Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Potrzeba dotarcia do informacji ? Tak, ale jak ? :-)

Praktycznie codziennie potrzebujemy się czegoś dowiedzieć, kogoś o coś spytać, albo posiąść jakąś wiedzę na jakiś temat. Najczęściej odbywa się to za pomocą Internetu, a dokładnie wyszukiwarki Google.

Jednak niewiele osób umie wyszukiwać owe informacje, wystarczy tylko spojrzeć na byle które forum, tam co chwilę ludzie zakładają temat, by spytać się o głupią błahostkę. Jest to ewidentny efekt lenistwa.
Jednakże opracowałem mały poradnik, który może choć trochę zmobilizuję do wyszukiwania najpierw rozwiązań w Internecie np. za pomocą Google.

Na początku proponowałbym zapoznać się z moim planem działań, których celem jest dotarcie do danej informacji, aktualnie nam potrzebnej.

Plan jest krótki, ale wydaję mi się że dobry ;)

1. Spełnienie podstawowych sposobów wyszukania informacji.

Najbardziej podstawowym sposobem jest wykorzystanie zasobów, które znajdują się w zasięgu ręki.

Co rozumiem przez zasoby? A no takie rzeczy jak Internet, encyklopedie, i książki (tak, książki ! ;>). Dobrze wiem że większość z Was wolałaby po prostu usiąść przed monitorem i wklepać w wyszukiwarce hasło, bo zajmuje to mało czasu, i jest większa pewność znalezienia przez nas tego co chcemy. Ale niekiedy zdarza się że w Internecie nie ma, a w książce jest. (sic!)

Tylko nie myślcie że mówię o takich książkach jak przykładowo Mały książe, bo raczej informacji na temat np. informatyki, to tam nie znajdziemy ;).

Chodzi mi o literaturę taką jak:
Słownik języków obcych,
Encyklopedia,
Słownik wyrazów bliskoznacznych,
Słownik synonimów
etc.

Warto zaglądać do takich źródeł, szczególnie że jeśli mamy wyłączony komputer. Cały proces włączenia komputera od załączenia zasilania po uruchomienie się systemu i kliknięcia na skrót przeglądarki internetowej na pulpicie będzie równoznaczne z otworzeniem książki i wyszukaniu terminu :).
I oczywiście jeśli w książce nic nie znajdziemy, to przechodzimy na Google, i szukamy, szukamy, szukamy....

2. Zadawanie pytań innym.

Są dwie wersje opiniotwórcze dotyczące owego procesu zadawania pytań:

"Kto pyta nie błądzi"

Prawda - ponieważ zapytanie kogoś, to oszczędność czasu (pytajmy raczej te osoby, które podejrzewamy że mogą coś wiedzieć na dany temat).

Nie prawda - bo zapytanie kogoś to utrwalanie własnej nie samodzielności i uzależnienia od innych.

Przyjmijmy że zadajemy pytania pod warunkiem że wykorzystaliśmy już wszelkie sposoby na wyszukanie informacji.

"Kto pyta, ten błądzi z innymi"

Prawda - bo zadawanie pytań, jak już powtarzałem to jest brak samodzielności. Nic nam to nie da dodatkowego, poza poznaniem odpowiedzi.

Nie prawda - ponieważ jeśli wykorzystamy już wszelkie sposoby, to tak naprawdę nie mamy innego wyjścia. Chyba że się poddamy, a to raczej nie wchodzi w rachubę ;>

3. Zadawanie pytań na forach internetowych, bądź na grupach dyskusyjnych.

Na forach zadawajmy pytania dopiero wtedy, kiedy Wujek Google naprawdę nam nie pomógł, żadna osoba z naszego otoczenia nie zna odpowiedzi, oraz sami nie mamy już pomysłów na wyszukanie informacji.

Nie angażujmy też mnóstwa ludzi do wyszukania błahostki ;)

4. Podstawy formułowania pytań w wyszukiwarce Google?

Jak mówi stara afrykańska myśl egzystencjalna, jeśli czegoś nie ma w google, to to nie istnieje.
Co za tym idzie, nie ma czegoś takiego, ze w google czegoś nie ma, co najwyżej to my źle spytaliśmy google o daną rzecz.

