Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Okiem młodego dewelopera — przydatne źródła wiedzy dla programisty

Po ponad półrocznym już stażu programistycznym - w pełni przekonałem się, że rozwiązywanie problemów jest wpisane w zawód programisty. Praktycznie codziennie na swojej drodze idzie mi się zmierzyć z jakimś problemem, błędem czy nowym zadaniem - na wszystko zawsze znajdzie się rozwiązanie...

...czasem jednak wymaga ono czasu, wytrwałości lub po prostu... poszerzenia wiedzy. I właśnie ten temat chciałem poruszyć w tym wpisie. Jako, że od kilku miesięcy zakładek w przeglądarce mi tylko przybywa - chciałem się podzielić najbardziej wartościowymi z nich, które także dla innych okażą się naprawdę wartościowymi źródłami wiedzy :-)

Podlinkowane poniżej źródła dobrane są w bardzo subiektywny sposób ze względu na moją specyfikę/specjalizację zawodową. Dlatego też o ile w przypadku języków programowania aspekt będzie ogólny, to w przypadku systemów dotyczyć będzie Linuxa.

Zacznijmy więc... trzeci odcinek "przygód młodego dewelopera" :D

Stack Overflow

Stack Overflow - to mój (i nie tylko) lider pośród portali typu "pytanie-odpowiedź". Jest to niezwykle pomocne źródło z ogromną bazą omawianych zagadnień m. in. programistycznych.
Zarówno początkujący, zaawansowani jak też i profesjonaliści dzielą się swoimi problemami właśnie za pośrednictwem StackOverflow. Wspólnie je rozwiązując w odpowiedzi uzyskają kilka/dziesiąt/set odpowiedzi. A wszystko odbywa się na wysokim i merytorycznym poziomie.

Twórcy StackOverflow realizują misję projektu w bardzo przemyślany sposób. Przykładem tego mogą być choćby skategoryzowane technologie o których mowa na łamach portalu, dzięki czemu łatwiej jest obserwować interesujące nas zagadnienia.

StackOverflow w praktyce spotykany już jest na co dzień. Przy większości zapytań w Google, pośród wyników znajdują się właśnie odniesienia do tego portalu. Moim zdaniem jest to cenne źródło wiedzy możliwe do wykorzystania przez każdego programistę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

Tutorials Point

Tutorials Point to portal skupiający się na tworzeniu i udostępnianiu (za darmo) cennych kursów związanych z popularnymi w branży technologiami. Oprócz języków programowania, znajdziemy tam także wprowadzenia do przeróżnych rozwiązań jak np. Apache Maven, systemów telekomunikacyjnych jak 3G albo LTE, a także bibliotek jak jQuery czy języków skryptowych.

Wszystkie kursy, zostały zgromadzone w jednym miejscu w postaci "biblioteki":

Częstokroć korzystam z dobrodziejstw TutorialsPoint aczkolwiek jedynie jako wprowadzenie w dane zagadnienie. Klarowny i merytoryczny opis pozwala w późniejszych czasie na łatwiejsze zgłębienie tematu :-)

Super User

Super User, to identyczny portal jak Stack Overflow aczkolwiek poruszający aspekty związane bardziej z systemami operacyjnymi, oprogramowaniem czy też hardwarem.

Ów portal traktuję jako świetne uzupełnienie dla Stack Overflow, które pozwala znaleźć odpowiedzi na problemy inne niż programistyczne. Wyniki Google także częstokroć kierują na Super User.

DigitalOcean Tutorials

DigitalOcean sprawdza się nie tylko jako świetny hosting, ale także... źródło wiedzy. Zgromadzona i na bieżąco rozbudowywana oraz aktualizowana baza wiedzy, to ogrom wartościowych i klarownych poradników. Z czego większość omawiana jest na przykładzie dystrybucji Ubuntu oraz CentOS, a także Unixowym FreeBSD.
Dodatkowo można tam znaleźć także sporo poradników omawiających instalację i konfigurację popularnych usług lub narzędzi sieciowych.

