Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Panie, ale po co Panu ten Facebook !?

Facebook – nazwa, która jednym wywołuje ciarki na plecach, a innym – przypomina beztroskie godziny spędzone na fejsbuku w pracy, szkole ;-) Ostatnimi czasami coraz częściej słyszę trzy zasadnicze stwierdzenia dotyczące tej platformy społecznościowej.

Facebook nie szanuje mojej prywatności.

To jest oczywiście stara wyklepana formuła – ale jest w tym trochę prawdy. W mojej opinii to są kwestie skonfigurowania zasad prywatności naszego profilu.

Facebook to wylęgarnia złośliwego oprogramowania.

To też jest prawda. Ale to wyszło z dwóch zasadniczych spraw – Facebook jest bardzo popularną platformą, która oferuje możliwość korzystania (i tworzenia) aplikacji platformowych wszelakiej maści. Wiadomo, osoby stojące po złej stronie mocy takiego faktu nie przegapią i od razu napiszą stek aplikacji niepotrzebnych, a może i potrzebnych komuś, które będą w sobie zawierać złośliwe oprogramowanie – wystarczające by np. wyłudzić dane do naszego konta bankowego (jeśli za pomocą fejsbuka dokonujemy jakichś płatności) .

Natomiast na ten aspekt całej sprawy Facebooka – jest jedno podstawowe lekarstwo – nie używać aplikacji, albo ograniczyć się do najbardziej zaufanych (pod względem renomy, popularności oraz producenta) aplikacji, skoro z takowych musimy korzystać ;)

Facebook jest już wszędzie.

Tak, jest wszędzie – ale to jest zwykły biznes na którym zarabiają zarówno Mark Zuckerberg i spółka, jak i mnóstwo przedsiębiorców w Polsce, którzy pewien zakres swoich usług mają oparty właśnie o fejsbuka. Tak samo można powiedzieć że jakiś tam bank, duża firma bądź inne przedsiębiorstwa – na co dzień też nas otaczają – to jest po prostu zaleta a może i wada (zależy jak patrzeć) gospodarki wolnorynkowej ;)

Ale ja tutaj nie piszę tych komentarzy żeby je obalić, tylko żeby sprowadzić je wszystkie do jednego, zasadniczego pytania, praktycznie zawsze zadawanego mi przy okazji rozmów o Facebooku…

„Po co Ci ten Facebook ?”

Pozwolę sobie odpowiedzieć w punktach i trochę podsumować.

1. Ponieważ jestem maniakiem nowych technologii i Internetu.

Mam założony profil na różnych platformach oprócz Facebooka (Google+, Linkedin, Goldenline), bo jestem maniakiem. Chcę poznać smak wszystkich usług dostępnych w Internecie – zobaczyć co oferuje każdy gracz rynku platform społecznościowych.
Czasami po prostu dla samej idei zakładam profil, nawet jak więcej jest argumentów za tym że „to mi nie jest potrzebne” – po prostu, jak chcę coś skomentować to zdecydowanie będę argumentował na podstawie własnego doświadczenia, a nie na doświadczeniu bądź opiniach innych ludzi. A społeczności w Internecie to dzisiaj temat rzeka, jakby nie patrzeć ;)

2. Ponieważ mi zagrożenia ze strony Fejsbuka nie grożą ;)

Tak, to jest 100% prawda. Nigdy nie miałem żadnych problemów z bezpieczeństwem na Facebooku, a jestem użytkownikiem już trzy lata i loguję się codziennie. Jak to zrobiłem ? A no prosto – poświęciłem godzinkę kiedyś tam na dostosowanie swoich ustawień profilu na wszelakich poziomach do moich potrzeb (chyba nawet opisywałem jak skonfigurować fundamentalną sprawę – prywatność). Do tego mogę doliczyć brak używania aplikacji i zwracanie uwagi na znajomych, których zapraszam bądź mnie zapraszają.

3. Ponieważ sam jestem troszkę związany z Facebookiem.

Nie, nie jestem żadnym deweloperem, ani pracownikiem Facebooka :P
Po prostu prowadzę fanpejdże (fanpage), które trzeba pielęgnować i dostosowywać do realiów.