Wydaję mi się że jest to prawda, bo Google jest na tyle uniwersalną wyszukiwarką że potrafi wyszukać praktycznie każdą informację, ale pod jednym warunkiem.
To my musimy umieć dobrze zadać owe pytanie w Google.

Podstawy korzystania z operatorów w wyszukiwarce Google

Operator +

Google daje nam możliwość dogłębnego wyszukiwania stron WWW. Kiedy np. wpiszemy słowo ''pl'', Google wyszuka najpierw te strony, które rozwijają ten skrót (czyli Poland). Jeżeli jednak tego nie chcemy, to wpiszmy przed słowem ''pl'' plus (+). I tak frazę ''+pl'' Google wyszuka jako skrót, a nie jego rozwinięcie.

Operator -

Często także poszukujemy stron z pojedynczymi słowami. Np. ''komputer''. Google często niepotrzebnie dodaje i szuka słów związanych z komputerem w małym stopniu. W takim przypadku zawęźmy wyszukiwanie wpisując po komendzie ''komputer'' minus ze słowem, którego Google ma nie wyszukiwać w stronach WWW.

Cudzysłów

Ważnym elementem w wyszukiwaniu przez Google stron WWW jest cudzysłów. Kiedy wpiszemy np. ''wieś położona nad rzeczką'' to Google pominie wyniki z pojedynczymi witrynami zawierającymi np. słowa ''wieś'' czy ''rzeczką''.

Uzupełnianie

Opcja ważne wtedy, kiedy poszukujemy tekstu jakiejś piosenki, a niektóre frazy wersów piosenki zapomnieliśmy. Wtedy zapomniane słowo należy zastąpić gwiazdką (*). Wtedy Google wyszuka fragment tekstu z tym wersem, a gwiazdkę zastąpi zapomnianym słowem, np. ''wszystko się może * gdy głowa pełna marzeń''.

related:

Operator related: pozwala znaleźć strony WWW o tematyce z podaną witryną WWW (np. po wpisaniu ''related:www.chip.pl'' Google wyszukuje podobne serwisy o bliźniaczej treści, np. www.komputerswiat.pl czy www.dobreprogramy.pl).

site:

Operator site: zawęża wyniki wyszukiwania tylko do podanego serwisu, np. po wpisaniu ''site:wikipedia komputer'' wyświetlają się wyniki tylko i wyłącznie ze stroną Wikipedii.

W przypadku gdy nie mamy już pomysłu jak zadać pytanie w Google, to po prostu wpiszmy owe pytanie najprostszym językiem jak prości ludzie - tak z reguły ludzie nazywają tematy na forach.

Nie zawsze Google zaproponuje nam to co potrzebujemy, często może być po prostu pośrednikiem między nami, a tym co potrzebujemy.

Kolejna sprawa, warto opisać dodatkowe opcje wyszukiwania które mogą również znacznie ułatwić wyszukiwanie. Np. lepiej wpisać tekst bez polskich liter bo wtedy google szukają zarówno wpisanych słów jak i ich odpowiedników z polskimi literami. Natomiast jeśli wpiszemy wyraz z polskimi literami to zostaną wyszukane tylko te wyrazy z polskimi literami

Podsumowując, to jakikolwiek czynnik, który powoduje że musimy albo chcemy się czegoś dowiedzieć bądź wyszukać informacje na dany temat, jest sprawdzianem naszym możliwości. Takie sprawdziany wykonujemy praktycznie codziennie. Jest to tak naprawdę test możliwości samodzielnego działania, myślenia oraz naszej kreatywności oraz po części sprytu.

W mojej opinii jest to też pokaz naszej ambicji, czyli pokazania naszej postawy wobec pozornie błahej sprawy. To czy poddamy się po chwili, czy podejmiemy się szukania do upartego danej rzeczy, w pewności kreuje naszą postawę.

