Potrzeba dotarcia do informacji ? Tak, ale jak ? :-)

Praktycznie codziennie potrzebujemy się czegoś dowiedzieć, kogoś o coś spytać, albo posiąść jakąś wiedzę na jakiś temat. Najczęściej odbywa się to za pomocą Internetu, a dokładnie wyszukiwarki Google.

Jednak niewiele osób umie wyszukiwać owe informacje, wystarczy tylko spojrzeć na byle które forum, tam co chwilę ludzie zakładają temat, by spytać się o głupią błahostkę. Jest to ewidentny efekt lenistwa.
Jednakże opracowałem mały poradnik, który może choć trochę zmobilizuję do wyszukiwania najpierw rozwiązań w Internecie np. za pomocą Google.

Na początku proponowałbym zapoznać się z moim planem działań, których celem jest dotarcie do danej informacji, aktualnie nam potrzebnej.

Plan jest krótki, ale wydaję mi się że dobry ;)

1. Spełnienie podstawowych sposobów wyszukania informacji.

Najbardziej podstawowym sposobem jest wykorzystanie zasobów, które znajdują się w zasięgu ręki.

Co rozumiem przez zasoby? A no takie rzeczy jak Internet, encyklopedie, i książki (tak, książki ! ;>). Dobrze wiem że większość z Was wolałaby po prostu usiąść przed monitorem i wklepać w wyszukiwarce hasło, bo zajmuje to mało czasu, i jest większa pewność znalezienia przez nas tego co chcemy. Ale niekiedy zdarza się że w Internecie nie ma, a w książce jest. (sic!)

Tylko nie myślcie że mówię o takich książkach jak przykładowo Mały książe, bo raczej informacji na temat np. informatyki, to tam nie znajdziemy ;).

Chodzi mi o literaturę taką jak:
Słownik języków obcych,
Encyklopedia,
Słownik wyrazów bliskoznacznych,
Słownik synonimów
etc.

Warto zaglądać do takich źródeł, szczególnie że jeśli mamy wyłączony komputer. Cały proces włączenia komputera od załączenia zasilania po uruchomienie się systemu i kliknięcia na skrót przeglądarki internetowej na pulpicie będzie równoznaczne z otworzeniem książki i wyszukaniu terminu :).
I oczywiście jeśli w książce nic nie znajdziemy, to przechodzimy na Google, i szukamy, szukamy, szukamy....

2. Zadawanie pytań innym.

Są dwie wersje opiniotwórcze dotyczące owego procesu zadawania pytań:

"Kto pyta nie błądzi"

Prawda - ponieważ zapytanie kogoś, to oszczędność czasu (pytajmy raczej te osoby, które podejrzewamy że mogą coś wiedzieć na dany temat).

Nie prawda - bo zapytanie kogoś to utrwalanie własnej nie samodzielności i uzależnienia od innych.

Przyjmijmy że zadajemy pytania pod warunkiem że wykorzystaliśmy już wszelkie sposoby na wyszukanie informacji.

"Kto pyta, ten błądzi z innymi"

Prawda - bo zadawanie pytań, jak już powtarzałem to jest brak samodzielności. Nic nam to nie da dodatkowego, poza poznaniem odpowiedzi.

Nie prawda - ponieważ jeśli wykorzystamy już wszelkie sposoby, to tak naprawdę nie mamy innego wyjścia. Chyba że się poddamy, a to raczej nie wchodzi w rachubę ;>

3. Zadawanie pytań na forach internetowych, bądź na grupach dyskusyjnych.

Na forach zadawajmy pytania dopiero wtedy, kiedy Wujek Google naprawdę nam nie pomógł, żadna osoba z naszego otoczenia nie zna odpowiedzi, oraz sami nie mamy już pomysłów na wyszukanie informacji.

Nie angażujmy też mnóstwa ludzi do wyszukania błahostki ;)

4. Podstawy formułowania pytań w wyszukiwarce Google?

Jak mówi stara afrykańska myśl egzystencjalna, jeśli czegoś nie ma w google, to to nie istnieje.
Co za tym idzie, nie ma czegoś takiego, ze w google czegoś nie ma, co najwyżej to my źle spytaliśmy google o daną rzecz.

