Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Od teraz "Zrozumieć programowanie" będzie jeszcze łatwiej. Recenzja książki Gynvaela Coldwinda

O programowaniu powstało już naprawdę mnóstwo książek, zarówno opisujących same języki programowania jak i masę frameworków czy metodyk tworzenia kodu. Generalnie literatury jest sporo i naprawdę jest w czym przebierać, niezależnie od interesującej nas technologii.

Natomiast w poniedziałek 27 października 2015 - premierę miała książka autorstwa Gynvaela Coldwinda pt. "Zrozumieć programowanie". W założeniu ma ona opisywać podstawowe zagadnienia dotyczące programowania z którymi programiści stykają się w codziennej pracy. Opisane przykłady omawiają często nawet najniższe warstwy środowiska wykonania, a zaprezentowane są z użyciem języków C, C++, Python oraz Java.

Książka została napisana w taki sposób, że wszystkie poruszone tematy i zagadnienia można odnieść do każdego innego języka programowania (opartego na paradygmacie obiektowym lub proceduralnym). Wszystko napisane lekkim, łatwym do przyswojenia językiem, ale o tym za chwilę...

Mała uwaga na początek:

Charakter wpisu oraz bloga jest w pełni osobisty. Zamieszczam tutaj prywatne opinie, komentarze, przemyślenia – za żadne z nich nie dostaję wynagrodzenia, a także innych korzyści. Zamieszczane wpisy są moją własną, prywatną inicjatywą.

Kilka słów o autorze...

Zanim przejdę do meritum wpisu, chciałbym przytoczyć sylwetkę autora książki. Gynvael Coldwind pracuje w Google Security Team jako Information Security Engineer. Jest to postać bardzo dobrze znana na polskiej (i nie tylko!) scenie bezpieczeństwa komputerowego, a także w środowiskach GameDev/RE (Reverse Engineering). Coldwind jest także kapitanem polskiego team'u "Dragon Sector" biorącego udział w rozgrywkach CTF (ang. Capture The Flag) osiągającego bardzo duże sukcesy m. in. 1-sze miejsce na świecie w 2014 roku.

Gynvael postanowił przelać swoje ponad dwudziestoletnie doświadczenie programistyczne na papier, dzięki czemu powstała książka "Zrozumieć programowanie", o czym informował na blogu...

...książka będzie nosić tytuł "Zrozumieć programowanie" i kieruje ją głównie do osób początkujących oraz średnio zaawansowanych programowaniem [...]

Głównym moim celem jest aby po aktywnym (tj. z wykonaniem sugerowanych ćwiczeń/zadań) przeczytaniu książki czytelnik nabrał samodzielności w rozwiązywaniu problemów związanych z tworzeniem oprogramowania, potrafił poruszać się i analizować nieznany sobie kod bardzo dużych projektów, a także zyskał sporo praktycznej i szczegółowej wiedzy na tematy związane z różnymi składowymi programowania.

...można śmiało wywnioskować, że "Zrozumieć programowanie" to zestaw dobrych/polecanych w opinii autora praktyk przy programowaniu.

Swoją drogą Gynvaela miałem przyjemność poznać wirtualnie (m. in. na IRC-u), a także osobiście przy okazji różnych konferencji. Jego twórczość jest mi znana od 2010 roku (po wysłuchaniu prelekcji dt. Reverse Engineeringu) i od tamtej pory na biężąco staram się czytać blog lub oglądać podcasty jego autorstwa.

"Zrozumieć programowanie"

Książka dostępna jest w księgarni PWN, aktualnie z 30% obniżką. Egzemplarze w tym momencie są dostępne w formie "przedsprzedaży" - także do 18 listopada 2015 można je kupić w cenie 48,30 zł (jednak warto mieć na uwadze, że wysyłka realizowana będzie od 19 listopada), a po tym czasie wróci do ceny 69,00zł (co dla mnie osobiście jest świetną ceną w kategorii "cena/jakość").

Zamieszanie związane z dostępnością i wysyłką książek po premierze ma związek z okresem przedsprzedaży, który ruszył 1 października. Natomiast 19 października okazało się, że zainteresowanie książką jest tak duże iż pierwotny (de facto raz rozszerzony) nakład rozszedł się w całości. Sam autor jak i wydawnictwo PWN nie spodziewali się takiego obrotu sytuacji. Natomiast efekt przedsprzedaży jedynie podkreśla bardzo dobrą renomę i popularność autora w środowisku programistów.

