O script kiddiots - zagrożeniu niestety ignorowanym

W dzisiejszym wpisie, postanowiłem poruszyć temat script kiddies, a raczej script kiddiots. Czyli zagrożenie, które co jak co, ale jest bardzo poważne, a często przez nas ignorowane.

Dzisiaj, którykolwiek zainteresowany informatyką głębiej, na usłyszane słowo script kiddies - śmieję się, bądź uśmiecha (ale to prawie to samo :)

Aczkolwiek, jak dobrze wiadomo, dzisiaj włamać sie komuś na konto pocztowe, facebook'owe, nk'owe - nie jest trudno. Wystarczy umieć czytać ze zrozumieniem.

Niestety !!!! 0.0

Dlatego każdego początkującego użytkownika (i nie tylko), z którym rozmawiam uświadamiam o zagrożeniach czychających w Internecie.
Wystarczy drobna nieuwaga z naszej strony, chwilowe zagapienie, bądź nieprzemyślany krok i już możemy liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Ale najpierw, dla tych, którzy dalej nie wiedzą kto to script kiddies ?

Script kiddie – w żargonie komputerowym – niedoświadczony (cracker - NIE - to niedoświadczony prymitywny amator !), który używa programów i skryptów napisanych przez innych bez dogłębnej znajomości zasad ich działania, po to jedynie aby uzyskać nieuprawniony dostęp do komputerowych kont użytkowników, plików lub żeby przeprowadzać ataki na systemy komputerowe np. poprzez tzw. DoS. Script kiddie nie potrafi sam tworzyć takich programów.

Zazwyczaj ogranicza się do skanowania komputerów podłączonych do sieci w poszukiwaniu podatnych celów.
(by wiki)

czyli, coś takiego:

Najczęściej Script Kiddies nazywamy (mówię z punktu widzenia Polski) uczniów podstawówki, albo raczej gimnazjów.

gbm, nie sadź farmazonów, przecież to tylko dzieci - co one mogą potrafić ?

nic bardziej mylnego...

...korzystając np. z gotowych exploitów, które tak naprawdę są na wyciągnięcie ręki - owi script kiddiots potrafią włamać się na kogoś komputer, to naprawdę nie jest trudna sprawa. A kurde może za sobą nieść bardzo poważne skutki.

Script kiddies powstają głównie w wyniku:

@ Zemsty (kumpel odbił mi maniurę, a sie men"""" odwdzięcze)

@ Negatywnych emocji (ta sz"""" dała mi laskę z majcy ? Ja jej pokażę...)

@ Zazdrości (on ma w tibii większy level, skubaniec ! trzeba mu usunąć postać)

@ Głupoty ( Panie władzo, ale ja nie wiedziałem że nielegalne jest włamanie się komuś na pocztę i wysyłanie wiadomości innym znajomym [wersja łagodna ;])

(w nawiasach, obnażyłem także potoczny tok myślenia script kiddiots ;)

Efekty ? Oto przykłady:

Efektem zemsty może być na przykład sytuacja gdy pewnego dnia wejdziemy na naszą stronę internetową i zamiast tego co zwykle, zobaczymy zielony napis "Hacked" na czarnym tle.

Albo kiedy pewnego ładnego dnia, wejdziemy sobie spokojnie na portal społecznościowy, a tu nagle taki psikus zrobiony nam przez "kolegę/koleżankę"

A więc !:

Suma sumarum, zjawiska takiego jakim są script kiddiots nigdy się nie pozbędziemy, więc nie można ignorować tego zagrożenia. Jest ono bardzo poważne,
wystarczy popatrzeć na dzisiejsze gimnazjum, każdy z nich może być potencjalnym wandalem komputerowym.

Możemy tylko zwalczać je. Jak ? Po prostu, edukując się i tanio skóry nie sprzedawać :)

Wystarczy być na bieżąco z tematyką bezpieczeństwa komputerowego - ot co, i nie mówię tu o dziale "Nowe technologie" na interii, tylko o poważnym portalu
owej tematyki np. Niebezpiecznik.pl albo Bothunters.pl.

Pozdrawiam,
gbm

PS. Z racji zbliżających się wakacji, chciałbym oznajmić że niestety będę zmuszony pisać na blogu z mniejszą częstotliwością. Ale do normalnego toku pisania, powinienem wrócić na przełomie sierpnia/września. Aczkolwiek może mi się uda chociaż jeden-dwa wpisy napisać w ciągu wakacji.
Tymczasem pozdrawiam, i życzę miłych wakacji :)