Wydaję mi się że jest to prawda, bo Google jest na tyle uniwersalną wyszukiwarką że potrafi wyszukać praktycznie każdą informację, ale pod jednym warunkiem.
To my musimy umieć dobrze zadać owe pytanie w Google.

Podstawy korzystania z operatorów w wyszukiwarce Google

Operator +

Google daje nam możliwość dogłębnego wyszukiwania stron WWW. Kiedy np. wpiszemy słowo ''pl'', Google wyszuka najpierw te strony, które rozwijają ten skrót (czyli Poland). Jeżeli jednak tego nie chcemy, to wpiszmy przed słowem ''pl'' plus (+). I tak frazę ''+pl'' Google wyszuka jako skrót, a nie jego rozwinięcie.

Operator -

Często także poszukujemy stron z pojedynczymi słowami. Np. ''komputer''. Google często niepotrzebnie dodaje i szuka słów związanych z komputerem w małym stopniu. W takim przypadku zawęźmy wyszukiwanie wpisując po komendzie ''komputer'' minus ze słowem, którego Google ma nie wyszukiwać w stronach WWW.

Cudzysłów

Ważnym elementem w wyszukiwaniu przez Google stron WWW jest cudzysłów. Kiedy wpiszemy np. ''wieś położona nad rzeczką'' to Google pominie wyniki z pojedynczymi witrynami zawierającymi np. słowa ''wieś'' czy ''rzeczką''.

Uzupełnianie

Opcja ważne wtedy, kiedy poszukujemy tekstu jakiejś piosenki, a niektóre frazy wersów piosenki zapomnieliśmy. Wtedy zapomniane słowo należy zastąpić gwiazdką (*). Wtedy Google wyszuka fragment tekstu z tym wersem, a gwiazdkę zastąpi zapomnianym słowem, np. ''wszystko się może * gdy głowa pełna marzeń''.

related:

Operator related: pozwala znaleźć strony WWW o tematyce z podaną witryną WWW (np. po wpisaniu ''related:www.chip.pl'' Google wyszukuje podobne serwisy o bliźniaczej treści, np. www.komputerswiat.pl czy www.dobreprogramy.pl).

site:

Operator site: zawęża wyniki wyszukiwania tylko do podanego serwisu, np. po wpisaniu ''site:wikipedia komputer'' wyświetlają się wyniki tylko i wyłącznie ze stroną Wikipedii.

W przypadku gdy nie mamy już pomysłu jak zadać pytanie w Google, to po prostu wpiszmy owe pytanie najprostszym językiem jak prości ludzie - tak z reguły ludzie nazywają tematy na forach.

Nie zawsze Google zaproponuje nam to co potrzebujemy, często może być po prostu pośrednikiem między nami, a tym co potrzebujemy.

Kolejna sprawa, warto opisać dodatkowe opcje wyszukiwania które mogą również znacznie ułatwić wyszukiwanie. Np. lepiej wpisać tekst bez polskich liter bo wtedy google szukają zarówno wpisanych słów jak i ich odpowiedników z polskimi literami. Natomiast jeśli wpiszemy wyraz z polskimi literami to zostaną wyszukane tylko te wyrazy z polskimi literami

Podsumowując, to jakikolwiek czynnik, który powoduje że musimy albo chcemy się czegoś dowiedzieć bądź wyszukać informacje na dany temat, jest sprawdzianem naszym możliwości. Takie sprawdziany wykonujemy praktycznie codziennie. Jest to tak naprawdę test możliwości samodzielnego działania, myślenia oraz naszej kreatywności oraz po części sprytu.

W mojej opinii jest to też pokaz naszej ambicji, czyli pokazania naszej postawy wobec pozornie błahej sprawy. To czy poddamy się po chwili, czy podejmiemy się szukania do upartego danej rzeczy, w pewności kreuje naszą postawę.

Oczywiście, muszę Wam polecić internetowe narzędzia do wyszukania potrzebnej wam informacji ;) - Wujaszek Google