GIMP 2.8.22

Strona główna Windows Grafika Tworzenie i edycja grafiki rastrowej
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

GIMP to darmowa aplikacja, którą z powodzeniem można wykorzystywać zarówno do zaawansowanej obróbki fotografii jak i do tworzenia grafik na potrzeby Internetu.

Podobnie jak Photoshop, również GIMP został wyposażony w szereg narzędzi (pędzel, zaznaczenie, gumka, wypełnienie, różdżka, powiększenie, klonowanie, wystawianie tekstu, rozmazanie, ołówek, skalowanie, lasso itp.) pozwalających wykonać elementarne, choć wcale nie tak proste obliczeniowo operacje na grafice.

Działanie i możliwości

Nad GIMP-em pracuje wielu programistów, powstają dla niego ciekawe wtyczki i wciąż rozwijane są nowe narzędzia. Dzięki temu jego możliwości są naprawdę imponujące.

Narzędzia do malowania reprezentują tu pędzel, ołówek, aerograf, stempel i kilka innych, jednak największy potencjał kryje w sobie pędzel. Dzięki możliwości korzystania z własnych typów pędzla można z GIMP-a zrobić naprawdę potężne narzędzie, a tworzonych przez użytkowników i zawodowych projektantów pędzli można znaleźć całkiem spora kolekcję na dedykowanych portalach. Wysoką jakość rysunków zapewnia subpikselowe próbkowanie i wysokiej jakości antyaliasing dostępne dla wszystkich narzędzi do malowania.

Praca w GIMP-ie odbywa się na warstwach i kanałach, co pozwala na niedestruktywną edycję zdjęć i wygodne projektowanie grafiki. Na uwagę zasługuje bogactwo narzędzi zaznaczenia, na przykład zaznaczenie odręczne, zaznaczenie z miękką krawędzią i możliwość wykorzystania krzywych Beziera do wybierania obszaru zaznaczenia. Własne zaznaczenie można również „namalować” narzędziem Quickmask. Kształty można modyfikować poprzez skalowanie, obracanie, obracanie i pochylanie.

Na uwagę zasługują również możliwości GIMP-a w dziedzinie animacji. Pakiet GAP (Gimp Animation Package) zawiera narzędzie do poruszania się po klatkach, narzędzie umożliwiające rysowanie postaci na wielu klatkach jednocześnie (Onion Skinning) i Bluebox — narzędzie do podmieniania jednolitego koloru tła na przestrzeni całego filmu. Klatki animacji umieszczane są na osobnych warstwach, a film można wyeksportować w wielu formatach, na przykład jako animowany GIF, lub plik AVI.

GIMP w pełni obsługuje kanał alfa obrazu, a lista obsługiwanych przez niego formatów plików jest naprawdę długa. Znajdziemy na niej najpopularniejsze, jak JPEG, BMP, PNG, XPM, TIFF, GIF, różne formaty ikon, jest w stanie również lepiej lub gorzej otwierać pliki zapisane w Photoshopie (PSD), oraz importować i eksportować ścieżki w formacie SVG.

Prawdziwą siłą tego programu jest praktycznie nieograniczona możliwość rozszerzania za pomocą dodatków i skryptów w językach Python, Perl i Scala. Obecnie dostępnych jest kilkaset wtyczek dla GIMP-a, przy czym w kolekcji znajdziemy zarówno narzędzia do rysowania strzałek, jak i do usuwania szumu ze zdjęć z wykorzystaniem falek. Szczególnie popularną wtyczką jest Resynthesizer, który syntezuje teksturę na podstawie otaczającego zaznaczenie obrazu, co jest szczególnie przydatne przy retuszu zdjęć (usuwanie elementów ze zdjęcia) i generowaniu tekstur, które da się kafelkować. W poszukiwaniu dodatków warto udać się na stronę GIMP Plugin Registry.

Specyficzne zarządzanie pamięcią przez GIMP-a sprawia, że liczba i rozmiar otwartych plików ograniczona jest jedynie rozmiarem dysku. Podobnie ma się sprawa z historią operacji.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Testowy GIMP 2.9.6 już z wtyczką RawTherapee i edycją metadanych

54
25.08.2017  •  Anna Rymsza

Testowy GIMP 2.9.6 powinien ucieszyć fotografów. Darmowy program graficzny będzie dostarczany z wtyczką RawTherapee, która pozwala wywoływać RAW-y z aparatów cyfrowych. Można też skorzystać z wątkowania zadań w bibliotece GEGL i wielu innych nowości. Przy przetwarzaniu RAW-ów z aparatów cyfrowych GIMP korzystał z darktable. Od wersji 2.9.6 deweloperzy mogą tworzyć własne wtyczki do wywoływania cyfrowych negatywów, co budzi nadzieję na spory wybór wtyczek dla konkretnych aparatów. GIMP 2.9.6 jest domyślnie dostarczany z wtyczką RawTherapee (wymaga obecności RawTherapee 5.2 lub nowszego).…