4. Ponieważ… lubię Facebooka.

Tak, trochę zabrzmi błaho, ale polubiłem Facebook. Ostatnio coraz bardziej zastępuję mi GG, ponieważ mogę się skontaktować ze znajomymi prędzej przez platformę niż przez komunikator. Do tego mogę doliczyć, że mnóstwo firm za pośrednictwem Fejsbuka – trzyma komunikację ze swoimi fanami – co mi bardzo odpowiada, bo wiem co w trawie piszczy w 30 firmach z jednego miejsca – tu tkwi potęga tej platformy ;)

No cóż, na tym już chyba poprzestanę bo zdecydowanie trochę już przynudziłem klepaniem tematu, o którym można już usłyszeć wszędzie, taki jestem złośliwy :D

Podsumowując – moje ogólne założenie co do tego wpisu było bardzo proste – wytłumaczyć istotę używania fejsbuka nie patrząc na aspekty marketingowe, psychologiczne i inne wszystkie, które pewnie można tutaj przytoczyć. Mam taką cichą nadzieję że chociaż trochę kogoś przekonałem… :>

Pozdrawiam. 

internet hobby inne

Komentarze

0 nowych
kubut   19 #1 18.07.2012 14:10

Piękne uzupełnienie mojego niedawnego wpisu o facebooku.

Semtex   19 #2 18.07.2012 14:21

I tak mnie nie przekonasz :P:D

corrtez   12 #3 18.07.2012 15:01

Ja równiez sie na twarzoksiazke nie pisze :)

pisarzksiazkowicz   7 #4 18.07.2012 15:39

Odnośnie pierwszej części wpisu, denerwują mnie ludzie, którzy narzekają na to, że "Facebook nie szanuje ich prywatności". Nie ma to jak umieszczać coś publicznie w sieci i dziwić się, że ktoś ma do tego dostęp. To samo zarzuca się nie tylko twarzoksiążce.

Sam pewnie bym Twarzoksiążki nie używał, gdyby nie fakt, że kontakt z wieloma osobami ma jedynie tam. Któż by pomyślał, że XMPP w wersji mocno okrojonej (powiedziałbym wręcz "wykastrowanej"), jakim jest czat Fejsbrukowy, zastąpi wielu ludziom dotychczasowe komunikatory?

Takie moje refleksje na temat tego portalu oraz jego użytkowników i hejterów. Co do wpisu, moim zdaniem jest bardzo dobry, nie dostrzegam żadnych, wyraźnych błędów merytorycznych ani językowych.

Soren   8 #5 18.07.2012 15:54

Ja tam używam fb wyłącznie dlatego że mam wszystkich (a przynajmniej większość) znajomych w jednym miejscu. Nie używam tam praktycznie żadnych aplikacji czy gier bo i tak większość z nich jest kiepska i polega na zapraszaniu znajomych.

SalcefiX   8 #6 18.07.2012 17:39

Facebook nie jest taki zły jak się wie, jak z niego korzystać. Poza tym jest tak popularny, że w nagłych przypadkach przez niego najszybciej coś ogłosić.

command-dos   18 #7 18.07.2012 21:45

Tak jak Grzegorz powiedział - wiele znajomych i wiele informacji z portali, które sam dobieram klikając "lubię to" - dlatego nie powinno nadużywać się tego klawisza i używać go naprawdę z rozwagą. Prawie w 99% zastąpił mi gg. Z gg korzystam tylko wtedy, jak muszę się skontaktować z kimś, kto jest zatwardziałym przeciwnikiem fejsa. Prywatność? Taka sama, jak na ulicy - ile pokażesz, tyle ludzie zobaczą. Kiedy wyjdziesz na miasto nago, lub będziesz krzyczał że Cię żona zdradza, to nie ma opcji, że nie zwrócisz na siebie uwagi - to samo jest na fejsie. Traktuję to jak miejsce publiczne. Plusem fejsa jest to, że mając działalność, można w prosty sposób dotrzeć do grona ludzi, ale nie byle jakiego grona ludzi. Są to zazwyczaj Twoi znajomi, znajomi znajomych oraz ci, którzy tematem się interesują - bardzo pożyteczna funkcja. Biorąc pod uwagę popularność platformy, nie powinno być większego problemu z dotarciem do zainteresowanych. Fejs jest odrębnym miejscem w internecie - taki internet w internecie. Dzięki możliwości tworzenia fanpageów, spokojnie można wyłączyć google i inne strony w internecie - twarzoksiążka miałaby największe szanse zastąpić internet. Pozostało im jeszcze do stworzenia coś na wzór youtube'a - taka zbieranina filmików ze wszystkich profili w jednym miejscu - wzrost popularności gwarantowany...

KotletBanan   5 #8 23.07.2012 10:57

Jak mówicie, że Facebook jest wszędzie, to spójrzcie na Google Search ;) .

Mariuce00   6 #9 23.07.2012 11:08

Facebook nie jest tak groźny jak aplikacje, które się na nim znajdują.