Podstawy hardware'u v 4.0 – wymieniamy pastę termoprzewodzącą na procesorze

1. Pasta termoprzewodząca ? – Co to jest i do czego służy ?

Pasta termoprzewodząca – to plastyczna masa charakteryzująca się stosunkowo dużym przewodnictwem cieplnym. Jest powszechnie stosowana w komputerach w miejscach styku elementów silnie nagrzewających się z elementami odprowadzającymi ciepło. Cienka warstwa pasty nałożona na chłodzony układ (CPU, GPU, mostek północny (chipset), RAM) wypełnia mikronierówności powierzchni styku z radiatorem i poprawia chłodzenie układu.
Istnieje wiele rodzajów past termoprzewodzących: na bazie silikonu, metali (np. srebra), ceramiki, a także syntetycznych diamentów. Występuje w postaci gęstej, lepkiej pasty podobnej do korektora tekstu lub płynu. Zazwyczaj najlepszą przewodność cieplną oferują produkty na bazie metali. Pasty termoprzewodzace sprzedawane są najczęściej w małych strzykawkach ułatwiających aplikację.

(definicja z Wikipedii)

Krótko mówiąc, pasta termoprzewodząca to masa przewodząca ciepło pomiędzy np. procesorem, a radiatorem – pełniąc rolę przewodnika ciepła.

2. Jaką pastę najlepiej wybrać ?

Najlepiej jest wybrać pastę z górnej półki, a także cechuję się dobrą renomą i marką. Przykładem pasty z górnej półki może być produkt firmy Noctua (NT-H1):

http://www.komputronik.pl/product/49153/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_...

3. Jak nakładać pastę na procesor ?

Sposobów na nakładanie pasty jest mnóstwo, niektórzy robią to po prostu palcem, inni kartą kredytową, a jeszcze inni np. linijką. Ja jestem zwolennikiem rozprowadzenia pasty po powierzchni procesora palcem.

Oto przykładowe video-poradniki dotyczące nakładania pasty na procesor:

http://www.youtube.com/watch?v=o7rPqCvCt0g&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=I3gx6c62D7I&feature=relmfu

4. Przygotowania do nałożenia nowej pasty.

Pastę wymieniam na procesorze Celeron D (socket 478), który znajduje się na płycie głównej Intela - (http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/d865gbf/sb/cs-008984... ) .

Pierwsze co musimy zrobić, to odłączyć wszystkie przewody i wtyczki od płyty głównej, następnie odkręcić ją od obudowy i wyjąć, a potem ułożyć na powierzchni płaskiej np. biurku. Zapewni to nam duże pole manewru, w porównaniu do działań w środku obudowy.

Następnie musimy zdjąć radiator, w zależności od tego jaki rodzaj/model posiadamy, należy go odkręcić, bądź zdjąć zaciski.

Po zdjęciu radiatora, naszym oczom ukazuję się procesor z wcześniej nałożoną pastą.

Oczywiście starą pastę należy zdjąć z obudowy procesora, a także spodu radiatora.

Starą pastę na procesorze, zwykle jesteśmy w stanie zetrzeć np. ręcznikiem papierowym, w przypadku gdy jest bardzo zeschnięta wystarczy wyskrobać paznokciem i dopiero wtedy przetrzeć. Procesor powinien wyglądać na „czysty” to znaczy nie może się na jego obudowie znaleźć żadna drobinka, resztka poprzedniej pasty. Są też sposoby, gdzie obudowę procesora czyści się acetonem bądź izopropanolem.

Zaś co do radiatorów, to zwykle czyszczę je rozpuszczalnikiem, można także benzyną ekstrakcyjną. Wystarczy lekko zamoczyć ręcznik papierowy i zetrzeć starą pastę z powierzchni radiatora.
Następnie należy również ręcznikiem papierowym wytrzeć radiator do sucha.
Mile widziane wypolerowanie spodu procesora ;>

Do tego wpisu, użyłem pasty termoprzewodzącej z niższej półki, gdyż takową posiadałem. Zwykle taką pastę nakładam przy zabawach na starszym sprzęcie komputerowym.

5. Nakładanie pasty na obudowę procesora.

Na procesor nakładamy odrobinkę pasty, wielkości dosłownie ziarenka ryżu. (przykład na pierwszym zdjęciu poniżej).

Następnie należy ją rozprowadzić według sposobu, który Wam odpowiada, tzn. można kartą, można palcem, można jeszcze innymi sposobami. Jednakże w każdym przypadku należy pamiętać o najważniejszych zasadach:

@ Pasta musi zostać rozprowadzona równomiernie,

@ Rdzeń, bądź obudowa procesora nie może prześwitywać – cała powierzchnia musi być pokryta pastą,

@ Pasta nie może wychodzić poza powierzchnie na którą nakładamy,

@ Nie zalecane jest nakładanie grubej warstwy pasty,

Ogólnie po nałożeniu pasty i jej rozprowadzeniu, wszystko powinno wyglądać tak jak na drugim zdjęciu poniżej.

I to by było na tyle, teraz wystarczy tylko nałożyć radiator, przypiąć zaciskami bądź zakręcić śrubkami i gotowe. Możemy się cieszyć wymienioną pastą na naszym procesorze :-)

Chciałem także zastrzec, że nie biorę odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone przez czytelnika.

Dziękuje bardzo za uwagę, w następnym odcinku, który mam zamiar w niedługim czasie napisać również będzie coś o pastach ;)

Pozdrawiam,
gbm
 

Komentarze