Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Napisać, wdrażać, pokochać !

„Trudna” w nauce dająca niesamowite korzyści i profity. Tak w skrócie mogę przedstawić, fundamentalną dziedzinę informatyki – programowanie. Programowanie to cały software odpalany na hardware. Najprościej (i najbardziej kolokwialnie rzecz ujmując ;p) mówiąc...

stosunek seksualny programowania z elektronika daje nam oprogramowanie.

Ale nie o istocie programowania chciałbym tutaj mówić, a o potędze i użyciu do własnych potrzeb. Otóż, na pewno większość z Was coś już kodziła… BASIC, Pascal, C++, PHP, Python … … … Bash, BATCH – nie ważne w czym, ważne że coś własnego napisaliście – czyli przełamaliście pierwszą barierę strachu ;)

Teraz przypomnijcie sobie jak bardzo buzia się Wam uśmiechała kiedy ten program działał i wykonywał Wasze polecenia (w jednym momencie duma nas tak napawała że hoho :D). Doskonale pamiętam jak mój pierwszy „Hello World!” wyświetlony 1000 razy bez 500 razu – wprowadził mnie w taki wesoły nastrój, że… polubiłem (pokochałem) programowanie do tego stopnia iż staram sobie na miarę moich potrzeb/możliwości/czasu ułatwiać dzięki temu moje życie...

...Jak ?

A no tak, że kiedy to co robię np. w systemie – powiela się i jednocześnie robi się żmudne… wtedy w grę wchodzi stworzenie skryptu, który pozwoli mi ułatwić sobie te życie – zamiast ciągu poleceń/instrukcji – klikam raz na mój skrypt i jest git ;)

W sumie, to przyznam się szczerze do tego że pomimo iż nie jestem jakimś tytanem kodu i nie poświęcam dosyć czasu na naukę programowania to lubię to. Lubię egoistyczne rządzenie komputerem (];->) w celach ułatwienia relacji między mną, a maszyną.

Wracając do sedna sprawy - ten krótki wpis, ma na celu pokazać istotę programowania przez pryzmat ułatwienia sobie życia codziennego, a nie stereotypowego podejścia do „niezrozumiałych tysięcy linii nudnego kodu niepotrzebnego nikomu” – bo i takie też opinie słyszałem, co mnie trochę zasmuciło.

Generalnie, chciałbym poświęcić także trochę czasu na praktyczne podejście do sprawy. Zaprezentuję prosty skrypt, który tworzy katalogi na podstawie listy nazw zapisanych w pliku txt. O taki prosty skrypt, który czasami pozwoli ułatwić życie, np. przy sortowaniu zrobionych zdjęć ze zlotu :P

Skrypt ma taką fajną zaletę, że tworzy foldery w tym samym miejscu gdzie jest. Przykładowo, jeśli na pulpicie uruchomimy ten skrypt, to w tym samym miejscu dostaniemy utworzone foldery. Czyli wystarczy skopiować skrypt, a nie edytować jego kod co chwilę w celu ustalenia lokalizacji. @echo off for /f "delims=" %%a in (c:\lista.txt) do md "%%a" Nie będę rozwijał się na temat tego skryptu, albowiem jeżeli kogoś przekonam (nawet chociaż trochę) to poświęci chwilkę czasu na przyswojenie podstaw tworzenia skryptów wsadowych w Windows (co jest naprawdę bardzo proste!).

Powyższy kod może i wygląda trochę odstraszająco ze względu na niezrozumiałe znaki i komendy, ale wprawne oko od razu zauważy komendę wiersza poleceń oraz uniwersalną pętle w każdym języku programowania ;)

Czas na praktycznie ukazanie poprzez zrzuty ekranu – jak skrypt może pomóc.

Jak widzicie, w notepadzie jest lista miesięcy na podstawie której chcę stworzyć katalogi. Teraz tylko klikam na skrypt, chwilkę czekam…

I mam listę katalogów w ciągu kilku sekund ;)

Takich przykładów można znaleźć mnóstwo, w sumie właśnie po to żeby automatyzować różne czynności – powstał Windows BATCH.