Warto zauważyć, że większość artykułów to nie tylko suchy zbiór komend do przeklejenia w konsolę. Częstokroć można spotkać się także z radami typu "Best practices" czy też opisami danych poczynań oraz ich następstw. Bardzo dobrze sprawdza się także dostępna na stronie wyszukiwarka:

Tutoriale zamieszczone na DigitalOcean to dla mnie pierwsze źródło, którym wspomagam się przy jakichkolwiek pracach związanych z administracją Linuxem.
Warto jeszcze wspomnieć o tym, że DigitalOcean to nie tylko poradniki, ale także rozwiązania wybranych zagadnień:

Linode

Inna usługa hostingowa, a dokładniej Linode - także udostępnia bazę wiedzy, która nie ma się czego wstydzić w porównaniu do konkurencji. Zachęcić może choćby ciekawa forma artykułów jak i przemyślane skategoryzowanie omawianych zagadnień.

Omówione artykuły tak jak w przypadku DigitalOcean - to nie tylko zbiór suchych komend, ale także komentarze i opisy omawianych zagadnień. Dodatkowo poruszane są także aspekty ich wdrożenia na platformie Linode.

Czyli kolejny portal do wrzucenia w zakładki... ;-)

nixCraft

nixCraft to portal także związanych z systemami Linux oraz Unix, którymi wspieram się w moich dotychczasowych zainteresowaniach i pracach. Jednakże w przeciwieństwie do DigitalOcean - nixCraft traktuje jako swego rodzaju "natchnienie" lub wprowadzenie do przestudiowania nowo poznanego rozwiązania czy oprogramowania.

Poziom merytoryczny omawianych tematów jest na naprawdę wysokim poziomie. Dzięki przestudiowaniu zamieszczonych materiałów na stronie, poznajemy przede wszystkim dobre praktyki i rozwiązania dla codziennych zagadnień administratorskich. Dodatkowo na nixCraft znajdziemy także sporo podręcznych artykułów w postaci "TOP 10/30/100" np. "Top 30 Nmap Command Examples For Sys/Network Admins".

Osobiście tego typu artykuły uważam za jedno z najcenniejszych źródeł... :-)
Warto polajkować także fanpage nixCraft na Facebooku ze względu na częste zamieszczanie szybkich i przydatnych wskazówek oraz komend.

Na zakończenie...

Dla osób potrzebujących znacznie rozszerzonych i bogatszych w teorii materiałów - polecam zbiór darmowych ebooków dostępnych na GitHubie:

Dodatkowo miałbym jeszcze prośbę do Czytelników.Jako, że blogi na DP cieszą się sporym zasięgiem - jeśli macie propozycję swoich "źródeł wiedzy", którymi warto się podzielić - napiszcie o tym w komentarzu. Chętnie dorzucę je do treści wpisu jako rzeczy przydatną dla potomnych :-)

Propozycje uznanych źródeł wiedzy przez Czytelników:

 

linux internet programowanie

Komentarze

0 nowych
enedil   9 #1 06.05.2015 23:03

Stack Overflow - może i przydatne, ale nie powiedziałbym o przemyślanym prowadzeniu serwisu. Wyszukaj frazy "stack overflow sucks" i znajdziesz sporą liczbę esejów na ten temat.

Super User - analogicznie.

Analiza dostępnych źródeł chyba dość pobieżna.

Bardzo ważne miejsce - http://news.ycombinator.com - chociaż nie jest ściśle związane z programowaniem.

Swoją drogą - programuję od około dwóch lat, uczę się od niedawna w Liceum. Można? Owszem - można.

Autor edytował komentarz.
GBM   22 #2 07.05.2015 07:58

@enedil: Hm? Zawsze znajdzie się jakaś grupa malkontentów... jakikolwiek język/ide/technologia/system nie wpisałbyś w Google z dodatkiem "sucks" to zawsze znajdziesz N liczby głosów przeciwnych...