Książka "Zrozumieć programowanie", która przyszła do mnie dwa dni po premierze - to 623 stronicowa dawka naprawdę sporej wiedzy dt. programowania, systemów operacyjnych (m. in. z punktu widzenia ich działania) czy dobrych praktyk programowania.

Składa się ona z następujących części: (ich szczegółowy opis można znaleźć w tym wpisie)

Przedmowa (3 strony)
Część I. Kilka codziennych czynności (29 stron)
Część II. Podstawy (132 strony)
Część III. Wykonywanie programu (107 stron)
Część IV. Pliki i formaty danych (127 stron)
Część V. Komunikacja (109 stron)

+ dodatkowa część:

Programowanie dla zabawy (15 stron)

Przykładowe fragmenty książki:

Osobiście rozpoczynam już część II - natomiast po dotychczasowej lekturze + zaglądnięciu w kilka rozdziałów z innych części śmiało mogę powiedzieć, że:

  • Książka - jak pisalem wcześniej - napisana jest lekkim i bardzo przyswajalnym językiem
  • Omawiane zagadnienia są szczegółowo opisane, dodatkowo bogate są o uwagi/opinie/komentarze autora
  • Po każdym rozdziale zamieszczono bibliografię, dzięki której temat można przyswoić w szerszym zakresie.
  • Jest to prawdopodobnie pierwsza techniczna książka, którą przeczytam od deski do deski, a nie "z doskoku" ;p
  • Jakość papieru nie jest najgorsza (tzn. nie rozrywa się przy byle pogięciu), okładka jest "pół twarda/pół miękka" i daje radę w plecaku ;-)

Zauważyłem także sporo pozytywnych ocen przy okazji rozmów na kanałach IRCowych. Generalnie jest bardzo pozytywny feedback i myślę, że problem z tym nadrukiem w wydawnctwie może się znowu pojawić ;p

Spotkania autorskie w listopadzie

Przy okazji recenzji warto wspomnieć o planowanych spotkaniach autorskich, które rozpoczynają się już w najbliższy weekend:

Osobiście uda mi się wziąć udział w spotkaniu krakowskim. Z tego co wiem, to ma być do wygrania kilka egzemplarzy książki, a także prelekcja Gynvaela pt. "o książce, o programowaniu, o bezpieczeństwie" połączona z innymi prelekcjami w ramach Sekurak Hacking Party.

Dokładne informacje dotyczące spotkań są zamieszczone w tym wpisie.

Czy warto zaopatrzyć się w "Zrozumieć programowanie"?

Myślę, że warto. Każdy programista znajdzie tutaj coś dla siebie, co na pewno przyda mu się przy kolejnych wyzwaniach programistycznych. Dodatkowo jest to pozycja w której mamy opisane szerokie spektrum istotnych tematów m. in. architektura systemu, komunikacja TCP/IP, pliki i formaty danych etc. Osobiście nie mogę się doczekać aż przejdę do rozdziału z przykładem związanego z czatem P2P bazującym na protokole UDP :D

Tego typu przykłady tylko nadają książce smaczku, który mówiąc najprościej - pozytywnie odbije się na doświadczeniu i umiejętnościach programistycznych (oczywiście gdy po przestudiowaniu rozdziału, będziemy także bawić się z kodem tam zamieszczonym). 

porady programowanie hobby

Komentarze

0 nowych
funbooster   8 #1 04.11.2015 20:54

Podziwiam cierpliwość uczących się programowania, moje doświadczenia z programowaniem zakończyły się na rozwaleniu myszki pięścią...

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #2 04.11.2015 20:57

Czyli czas najwyższy zaopatrzyć się we własny egzemplarz.

wojski   7 #3 04.11.2015 21:59

Mój egzemplarz już dawno w domu... Jest to pierwsza recenzja w której autor przyznaje się że jeszcze nie przeczytał ocenianego dzieła :-) chyba trochę za wcześnie... :-D Recenzją bym tego nie nazwał, chociaż entuzjazmem można się oczywiście na blogu podzielić :-)

GBM   22 #4 04.11.2015 22:01

@wojski: Dlatego jest pomysł, żeby zrobić drugi etap recenzji - po przeczytaniu :)

Ten wpis powstał w głównej mierze przez dwie, ważne rzeczy:
- spotkania autorskie
- okres przedsprzedażowy z obniżoną ceną

