie przez te złudne podobieństwo.

Ta powyżej, akurat wygląda trochę na zbyt długą prawda ? ;)

Ale czy jesteście w stanie rozróżnić te dwie poniżej ?

Ciężko, bowiem one po prostu nie przypominają keyloggerów, tylko zwykłe przejściówki.

Dlatego też sposoby na keyloggera są następujące:


  • Oglądamy obudowę z tyłu, jeśli zastanawia nas czemu klawiatura z wtyczką PS/2 została podłaczona do portu PS/2 przez przejściówke... Lub użyta została "przejściówka" na klawiaturę USB, a obok są wolne porty - to odłączmy od razu i zanieśmy do działu IT - zgodnie z polityką bezpieczeństwa,
  • Zawsze można też poprosić o klawiaturę na port, który jest akurat wolny w komputerze, przez co nie będziemy musieli używać "przejściówek",
  • Lub po po prostu możemy nosić ze sobą własne przejściówki ;)

Podsłuchiwanie wciskanych klawiszy

Klawisze mają charakterystyczne dźwięki. Spacja, Enter, Tab etc. - one są słyszalne ludzkim uchem, przez co jesteśmy w stanie rozpoznać je bez problemu. Natomiast ze zwykłymi literami, których jest sporo na klawiaturze - może być trochę ciężej, i bez specjalnych urządzeń podsłuchowych - nie da rady ;)

Dźwięk klawisza + przerwy między wciśnięciami - dzięki temu napastnik jest w stanie rozróżnić wpisywane klawisze przez co możliwe jest ustalenie hasła. Jest to metoda dosyć abstrakcyjna, a jednak możliwa ;)

"Mrugenlampy"

Czytając "Ciszę w sieci " autorstwa Michała Zalewskiego, pierwszy raz usłyszałem właśnie o "Mrugenlampach".

Poniższy fragment książki, dokładnie opisuje skąd się wzięła nazwa Mrugenlampy.

Mrugenlampy to zwykłe diody LEDowe w większości urządzeń sieciowych, które pozwalają na... przechwycenie danych. Otóż migotanie diody podłączonej do nośnika danych może odpowiadać transmisji pojedynczych bitów danych po kablu. I jak sam autor pisze dalej, "...wystarczy znaleźć sposób rejestrowania aktywności z niezbędną szybkością, by teoretycznie możliwe było odczytywanie danych..."

Michał Zalewski, opisuje jak można teorie zamienić w praktykę i prostym układem opartym o port LPT, można przechwycić transmisję danych z diod LEDowych.

Nie będę się tutaj wchodził w szczegóły, bo ten temat zdecydowanie zasługuje na osobny wpis, gdzie z odpowiednim majestatem zostanie oddany hołd dla tej metody przechwytywania informacji. Naprawdę, jestem zafascynowany tą techniką - gdyż pomimo że jest trudna, to zapewnia spore możliwości ;)

I na koniec ciekawostka ;)

Jakiś czas temu, będąc na konferencji GIODO w Krakowie, dowiedziałem się o bardzo sprytnym sposobie, który trochę pasuje do tematu tego wpisu ;)

Otóż, Piotr Konieczny powiedział o pewnej ciekawej metodzie...

Powyżej jest niepozorne zdjęcie kluczy, z przybliżeniem. Piotrek, powiedział o metodzie dorabiania kluczy za pomocą... zdjęcia.

A oto cała operacja w skrócie:

Zdjęcie kluczy > skrypt w Mathlabie (obróbka wzoru kluczy) > Drukarka 3D (wydrukowanie na podstawie rysunku w Mathlabie).

Mamy gotowy klucz... ;)

Tym optymistycznym akcentem, chciałbym serdecznie podziękować Redakcji, za ostatnie wyróżnienie :))

bibliografia:
{
* "Don't panic!" Przegląd zagadnień z zakresu IT security/hackingu - by Gynvael Coldwind (Tkonferencja, Kraków 2012)
* "Cisza w sieci" Michał Zalewski
}