Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

#dobreprogramy - portalowy kanał na IRC-u

Od około 5 lat, praktycznie codziennie korzystam z IRC-a - czyli legendarnej już usługi sieciowej, będącej kanałem komunikacyjnym umożliwiającym tzw. "czatowanie". Dzisiaj, ta forma komunikacji co prawda jest już niestety wymarła, jednakże -- nadal istnieje garstka ludzi, którzy utrzymują IRC przy życiu :-)

#dobreprogramy -- nieoficjalny kanał społeczności portalu

Te kilka lat siedzenia na różnych kanałach ircowych, dała mi naprawdę sporo -- oprócz poznania sporego grona fajnych ludzi, udało mi się uzyskać sporo wartościowej wiedzy od praktyków tam siedzących. Dodatkowo, częstokroć dane mi było przeczytać coś interesującego, nie znanego nigdzie indziej (np. techniki rowiązywania problemów itd. itp) ;>

Tak czy tak, ostatnimi czasy zacząłem myśleć, że skoro mamy forum, mamy blogi -- to pewnie garstka czytelników portalu, również i na IRC-a by się pokusiła. Choćby kilka osób, które by odwiedzały (nawet sporadycznie) kanał, to zawsze coś! :-)

Zapewne kilka osób powie, po co kanał, skoro jest shoutbox na forum? Niestety, moim zdaniem nie jest on tak dobrym kanałem komunikacji jak IRC. Odpalona przeglądarka zjada zdecydowanie więcej pamięci niż klient IRC + zdecydowanie wolniej działa :P

Jak wejść na kanał?

Przede wszystkim, warto zainstalować/odpalić klienta IRC o czym powiem za chwilę. Najpierw jednak, chciałbym podać dane serwera i kanału.

Sieć PIRC.PL (http://pirc.pl/) Lista serwerów: http://pirc.pl/serwery Przykładowy serwer: paris.pirc.pl Kanał: #dobreprogramy

Zaproponuję jeden graficzny klient IRC - "X-Chat" oraz konsolowy - irssi, który zalecany jest do użytku przy korzystaniu z konta shellowego, o czym też za chwilę :-)

X-Chat

X-Chat jest wielo-platformowym klientem IRC, dostępnym zarówno dla Windowsa jak i Linuxa.

Linux: (zależnie od dystrybucji)apt-get install xchatlubaptitude install xchatlubyum install xchat

Windows:

[wersja darmowa X-Chat'a]

Sam wygląd programu wygląda następująco, niezależnie od systemu:

Pierwszym krokiem jest wybranie pozycji "XChat" z menu głównego, gdzie na rozwiniętej liście klikamy na "Lista sieci" (równie dobrze, możemy też skorzystać z kombinacji klawiszy CTRL+S).

Następnie, w wyświetlonym oknie wypełniamy formularze o pseudonimach, nazwie użytkownika i personaliach (może być analogicznie jak na screenie niżej) i klikamy na przycisk "Dodaj".

W kolejności od lewej do prawej, na screenie wyżej ukazałem sekwencję otwieranych okien. Zaś czynności w nich wykonywane, opiszę poniżej.

Po kliknięciu przycisku "Dodaj" (czerwony obszar), wyświetli się okno z edycją, umożliwiającą dodanie serwera IRCowego. W tym oknie, w pierwszym kroku wpisujemy adres serwera i portu (tutaj "paris.pirc.pl/6667" - widoczne w obszarze żółtym).

Następnie wybieramy zestaw znaków na "UTF-8 (Unicode)". Dodatkowo, wybierzmy też pokój do którego automatycznie będziemy się logować przy połączeniu z serwerem. W tym celu przy opcji "Ulubione pokoje" albo wpiszmy "#dobreprogramy albo kliknijmy na przycisk z trzema kropkami i tam w wyświetlonym oknie, dodajmy nasz kanał. - wszystko to w obszarze zielonym.

Wygląd wszystkiego powinien wyglądać 1:1 jak na screenie powyżej - za to biorę odpowiedzialność, bo... u mnie działa :P

Zapiszmy wszystko i w pierwszym oknie kliknijmy na "Połącz" :-)

Irssi i konta shellowe

X-Chat niestety nie pozwoli trzymać sesji na kanale IRCowym - przez co, nie będą nam się zapisywały rozmowy kanałowe, dzięki czemu łatwiej będzie nas obgadywać przez innych odwiedzających kanał :-P

Dlatego też, zawsze można skorzystać z kont shellowych - są to specjalnie udostępnione konta na serwerach Linuxowych, które można nawet i za darmo uzyskać. Tam niestety, nie mamy graficznego interfejsu, a jedynie konsolowy - za to z drugiej strony, zawsze jesteśmy na bieżąco z tym, co się dzieje na kanale :-)

Osobiście korzystam właśnie z konta shellowego (posiadam aktualnie dwa). Nowe konto, można pozyskać z:

* uw-team.org/uwshell - gdzie (chyba już za darmo) można zarejestrować konto Shellowe.