Oczywiście, muszę Wam polecić internetowe narzędzia do wyszukania potrzebnej wam informacji ;) - Wujaszek Google 

Komentarze

0 nowych
kubut   19 #1 01.06.2011 18:52

Ciekawe, dzisiaj wstałem z myślą o podobnym wpisie...czyżby ujawniły się moje zdolności paranormalne? ;)
Warto dodać, ze często następuje błędne koło:
W Google większość wyników to tematy na forach, w których odpowiedziami są "poszukaj w google". Więc zanim polecimy komuś szukanie w google-sprawdźmy czy ta wiedza na pewno jest łatwo dostępna u wujka ;)

GBM   22 #2 01.06.2011 19:23

@Kubut:
Hehe, no ja już myślałem o tym artykule od dłuższego czasu :)

A co do Twojego wniosku, to prawda - zanim odeślemy kogoś do Wujaszka, to trzeba się upewnić czy jest sens (w większości raczej tak ;P)

sla17   7 #3 01.06.2011 20:20

A mnie krew zalewa, gdy pocę się, żeby coś skleić z sensem, a taki spamer przychodzi "szukaj se w google" - nic nie wnosi do tematu, a skoro pytam to raczej nie znalazłem, bo albo są pytania do jakichś starych problemów, i dzisiaj jest wszystko pozmieniane, albo coś nie działa.

kwn_srebny   1 #4 01.06.2011 21:21

@SLA17 nie zgodzę się z tobą - piszę dość często na kilku fora webmasterskich i bardzo często są pytania na nich typu jak coś zrobić jak zmienić a odpowiedzi na nie są 99,9% są w FAQ-u lub dokumentacji danego skryptu. Jak ktoś odpisze takiej osobie że poszukaj w dokumentacji lub pomocy (ewentualnie wujo G) bo było to wałkowane wielokrotnie to się obruszają że szukali ale nic nie znaleźli (więc często sam sprawdzam i OO! wszystko jest na pierwszych stronach G - ups pewnie mam lepsze dojście do wujaszka :) ). Nigdy nie zdążyło mi się ani moim znajomym nie pomóc komuś kto widać że przemyślał swoje pytanie i dotarł już do jakiś informacji ale z racji tego że :
1 - nie ma jeszcze dostatecznej wiedzy informatycznej
2 - zaciął się w jakimś punkcie
3 ...
nie może rozwiązać danego problemu. Takim osobą aż miło pomagać. Według mnie żadne forum nie powinno zastępować kursów i szkół z danego tematu forum (myślę tu o ogóle tematyki nie tylko IT). Fora są po to aby pomagać znaleźć rozwiązania lub dać możliwość podzielenia się czymś nowy fajnym.
Trzeba pamiętać że wiedza którą otrzymuje się bez żadnego trudu nic nie da bo albo szybko ją zapomnisz albo i tak nie do końca będziesz wiedział jak ją zastosować i ... zmowy będziesz zadawał pytania na które dostaniesz odpowiedź sprawdź w google.pl.
Sory za przydługi komentarz
Pozdro ;)

djDziadek   17 #5 02.06.2011 00:33

@sla17
"A mnie krew zalewa, gdy pocę się, żeby coś skleić z sensem, a taki spamer przychodzi "szukaj se w google" - nic nie wnosi do tematu, a skoro pytam to raczej nie znalazłem, bo albo są pytania do jakichś starych problemów, i dzisiaj jest wszystko pozmieniane, albo coś nie działa."

A poszukaj se w google :D

djDziadek   17 #6 02.06.2011 00:37

@kwn_srebny
Nie zgodzę się z Tobą (częsciowo), kiedyś usłyszałem tekst od swojego dziekana (i powtarzam go moim dzieciom): "nie wymagam od Ciebie żebyś wszystko umiał, ale na Boga, masz wiedzieć gdzie tych wiadomości szukać" - i to jest naprawdę mądre stwierdzenie...

GBM   22 #7 02.06.2011 07:43

@djDziadek: Z tą sentencją, masz 100% rację :)

  #8 02.06.2011 22:47

Mnie jedynie wkurza to, że wyszukuję w google jakiejś informacji, wchodzę na klika wyników wyszukiwania i widzę "Poszukaj w Google". Takie teamty powinny być kasowane, bo inaczej nigdy nie dojdzie się do upragnionej informacji w Google.

  #9 03.06.2011 20:36

"nie samodzielności" - piszemy razem...
"wyszukiwarką że potrafi wyszukać praktycznie każdą informację" - nie praktycznie, tylko WŁAŚCIWIE...
Ogólnie tekst ciekawy.

GBM   22 #10 04.06.2011 11:25

@Tomasz: Dziękuje, na przyszłość postaram się poprawić :)