Specjalnie w wpisie zaznaczałem, że opinie opieram na części I oraz kilku rozdziałach z innych części :-P

ziggurad   13 #5 04.11.2015 23:33

Też się na nią czaiłem, zamówiłem sobie na urodziny / pod choinkę ;)

  #6 05.11.2015 00:47

Jedno "ale" - autor na swojej stronie pisze o procesie składania tej książki i rzeczach, jakie zostały ostatecznie wywalone (ale mają być do pobrania). Poza tym pisał o znalezionych już w drukowanej wersji błędach - pal licho literówki, ale było tam też coś o błędach merytorycznych... Osłabiło mnie to. Chciałem kupić tą książkę, ale teraz poczekam chyba na wydanie drugie, jak wspomniane błędy zostaną poprawione.

Jusko   14 #7 05.11.2015 01:38

@funbooster #1: Potrzebne są przyjazne materiały do nauki. Tylko tyle, i aż tyle.

Źle uczy się z książki programisty, który zapomniał, że kiedyś się zaczyna. Takich materiałów jest sporo. Natomiast z książki autora, który pisze po prostu do początkującego - można nauczyć się sporo.

Z kiepskiej książki, to i podstaw HTML trudno się nauczyć.

pocolog   13 #8 05.11.2015 08:22

A ja tyle narzekałem na PWN nie wiedząc skąd taki długi okres oczekiwania na przesyłkę! :P Zapłaciłem do tego w normalnej cenie.
Puki co rozpakowałem i powąchałem książkę, ale poza wstępem nie ma czasu przysiąść i przeczytać w tym okresie przedświątecznym.

En_der   9 #9 05.11.2015 09:53

Widzę, że książka trafiła naprawdę do właściwej osoby - Ma szczęście, a mogła zostać pułkownikiem w domu jakiegoś lenia ;) Miłej lektury i pogłębienia wiedzy życzę :)

  #10 05.11.2015 11:50

zastanawiam sie czy znalazlbym kogos by przetlumaczyl ksiazke o assemblerze.
ksiazka jest darmowa, ale mozn by wydac ja papierowo

  #11 05.11.2015 11:51

chodzilo o te ksiazke http://www.drpaulcarter.com/pcasm/
mysle, ze to bardziej ciekawe niz kolejna ksiazka o podstawach. takie podreczniki sa dobre ale powinny byc przeczytane w wieku 10 lat

  #12 05.11.2015 13:38

Nadaje się dla kogoś kto nigdy nie miał do czynienia z programowaniem?

marcin1510   9 #13 05.11.2015 18:54

@fghbfg
Ja mógłbym przetłumaczyć, ale ... zajęłoby to trochę czasu.
Jeśli ci na tym zależy, możesz napisać do mnie wiadomość na ten temat.

grajekk   12 #14 05.11.2015 19:46

@amatorr (niezalogowany): myślę że w połączeniu z typową książką z danego języka programowania (np java podstawy) będą się świetnie uzupełniać.

__Tux__   13 #15 06.11.2015 09:04

@funbooster: Chęć rozniesienia sprzętu w pył towarzyszyła również mi i to nie raz. Pamiętam jak byłem pewien, że zapis programu ma być taki a nie inny, a kompilator twierdził co innego. Dostawałem przy tym lakoniczny i nic nie mówiący komunikat błędu. Dziś już wiem, że kompilator miał rację :-) . Mając niezłomny zapał i dużo cierpliwości można się czegoś nauczyć. Dziś kodzenie to moja praca :-) .

  #16 07.11.2015 14:22

Dzięki za wpis Autorze, nie słyszałem wcześniej o tej książce, a chętnie się zapoznam :)

Jedna uwaga odnośnie zalinkowanych fragmentów, bo wkradł Ci się babol - pierwszy link (Wstęp) zamiast do pdfa, prowadzi do tego wpisu ;)

GBM   22 #17 08.11.2015 12:48

@Anonim (niezalogowany): Dzięki za uwagę, już poprawione.

Cieszę się, że mogłem pomóc :)

artdrako   5 #18 09.11.2015 10:33

Nie słyszałem o niej ale już zamówiłem pod choinkę, mi pewnie szkoda było by kasy ale jak mi ją ktoś kupi z chęcią przeczytam :)

  #19 21.11.2015 18:10

@amatorr (niezalogowany): Niestety ale NIE!!!