* własny serwer VPS - w miarę umiejętności i chęci, zawsze można wykorzystać wynajmowany serwer VPS (w OVH kosztuje 10zł/miesiąc)

Tak czy tak, uruchomienie sesji polega na:

 • 1. Połączeniu się za pomocą protokołu SSH z serwerem shellowym,
 • 2. Uruchomieniu wirtualnego terminala za pomocą polecenia "screen"
 • 3. Uruchomieniu irssi
 • 4. Połączeniu się z serwerem i kanałem

Po wstępnym skonfigurowaniu, w przyszłości ograniczamy się jedynie do

 • 1. Połączeniu się za pomocą protokołu SSH z serwerem shellowym,
 • 2. Uruchomienia aktualnej sesji za pomocą komendy "screen -r"

Załóżmy, że posiadamy konto shellowe -- dlatego więc, postaram przeprowadzić najpierw po wstępnej konfiguracji klienta irssi, a następnie jego użytkowaniu.

Do dzieła!

 • 1. Połączenie z kontem shellowym:
 • Wykonywane komendą:

  ssh gbm@uw-shell.uw-team.org -p 5022

 • 2. Wywołanie wirtualnego terminalu
 • screen

  Czekamy na załadowanie... Akceptujemy informacje licencyjne spacją i mamy gotowy terminal. Teraz wystarczy tylko wpisać

  irssi

  I naszym oczom ukaże się klient IRC - irssi.

 • 3. Połączenie z serwerem i kanałem.
 • W tym celu, w pasku poleceń irssi - wpisujemy po kolei następujące komendy. Najpierw połączenie z serwerem

  /connect insomnia.pirc.pl

  (wykorzystałem inny serwer niż wcześniej, gdyż na serwer paris.pirc.pl w momencie tworzenia wpisu, było za dużo połączeń z jednego serwera shellowego. Jest to częsta sytuacja, ale administratorzy sieci starają się powiększać pulę możliwych połączeń widząc dużą ilość połączeń z serwerów shellowych. Listę serwerów sieci PIRC podawałem przy danych kanału, wyżej)

  Ustalamy nasz pseudonim:

  /nick czupakabra

  Aby połączyć się z kanałem, używamy komendy /join:

  /join #dobreprogramy

  I git majonez, jesteśmy na kanale :-)

  Ważna sprawa - kodowanie!

  Starajmy się, wszyscy posiadać jednolite kodowanie znaków, a dokładniej UTF-8. Ustawić je możemy następującymi komendami:

  /set term_charset utf-8

  I trwale zapisać zmianę w ustawieniach:

  /save

  No to ircujemy... :-)

  Kto chętny, kto może, komu się chce - każdego zapraszam na portalowy kanał IRCowy :-)

  Zawsze to kolejna fajna możliwość integracji, a dodatkowo świetna forma kontaktu - zwłaszcza, że większość z nas pracuje - to praktycznie jesteśmy zgrani na "wolne chwile" w pracy :P

  Przydatne do poszerzenia podstawowej wiedzy z wpisu:

  Dorzucam jeszcze małą bibliotekę wiedzy, przydatną na potrzeby poszerzenia wiedzy z zakresu tematów opisywanych we wpisie:

  Jak coś mi się jeszcze przypomni, to dorzucę :-) 

  internet inne

  Komentarze

  0 nowych
  MaXDemage   19 #1 02.06.2014 20:04

  Aż mi się łezka w oku zakręciła - jakby korzystał ze starej opery to może bym się nawet skusił aby tam zajrzeć od czasu do czasu ;p Ale czasy Irca, mIRCa, i innych podobnych rzeczy minęły bezpowrotnie. Ostał się nam jeno sznur.

  foreste   16 #2 02.06.2014 21:14

  Tak kanał już istniene :)i

  moh   8 #3 02.06.2014 22:26

  "Dzisiaj, ta forma komunikacji co prawda jest już niestety wymarła" - Chyba sobie zartujesz ;D

    #4 02.06.2014 22:31

  "apt-get install xchat"

