r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

GIMP 2.8.20

Strona główna Mac Grafika Tworzenie i edycja grafiki rastrowej
Pobierz program przy pomocy Asystenta pobierania Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

GIMP to otwarty i darmowy program, w którym można retuszować zdjęcia, projektować interfejsy, składać fotomontaże, malować i tworzyć na wiele sposobów. Program pozwala pracować z warstwami, zapewnia bogate możliwości dzięki wtyczkom. GIMP jest także jednym z nielicznych programów, które potrafią otworzyć pliki PSD, zapisane przez Photoshopa. Interfejs programu można zatrzymać podzielony na kilka okienek, można też scalić go w jedno okno.

GIMP został wyposażony w narzędzia, które znajdziemy w wielu programach do grafiki rastrowej, jak pędzle, różne narzędzia zaznaczenia, gumka, wypełnienie (jednolity, kolor, gradienty, desenie), powiększenie, klonowanie, wystawianie tekstu, rozmycia, przekształcenia czy dostosowania barw. Dzięki nim można w GIMP-ie tworzyć obrazy od podstaw bądź manipulować już gotowymi. Możliwości programu rozszerzają wtyczki, nad którymi pracuje wielu programistów i hobbystów.

r   e   k   l   a   m   a

Dzięki możliwości korzystania z własnych typów pędzla można z GIMP-a zrobić naprawdę potężne narzędzie. Na forach i specjalistycznych portalach można znaleźć mnóstwo gotowych pędzli, które pozwolą tworzyć szybciej i osiągnąć nietypowe efekty. Wysoką jakość rysunków zapewnia subpikselowe próbkowanie i wysokiej jakości antyaliasing dostępny dla wszystkich narzędzi do malowania. Lepsze odwzorowanie barw można uzyskać podając programowi ręcznie profile RGB i CMYK, a także profil monitora z dysku. Niestety z tabletami graficznymi na Makach GIMP radzi sobie bardzo kiepsko.

Praca w GIMP-ie odbywa się na warstwach (z możliwością maskowania) i kanałach, co pozwala na niedestruktywną edycję zdjęć i wygodne projektowanie grafiki. Na uwagę zasługuje bogactwo narzędzi zaznaczenia: zaznaczenie odręczne, zaznaczenie z miękką krawędzią, zaznaczenie obiektów pierwszego planu i możliwość wykorzystania krzywych Beziera do wybierania obszaru zaznaczenia. Własne zaznaczenie można również „namalować” narzędziem Quickmask. Kształty można potem modyfikować.

Specyficzne zarządzanie pamięcią przez GIMP-a sprawia, że liczba i rozmiar otwartych plików ograniczona jest jedynie rozmiarem dysku. Podobnym prawom podlega historia wykonanych w projekcie operacji. Niestety GIMP na systemie OS X nie wykorzystuje natywnych bibliotek graficznych, więc interfejs programu będzie mocno odstawał od reszty systemu, nie będą działać gesty na gładziku i wydajność renderowania obrazu pozostawi wiele do życzenia nawet na mocnych Makach.

GIMP w pełni obsługuje kanał alfa obrazu (przezroczystość). Lista formatów plików, które jest w stanie odczytać, jest naprawdę długa. Znajdziemy na niej oczywiście te najpopularniejsze: JPEG, BMP, PNG, XPM, TIFF, GIF, różne formaty ikon, a także pliki zapisane w Photoshopie, z którymi radzi sobie lepiej lub gorzej, oraz import i eksport ścieżek w formacie SVG. Projekty z zachowaniem warstw można zapisywać we własnym formacie GIMP-a – XCF.

Ciekawostką są możliwości GIMP-a w dziedzinie animacji. Pakiet GAP (Gimp Animation Package) zawiera narzędzia do poruszania się po klatkach, umożliwiające rysowanie postaci na wielu klatkach jednocześnie (Onion Skinning). Znalazł się tu także Bluebox, który pozwala na podmianę tła na przestrzeni całego filmu. Klatki animacji umieszczane są na osobnych warstwach.

Kolejną zaletą tego programu jest nieograniczona możliwość rozszerzania za pomocą dodatków i skryptów w językach Python, Perl i Scala. W Sieci znajdziemy kilkaset wtyczek dla GIMP-a, od prostych narzędzi do rysowania strzałek, po takie służące do usuwania szumu ze zdjęć z wykorzystaniem falek. Popularną i wartą uwagi wtyczką jest Resynthesizer, który generuje teksturę na podstawie otaczającego zaznaczenie obrazu, co jest szczególnie przydatne przy retuszu zdjęć (usuwanie elementów ze zdjęcia). W poszukiwaniu różnych dodatków warto udać się na stronę GIMP Plugin Registry.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

GIMP 2.10 w końcu pozwoli na edycję metadanych

19
OPROGRAMOWANIE 10.07.2017 | Maciej Olanicki

GIMP cieszy się popularnością nie tylko na Linuksie. Z otwartej alternatywy do zaawansowanych programów graficznych z powodzeniem korzystają także użytkownicy Windowsa i macOS-a. Już wkrótce GIMP będzie edytorem nie tylko grafiki, ale także metadanych. O nowościach poinformowano na profilu GIMP-a w w mediach społecznościowych. Jeden z deweloperów, Benoit Touchette, opracował nowe okno przeglądania metadanych, które wzbogacono w długo wyczekiwaną funkcję – możliwość ich edycji. Oprócz narzędzia Metadata Viewer, dostępny będzie także Metadata Editor, który w przejrzystym graficznym interfejsie…

GIMP 2.10 ukaże się w tym roku. Warto czekać mimo pewnych braków

125
OPROGRAMOWANIE 16.01.2017 | Anna Rymsza

O GIMP-ie 2.10 mówi się od 2012 roku, ale w końcu są widoki na to, że doczekamy się nowej stabilnej wersji. Deweloperzy podsumowali prace wykonane w 2016 roku i potwierdzili, że w 2017 uda się skończyć GIMP-a 2.10. Deweloperzy mieli nadzieję, że 2016 rok upłynie im na ostatnich szlifach, ale mocno się pomylili. W ubiegłym roku pracowali nad wieloma funkcjami, które są widoczne dla użytkownika i znacząco poprawią komfort korzystania z przestarzałego już programu. GIMP 2.10 dołączy do wąskiego grona programów graficznych, w których można edytować obrazy w formacie WebP. Wtyczka…

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
Nikt nie napisał jeszcze komentarza, możesz być pierwszy!
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.