Imho nie ma to żadnego przełożenia na rzeczywistość. Zaś osobiście wyznaję zasadę, że zamiast bazować na opiniach innych - wolę sam się przekonać jak coś się sprawdza w rzeczywistości :-)

kaisuj   11 #3 07.05.2015 08:28

Uważam, że Stack Overflow jest wręcz niezastąpione, aczkolwiek nie należy go traktować jako wyroczni i bazy gotowych rozwiązań. Owszem, często takie gotowe rozwiązania się trafiają, ale moim zdaniem Stack Overflow przede wszystkim sprawdza się jako poradnik, który ukierunkowuje na szukanie odpowiedzi na właściwie zadane pytanie. Przykładowo gdy potrzebujesz czegoś do parsowania czy konwersji, to na Stack Overflow dowiesz się czego ludzie najczęściej używają, ewentualnie czego odradzają i dlaczego. Czasem możesz ze Stack Overflow dotrzeć do fachowej terminologii określającej Twój problem, co ułatwia dalsze poszukiwania. I właśnie w takim kontekście Stack Overflow jest bardzo użyteczne.

aPoCoMiLogin   11 #4 07.05.2015 09:03

Osobiście jeżeli znam adres do repo projektu, to wolę założyć jakiś ticket i spytać się bezpośrednio u źródła, zobaczyć bezpośrednio tam czy ktoś nie miał podobnego problemu, czy nawet wysłać pullrequesta, niż od razu przeszukiwać stackoverflow. Ze stackoverflow jest jak z wikipedią, informacje tam zawarte i tak trzeba przeważnie weryfikować..

enedil   9 #5 07.05.2015 11:09

@GBM: z tym, że argumenty tam zawarte są prawdziwe. Nie neguję wartości SO jako źródła wiedzy, a jako orzemyślaną społeczność.

smieszek07   3 #6 07.05.2015 11:29

Dziękuje za wpis , przydadzą sie te źródła :)

Marek607   3 #7 07.05.2015 18:41

Brakuje mi tutaj howtoforge.com - jest tam też dużo artykułów "od zera do prostego serwera"

Frankfurterium   10 #8 07.05.2015 19:01

Wszystko spoko, o ile teksty na takich portalach są świeże. Paroletnie artykuły o frameworkach rzadko bywają strawne, a setkami tysięcy zalegają po Internetach.

Lasdar   4 #9 07.05.2015 19:04

Na jednym z tutejszych blogow znalazlem ten portal: http://www.codecademy.com/
Sprobowalem, podobalo sie, ale gore wzial moj slomiany zapal :)

Dawno temu przy probach strugania swojej wlasnej strony czy dwoch (chociaz to za duzo powidziane bo wszystko bylo lokalne na IIS) trafilem na to (ale jaki webmaster tego nie zna):
http://www.w3schools.com/
i mimo ze teraz portal wyglada calkowicie inaczej niz jakies 4 czy 5 lat temu to tresci tam zawarte i sposob ich przedstawienia bardzo sobie chwale.

Co do czegos bardziej na czasie to nie zawiodlem sie na https://www.atlassian.com/git/

A na koniec cos juz chyba nie na czasie:
http://docstore.mik.ua/orelly/

muska96   9 #10 07.05.2015 19:09

Bardzo dziękuję autorowi za stworzenie tego wpisu - dużo świetnych stron, których wcześniej nie znałem. Natomiast jeśli chce się poszerzać wiedzę dotyczącą szeroko pojętej informatyki jest jedno ważnie (o ile nie najważniejsze) źródło - książki :)

GBM   22 #11 07.05.2015 20:44

@aPoCoMiLogin: Jasne, to też jakaś forma rozwiązania problemu. Z drugiej strony, jednak wolałbym na początku zweryfikować czy aby na pewno problem z którym mam do czynienia, ktoś nie rozwiązał :-)
Zazwyczaj wystarczają 2-3 zapytania do Google'a + przejrzenie wyników.