  U mnie na OpenSuse nie działa :(

  GBM   22 #5 02.06.2014 22:38

  @Areh: chapaj -- http://software.opensuse.org/package/xchat-gnome

  @moh: W porównaniu do kiedyś tam, to już wymarła (niestety) :-)

    #6 02.06.2014 23:10

  Aż mi się czasy modemowe przypomniały i meetingi kanałowe :)
  IRC :) ... kanał mojego miasta dawno już umarł.
  pilnuje go tylko jedna złośliwa, samo-opująca się hydra :)

  vera109   10 #7 02.06.2014 23:12

  BitchX :)

  command-dos   18 #8 03.06.2014 06:05

  @Areh - a sprawdziłeś chociaż? ;) może "sudo" zapomniałeś? :) nie kumam, jak można używać dystrybucji bez apt-geta - przecie ten pakiet posiada moce super krowy: http://pl.wikipedia.org/wiki/APT_%28informatyka%29#Easter_eggs - Have you mooed today?

  4lpha   10 #9 03.06.2014 09:54

  +1

  mcywinski   3 #10 03.06.2014 10:12

  @MaXDemage - chyba nie :) Przynajmniej bardzo wielu developerów gromadzi się na kanałach IRCa, często aby omówić dalszy kierunek projektu lub wspólnie rozwiązywać nietypowe problemy. Dla przykładu ostatnio w ten sposób rozwiązałem problem przez IRC z frameworkiem EmberJS :)

  Zdecydowanie popieram inicjatywę kanału IRC Dobrych Programów! :)

  Kpc21   10 #11 03.06.2014 19:09

  Ale dlaczego nowy kanał? Jest już przecież #dobreprogramy.pl na Freenode. Właśnie wszedłem - i nikogo więcej tam nie widzę, ale jeszcze niedawno przynajmniej jedna osoba tam idlowała.

  Kpc21   10 #12 03.06.2014 19:11

  I jeszcze co do screena - by wrócić do uruchomionego wcześniej pod nim irssi po ponownym połączeniu z serwerem, polecenie to:
  screen -rd

  Dimatheus   23 #13 03.06.2014 20:43

  Hej,

  Generalnie pewnie niektórzy pamiętają, że korzystaliśmy z IRC'a w czasie drugiej edycji konkursu z diodą. Swoją drogą z IRC'a można korzystać na przykład poprzez WTW. :)

  Pozdrawiam,
  Dimatheus

  GBM   22 #14 03.06.2014 22:12

  @Kpc21: dokładniej "screen -r" -- zaś w przypadku gdy mamy kilka wirtualnych terminali odpalonych, to parametr "-d" używamy do określenia PID-u danego terminalu :)

  @Dimatheus: No możliwości jest sporo, a widzę, że temat się przyjął na tę chwilę 21 osób już siedzi na kanale :)

  Kpc21   10 #15 04.06.2014 18:47

  @GBM: Umrze śmiercią naturalną. BTW, czemu taka zmiana sieci? Co macie do Freenode, że na ten stary kanał już nie zaglądacie - a na nowy tak?

    #16 05.06.2014 09:50

  Dobra, mój komentarz był raczej z tych zaczepnych, wytykających pewne niedomówienia w artykule. Autor, Pan GBM zapomniał że nie tylko debianowymi ludzie żyją.
  Tak na prawdę, apt-get u mnie działa, ale wolę aptitude.

  GBM   22 #17 05.06.2014 10:06

  @Areh: Uznawałem apt-get za taką uniwersalną możliwość zainstalowania pakietów -- która pokazuje, że w innych dystrybucja można analogicznie użyć aptitude albo yum :)

  Ale spoko, dopiszę do wpisu :)

  kadet90   5 #18 05.06.2014 16:42

  Szkoda, że nie wspomniałeś o niezbędniku każdego ircowicza a mianowicie ZNC :P Szkoda, że kanał na pircu zamiast na dużo bardziej popularnym freenode :P

  roobal   16 #19 09.06.2014 00:39

  "2. Uruchomieniu wirtualnego terminala za pomocą polecenia "screen""

  Po co Screen do IRSSI? Jeśli juz mowa o Screen warto wspomnieć o Tmux. Według mnie to ciekawsza alteratywa dla Screen.

  Dimatheus   23 #20 11.08.2014 00:17

  Hej,

  @GBM: A no tak - czasami trochę osób siedzi na kanale. :)

  Pozdrawiam,
  Dimatheus

  Christool   6 #21 08.01.2015 17:25

  Czy kanał działa? Mam jakieś problemy z połączeniem...