Mam nadzieję że teraz zaczniecie ułatwiać sobie życie poprzez programowanie ;)

Pozdrawiam. 

windows porady programowanie

Komentarze

0 nowych
  #1 17.07.2012 13:47

To już jeżeli chodzi o sortowanie zdjęć to lepsze byłoby odczytywanie w jakim miesiącu było zrobione zdjęcie i utworzenie folderu z nazwą danego miesiąca, a następnie skopiowanie tam zdjęć :) Taki pomysł mi wpadł na szybko do głowy :P

GBM   22 #2 17.07.2012 13:49

dobry pomysł, tylko nie wiem czy metadane zdjęcie da się odczytać w BATCHu, dlatego takie rzeczy to już raczej w PHP albo Pythonie :)
Ale gratuluję dobrego pomysłu na "ułatwienie sobie życia" :P

Frankfurterium   10 #3 17.07.2012 13:58

Smutne jest to, że spora część "programistów" potrafi w wybranym przez siebie języku napisać helloworld, kalkulator albo dowolny program rozwiązujący problem z zadania kursu/technikum/uczelni, ale nie potrafi sklecić absolutnie niczego praktycznego. Nie piszę o komercyjnym kodzie (nie rzucę kamieniem, bo jeszcze sam oberwę...) czy używanym przez grupę ludzi, ale czymś dla samego siebie. Dla niektórych powyższy skrypcik albo mające tu miejsce dawniej "wyzwanie" odnośnie edytora pliku hosts byłyby szczytem finezji.

kubut   19 #4 17.07.2012 14:10

@Frankfurterium - Dokładnie, umiejętność programowania stwarza możliwość ułatwienia sobie życia. Ja przykładowo zbieram na auto, więc na szybko napisałem programik pozwalający mi wpisywać ile pieniędzy wrzucam do skarbonki, ile wpłacam do banku - program z tego wylicza mi parę informacji które są dla mnie motywujące (przykładowo pasek postępu i procenty - lubię jak po każdej wrzuconej złotówce pasek minimalnie się podnosi :P)

pisarzksiazkowicz   7 #5 17.07.2012 14:46

MÓJ MÓZG! Wyobraziłem sobie stosunek seksualny programowania z elektroniką i chciałbym zapomnieć o tej metaforze...

Osobiście przyznam, że uwielbiam skrypty i staram się ich używać, gdzie tylko jest to możliwe. Ale Batch to nie mój przyjaciel, marzy mi się bash na Windowsie, ale to raczej niemożliwe.

Frankfurterium   10 #6 17.07.2012 14:58

Windows ma też mało znanego ale dosyć potężnego PowerShella.

GBM   22 #7 17.07.2012 15:00

PowerShell był pokazywany przy okazji omawiania Metro na Zlocie :)

mordzio   15 #8 17.07.2012 15:08

Metafora z życia wzięta :) Skrypt możesz zgłośić do konkursu M$ na aplikacę metro.
A tak na poważnie, świetny pomysł na skrypt akurat przyda mi się bo mam jeden wielki folder do posegregowania.

MaXDemage   19 #9 17.07.2012 15:24

Trzeba przyznać, że to jeden z bardziej konkretnych wpisów Maxa, zawsze tylko o kucykach i kucka.. aaa nie, to jednak GBM. ;D

A tak serio. Przypomniałeś mi moje pierwsze "Witaj świecie" w Pascalu... Aczkolwiek początki programowania były w czasach C64... choć wtedy jeszcze nie wiedziałem, że to programowanie, ale tak mi się podobało, że chyba dlatego zostałem "informatykiem".

kamil_w   11 #10 17.07.2012 15:56

"stosunek seksualny programowania z elektronika daje nam oprogramowanie."

Tyś chyba za dużo się napatrzył na hostessy :D

revcorey   8 #11 18.07.2012 08:37

@Frankfurterium
To wynika z jednej prostej rzeczy. Jak się pisze takie "ćwiczebne" aplikacje to obsługa błędów jest robiona po macoszemu. Ale jak aplikacja ma działać już produkcyjnie to pojawia się problem. Bo obsługiwanie wyjątków itd. Komplikuje sprawę.

mateooshn   4 #12 18.07.2012 14:05

HTML, JavaScript, Logo, podstawy CSS i skryptów SH. Na chwilę obecną tyle mi wystarcza :)

Muszę napisać skrypt do autotagowania MP3 - wszystkie moje pliki (ponad 2500) mają format %artysta - %tytuł, a skrypt zeruje tagi i dodaje dane o tytule i artyście. Ale pasowało by się podszkolić ;P

soanvig   10 #13 18.07.2012 14:49

Batch to według mnie jest masakryczny język, potwornie mnie odstrasza i aż nie chcę zrozumieć jego składni i poleceń. Najczęściej używam programowych wspomagaczy jak muszę np. pobrać zdjęcia z jakiejś strony, a są one w prosty sposób umieszczone w jednym folderze według kolejnych numerków:
http://ideone.com/4eu8A
Ale jakoś nie spotykam takich masowych rzeczy. do których chciałoby mi się pisać skrypty.
A PowerShell to już całkiem stare narzędzie.