GIMP 2.10 w końcu pozwoli na edycję metadanych

19
10.07.2017  •  Maciej Olanicki

GIMP cieszy się popularnością nie tylko na Linuksie. Z otwartej alternatywy do zaawansowanych programów graficznych z powodzeniem korzystają także użytkownicy Windowsa i macOS-a. Już wkrótce GIMP będzie edytorem nie tylko grafiki, ale także metadanych. O nowościach poinformowano na profilu GIMP-a w w mediach społecznościowych. Jeden z deweloperów, Benoit Touchette, opracował nowe okno przeglądania metadanych, które wzbogacono w długo wyczekiwaną funkcję – możliwość ich edycji. Oprócz narzędzia Metadata Viewer, dostępny będzie także Metadata Editor, który w przejrzystym graficznym interfejsie…

Recenzje użytkowników

Posiada większość funkcji znanych z programu Photoshop, darmowy.
Nie jest zbyt intuicyjny w zaawansowanym użytkowaniu.
ocena użytkownika

Wiele lat spędziłem korzystając z Gimpa, posiada wiele funkcji z programu Photoshop, często jednak trzeba się do nich dokopać. W prostszych zadaniach nie ma problemów z nawigacją, jednak jeżeli jesteśmy zmuszeni wykorzystywać niestandardowe elementy, GUI nam w tym nie pomoże. Program ten powinien dostać rework graficzny i logistyczny względem położonych funkcji. Nie znaczy to, że program sam w sobie jest zły, dobrzy by jednak było by ktoś trochę uporządkował ten chaos :) Polecam

22.05.2017 21:26 | Recenzja do wersji 2.8.22
Prosty w obsłudze, zajmuje mało miejsca na dysku, nie wiesza się, wiele interesujących funkcji, jest darmowy
Czas uruchamiania
ocena użytkownika

GIMP jest programem dla tych którzy zaczynają swoją przygodę z grafiką tak jak ja. Na początku wartości progowania, krycie, ogarnianie warstw może być dla nas problemem, ale z czasem zaczniemy to ogarniać.
Nauka obsługi GIMP-a dla kogoś kto nigdy nie miał styczności z grafiką i dopiero się uczy może być trudna. Wartości progowania są na początku trudne do ogarnięcia (ja ogarniałem to chyba z tydzień wspomagając się poradnikami z internetu), jednakże gdy zrozumiemy CO OZNACZA wartość progowania nie powinno być z niczym problemu.Dużym atutem GIMP-a jest to że jest on darmowy i jak na ZUPEŁNIE darmowy program oferuję niezwykle dużo funkcji. Na pewno można porównywać go do Adobe Photoshopa, jednak Photoshop zawsze będzie programem dla profesjonalistów którzy zaczynali właśnie na GIMP-ie.Gimp oferuję też coś o czym powinien wiedzieć każdy grafik, choć nie wie tego osoba która grafiki uczy się od 15 minut. Chodzi o warstwy. Jeżeli chcemy dodać coś na obrazie mamy możliwość robienia tego na nowej warstwie. Wówczas gdy coś nam nie wyjdzie, wystarczy że zetrzemy to gumką i nie naruszymy obrazu. Ilustrując to łatwiej - obraz jest podkładem, gdy tworzymy nową warstwę i na niej edytujemy to mamy wrażenie że edytujemy obraz. Prawda jest inna - w przypadku edycji warstwy obraz który jest ,,podkładem" będzie nienaruszony, a zmianę można usunąć usuwając warstwę NIE NARUSZAJĄC obrazu.GIMP pomimo swoich atutów ma jedną dużą wadę. CZAS URUCHAMIANIA! Mając laptopa z Intel Pentium (oczywiście tym najnowszym), Windows 8.1, kartą graficzną Nvidia Geforce GIMP uruchamia mi się w 30-40 sekund, a czasami nawet minutę! Pierwsze uruchomienie trwało u mnie nawet 2 minuty, więc musimy trochę poczekać na załadowanie GIMP-a.Podsumowując - GIMP-a zdecydowanie polecam, a wady raczej nie przeszkadzają, zaś jego możliwości są naprawdę duże. No i jest to program darmowy. Zasługuję on ode mnie na 5 gwiazdek! (pomimo wad program nadrabia u mnie zaletami)

06.05.2017 21:09 | Recenzja do wersji 2.8.20

Komentarze

0 nowych
  #1809 26.04.2018 00:39

dobry plugin GREYCstoration, potrafi wszystko, niestety tylko już fałszywe linki. Jest też, ale inny, GMIC

  #1808 18.04.2018 14:49

@Anonim (niezalogowany): Ciekawe kto ci przeglądarke zainstalował bo chyba nie ty sam.

synaptyk   8 #1807 23.03.2018 10:09

@ludendorf: Tak ale w wersjach devel 2.9 powinieneś je znaleźć tu https://www.gimp.org/downloads/devel/

ludendorf   8 #1806 09.02.2018 09:39

Da się zrobic czarny motyw?

