Przechytrzyj króla... Bezpieczne rozszerzenia do Chrome'a

W dobie ciągłych afer podsłuchowych, naruszeń prywatności, a także publikowania nie do końca wygodnych informacji – warto szczególnie zainteresować się własnym bezpieczeństwem w sieci.

Co prawda, tam gdzie toczą się wielkie gry polityczne na poziomach dyplomatycznych, gospodarczych, a co za tym wszystkim idzie – wywiadowczych – tam my, że tak to ujmę – zwykli ludzie (oczywiście „zwykli” w porównaniu tylko do wagi tamtych spraw – bo na swój sposób, wbrew pozorom to każdy z nas jest niezwykły :) - jesteśmy tylko i wyłącznie pionkami...

Ale z drugiej strony, warto zastanowić się nad ważnym aspektem dotyczącym „bycia pionkiem”. Zapewne każdy kto grał choć parę razy w szachy, dobrze wie, że nawet kilkoma pionkami można skutecznie złapać króla w pułapkę ;>

Ale z drugiej strony, pionki często się poświęca – ze względu na ich małe możliwości ataku/ruchu na szachownicy (w porównaniu do innych figur, jak np. skoczek, goniec, nie mówiąc już o Hetmanie).

W sumie, pisząc ten wstęp naszła mnie refleksja, dotycząca tychże właśnie spraw o których dzisiaj głośno. Jakby tak poszufladkować wszystkie najważniejsze postaci z pierwszych stron gazet, według figury w szachach, to kim byłby np. taki Snowden... Dobra, nie ważne – może innym razem... ;)

Do rzeczy...

Pionkami, chcąc nie chcąc – jesteśmy. Więc, żeby nikt nas "nie poświęcił" można stworzyć opór, a dokładniej rzecz biorąc zwyczajnie się zabezpieczyć w sieci tak, abyśmy nieświadomie nie zostali wykorzystywani bądź „inwigilowani” przez liczne skrypty krążące na stronach i aplikacjach internetowych.

Dlatego też, poprawmy bezpieczeństwo naszego głównego narzędzia – przeglądarki internetowej. Wystarczy zainstalować kilka wtyczek, które pozwolą nam ominąć pewne specyficzne rzeczy jak np. niechciane skrypty bądź śledzenie naszych poczynań przez różne serwisy internetowe.

Jako, że preferowaną przeze mnie przeglądarką jest Google Chrome, to chciałbym przekazać małą listę wtyczek poprawiających stan naszego bezpieczeństwa i prywatności, korzystając z Internetu. Co do innych przeglądarek, to wydaję mi się, że niektóre wtyczki są wieloplatformowe (w ujęciu przeglądarek) albo są odpowiedniki, które posiadają dokładnie takie same funkcje, co przedstawione przeze mnie :)

Mała uwaga: tak, już widzę te komentarze typu - „pisze o prywatności, a używa przeglądarki od Google'a" – darujcie sobie. Pewnego poziomu niestety nie przeskoczymy, oczywiście – możemy stworzyć własną przeglądarkę i mieć pewność, że w kodzie nie siedzi nic, co naruszy naszą prywatność – ale to już jest... PARANOJA ;>

Lista rozszerzeń...

...które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z Internetu, a także odpowiednio chronić naszą prywatność.

Adblock / Adblock Plus - bardzo popularne rozszerzenie, które zapobiega wyświetleniu reklam. Bardzo wysoka skuteczność, na pewno zapobiegnie niechcianym okienkom pop-up, bądź reklamom typu "Wygrałeś milion dolarów, kliknij..." ...i dostań w prezencie trojana, albo jakiś inny shit ;)

Disconnect - odpowiada za dwie bardzo ważne funkcje: zapobiega śledzeniu przez strony/portale/serwisy internetowe (w tym Google, Facebook itd.), a także ogranicza przesyłane informacje, które mogą nas identyfikować (bardzo przydatne w otwartych sieciach Wi-Fi).

Facebreak - nie robi nic innego, jak tylko blokuje wszelkie skrypty platformy Facebooka, które zamieszczone są często na różnych stronach i portalach.

Ghostery - mój faworyt :) Owe rozszerzenie, dzielnie namierza i skutecznie blokuje wszelkie formy śledzenia, wszędzie gdzie tylko wchodzimy. Jednocześnie, wyświetla listę kto i co próbuje nas śledzić (np. Google Analytics, Gemius itd. itp.)

HTTPS Everywhere - podstawa podstaw. To rozszerzenie, najpierw sprawdza, a następnie wymusza (jeśli dostępne) korzystanie z szyfrowanego protokołu HTTP. Dzięki niemu, na prawie większości popularnych stron poruszam się na połączeniu HTTPS :)

WOT - to jest takie rozszerzenie, które czasem mi pomaga, a czasem jednak nie mam pewności czy zdrowo mi podpowiada. Otóż, jego zadaniem jest ostrzec użytkownika przed potencjalną stroną, którą ma zamiar odwiedzić (np. z perspektywy wyników wyszukiwarki Google - wyświetla wtedy obok linku symbol, który ma wydać pozytywną lub negatywną ocenę bezpieczeństwa).
WOT bazuje na "podstawie doświadczeń milionów osób z całego świata.", przez co może być nie do końca wiarygodny, bo co jak co, ale wolę polegać zdecydowanie na moich doświadczeniach ;).

To jest taka moja mała lista rozszerzeń, które zapewniają mi psychiczny komfort przy przeglądaniu zasobów Internetu, a jednocześnie nie obciążają znacznie Chrome'a - dzięki czemu, mogę swobonie korzystać z jego dobrodziejstw :)

Ale to i tak nie wszystko...

Jednakże, takie rozszerzenia to za mało... Najważniejszą, najlepszą i najskuteczniejszą obroną naszego bezpieczeństwa i naszej prywatności - jesteśmy MY! A dokładniej...


  • Zdrowy rozsądek,
  • Świadomość czyhających zagrożeń,
  • Ograniczone zaufanie,
  • Używanie głowy

Zsumowane, zdecydowanie bardziej ustrzeże nas przed zagrożeniami, niźli wszystkie rozszerzenia i dodatki razem wzięte, naprawdę ;)

Dlatego też, bądźmy sprytniejsi chociażby w takich sprawach, a skoczki, gońce i hetmany z królem na czele, będą musieli zdecydowanie bardziej wysilić się w swoich działaniach, żeby nam zagrozić. Ale, czy będzie im się to opłacać... ? ;>

Pozdrawiam.