@Marek607: Już dodałem do wpisu Twoją propozycję :-)

@Frankfurterium Starałem się dobierać te portale, które posiadają aktualne treści. Z drugiej strony, niektóre tematyki mają na tyle wpojone początkowe paradygmaty, że nowsze wersje to już tylko "kosmetyka" :P

@Lasdar: Twoje dwie propozycje także dodałem do wpisu :-)

@muska96 Hmm... Tylko książki mają jedna wadę - częstokroć są trochę do tyłu względem materiałów dostępnych online :-)

@smieszek07 Cieszę się bardzo :-)

Jusko   14 #12 08.05.2015 01:53

@GBM #11: Osobiście również preferują książki. Masz jednak rację - szybko przestają być aktualne. Mają jednak zaletę, którą nie zawsze posiadają materiały w internecie - książka jest ustandaryzowana, od ogółu do szczegółu. Materiał wyłożony kompetentnie od A do Z.

Materiały w sieci to często nieuporządkowany chaos. Aczkolwiek najbardziej aktualny - nie da się zaprzeczyć.

GBM   22 #13 08.05.2015 08:20

@Jusko: Nie no, ja nie mówię, że książki są złe bo... sam mam już dosyć pokaźną ich kolekcję :-)

Książki to takie hmm... źródło do bardziej szczegółowego przestudiowania danego zagadnienia. Jednakże, niestety nie zawsze na tą kompetencję można liczyć. Bo tak jak wspomniałeś - treść może być archaiczna albo tłumaczenie do d**y ;-)

Natomiast książki warto kolekcjonować jako "podręczną" wiedzę w naszym zaciszu domowym :-)

Astis   3 #14 08.05.2015 22:11

Jak pojawiło się w3schools, to ja dorzucę jeszcze http://caniuse.com - bardzo przydatne podczas tworzenia stron

drunkula   8 #15 11.05.2015 11:22

Mi się zdarza zajrzeć na https://www.howtoforge.com/ . Chociaż jest to raczej zbiór gotowców niż źródeł wiedzy. Można też potraktować jako listing usług których potencjalnie brakuje naszemu serwerowi.

uups, nie zauważyłem, że Marek607 już wspomniał.

Autor edytował komentarz.
angry   7 #16 04.06.2015 19:04

Szkoda, że po angielsku

awangardowy   7 #17 23.07.2015 12:37

- so
- nie wiem jak można nie napisać: GitHub ;)
- strona z dokumentacją, np. danej biblioteki/pluginu/frameworka
- forum/lista dyskusyjna - tego konkretnego frameworka/biblioteki nad którą w danej chwili pracujemy
- ogólnie google + koncepcja Google Hacking (dodatkowe rzeczy z googli, przydatna sprawa, podstawowa dokumentacja do Google Hacking ma 10 stron - polecam!)
- fora internetowe anglojęzyczne, warto pozakładać sobie parę kont, trzymać netykietę i wypracować sobie opinie. Fora są czasochłonne, ale dobrze założony topic pomaga zrobić [solved]
- facebook i grupy; jak ktoś nie lubi pod nazwiskiem, to można jakiś anonimowy-pseudonim
- znajomości wśród ludzi, którzy:
1) realnie lubią programować
2) znają się na danych skrawku technologii
- mimo wszystko: książki, ebooki, dobra dokumentacja ;)
- przeglądarka internetowa z pluginami, chodzi o to, że z czasem zbiera się setek zakładek i bookmarków- warto je dobrze organizować i zbierać. W ogóle przeglądarka internetowa to jeden z najważniejszych programów

co do narzędzi:
- debugger
- zarządzanie wersją: git, svn
- coraz częstszym narzędziem jest udostępnianie pulpitu (zdalny pulpit): żeby pokazać koledze z grupy nad czym aktualnie pracujemy i się męczymy ;)
- synchronizacja, kontakt z serverem
- dobra wyszukiwarka (pluginy wyszukiwania)
- find/replace: zamień w 100 plikach ten sam kawałek kodu na inny kawałek kodu... i zrób to w 2 minuty maks ;)
- refactoring, czyli podognie j/w
- skrypty budujące (ant, maven)
- jak komuś się nie chce budujących, to języki skryptowe
- modelowanie i UML

Autor edytował komentarz.