Autor edytował komentarz w dniu: 09.02.2018 09:50
  #1805 27.10.2017 18:36

@anonim (niezalogowany): Mi się nawet plik nie otwiera.. Choć może to i lepiej. ;)

  #1804 19.10.2017 18:02

gdyby nie to że mam antywirusa, dostałabym w prezencie trojana :'(

  #1803 25.08.2017 22:49

@Kriss_De_Valnor: szybkość uruchamiania zależy także od dysku. Na stacjonarnym z XP na HDD Samsunga uruchamia mi się w około 20 sek. Na tym samym kompie na dysku WD uruchamianie trwa z minutę albo i więcej. A na laptopie z SSD i i5 8 sek

p19koz   10 #1802 25.08.2017 19:53

@Anonim (niezalogowany): jeśli szukasz alternatywy dla MS Paint to polecam Paint.NET

  #1801 30.07.2017 17:12

niestety muszę pobrać gimpa bo paint wygasa na windows 10 :'(

  #1800 22.06.2017 18:38

@Anonim (niezalogowany): Do wielu zastosować może zastąpić i nie trzeba do ciężkiej anielki piracić(photoshopa) program żeby np.poprawić zdjęcie czy zrobić jakaś fotomanipulację. Napewno zgodzę się że do Photoshopa mu daleko ale nie wolno mu odmówić możliwości.Wiele ludzi zarzuca że interfejs jest nieintuicyjny ale kto komu broni sobie wgrać taki podobny do photoshopa?To jest tylko kwestia inteligencji użytkownika.

  #1799 12.05.2017 09:24

@Meszuge: Mam takie same odczucia. A najfajniej czyta mi się komentarze, że ten Gimp może zastąpić Photoshopa lub nawet jest lepszy od niego.. I nie chodzi mi o to, że to zły program, tylko o to, że tych programów nie da się porównać.

Meszuge   17 #1798 12.05.2017 08:52

Wiele lat temu, może z 10, starałem się w tym programie narysować okrąg. Zajęło to tyle czasu, że... raz na zawsze dałem spokój GIMP-owi. Po co mamy się wkurzać nawzajem. :-)

Autor edytował komentarz w dniu: 12.05.2017 08:52
Redys   4 #1797 12.05.2017 07:23

@kjg (niezalogowany): Odśwież stronę.

  #1796 11.05.2017 10:40

A skąd ta wersja ? Na stronie gimpa jako najnowsza jest 2.8.20.

  #1795 28.04.2017 17:29

@Anonim (niezalogowany): Co tylko próbuję pobrać to pisze mi, że niebezpieczeństwo. Nie polecam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  #1794 26.04.2017 17:56

@Kriss_De_Valnor: Kriss_De_Valnor:

i5, 16 gb ram, dysk ssd, windows 7 sp1.

Gimp v 2.8.16 wstaje w 5 sek. Pierwsze uruchomienie po instalacji jest dłuższe do 1 minuty ale potem śmiga szybko.

Crazygod   8 #1793 24.04.2017 19:54

@Kriss_De_Valnor: Używam Gimpa bodajże od 2012 i nie zauważyłem, aby któraś wersja specjalnie muliła.
Gimp przy pierwszym uruchomieniu zaraz po instalacji trochę dłużej mieli (wczytuje biblioteki, skrypty itp.), ale nie na tyle, aby kawa wystygła, a już na pewno nie przy Twoim configu.

ste-fan   13 #1792 24.04.2017 08:15

@Tadeo-69 (niezalogowany): ależ pomogłeś lepiej nie mogłeś ?

Kriss_De_Valnor   12 #1791 23.04.2017 20:05

@Crazygod: Może nowsze wersje są szybsze. Nie pamiętam numeru mojej ale to była katastrofa.

Crazygod   8 #1790 23.04.2017 20:00

@Kriss_De_Valnor: U mnie na stacjonarce z podobnym configiem (zamiast i5 mam i7) startuje ok 4s.

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSprawdź, czy możesz być astronautą. Ten test oblali nawet najlepsi