r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

GIMP 2.8.22

Strona główna Windows Grafika Tworzenie i edycja grafiki rastrowej
Pobierz program przy pomocy Asystenta pobierania zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

GIMP to darmowa aplikacja, którą z powodzeniem można wykorzystywać zarówno do zaawansowanej obróbki fotografii jak i do tworzenia grafik na potrzeby Internetu.

Galeria programu

Podobnie jak Photoshop, również GIMP został wyposażony w szereg narzędzi (pędzel, zaznaczenie, gumka, wypełnienie, różdżka, powiększenie, klonowanie, wystawianie tekstu, rozmazanie, ołówek, skalowanie, lasso itp.) pozwalających wykonać elementarne, choć wcale nie tak proste obliczeniowo operacje na grafice.

Działanie i możliwości

Nad GIMP-em pracuje wielu programistów, powstają dla niego ciekawe wtyczki i wciąż rozwijane są nowe narzędzia. Dzięki temu jego możliwości są naprawdę imponujące.

Narzędzia do malowania reprezentują tu pędzel, ołówek, aerograf, stempel i kilka innych, jednak największy potencjał kryje w sobie pędzel. Dzięki możliwości korzystania z własnych typów pędzla można z GIMP-a zrobić naprawdę potężne narzędzie, a tworzonych przez użytkowników i zawodowych projektantów pędzli można znaleźć całkiem spora kolekcję na dedykowanych portalach. Wysoką jakość rysunków zapewnia subpikselowe próbkowanie i wysokiej jakości antyaliasing dostępne dla wszystkich narzędzi do malowania.

Praca w GIMP-ie odbywa się na warstwach i kanałach, co pozwala na niedestruktywną edycję zdjęć i wygodne projektowanie grafiki. Na uwagę zasługuje bogactwo narzędzi zaznaczenia, na przykład zaznaczenie odręczne, zaznaczenie z miękką krawędzią i możliwość wykorzystania krzywych Beziera do wybierania obszaru zaznaczenia. Własne zaznaczenie można również „namalować” narzędziem Quickmask. Kształty można modyfikować poprzez skalowanie, obracanie, obracanie i pochylanie.

Na uwagę zasługują również możliwości GIMP-a w dziedzinie animacji. Pakiet GAP (Gimp Animation Package) zawiera narzędzie do poruszania się po klatkach, narzędzie umożliwiające rysowanie postaci na wielu klatkach jednocześnie (Onion Skinning) i Bluebox — narzędzie do podmieniania jednolitego koloru tła na przestrzeni całego filmu. Klatki animacji umieszczane są na osobnych warstwach, a film można wyeksportować w wielu formatach, na przykład jako animowany GIF, lub plik AVI.

GIMP w pełni obsługuje kanał alfa obrazu, a lista obsługiwanych przez niego formatów plików jest naprawdę długa. Znajdziemy na niej najpopularniejsze, jak JPEG, BMP, PNG, XPM, TIFF, GIF, różne formaty ikon, jest w stanie również lepiej lub gorzej otwierać pliki zapisane w Photoshopie (PSD), oraz importować i eksportować ścieżki w formacie SVG.

Prawdziwą siłą tego programu jest praktycznie nieograniczona możliwość rozszerzania za pomocą dodatków i skryptów w językach Python, Perl i Scala. Obecnie dostępnych jest kilkaset wtyczek dla GIMP-a, przy czym w kolekcji znajdziemy zarówno narzędzia do rysowania strzałek, jak i do usuwania szumu ze zdjęć z wykorzystaniem falek. Szczególnie popularną wtyczką jest Resynthesizer, który syntezuje teksturę na podstawie otaczającego zaznaczenie obrazu, co jest szczególnie przydatne przy retuszu zdjęć (usuwanie elementów ze zdjęcia) i generowaniu tekstur, które da się kafelkować. W poszukiwaniu dodatków warto udać się na stronę GIMP Plugin Registry.

Specyficzne zarządzanie pamięcią przez GIMP-a sprawia, że liczba i rozmiar otwartych plików ograniczona jest jedynie rozmiarem dysku. Podobnie ma się sprawa z historią operacji.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

GIMP 2.10 ukaże się w tym roku. Warto czekać mimo pewnych braków

125
OPROGRAMOWANIE 16.01.2017 | Anna Rymsza (Xyrcon)

O GIMP-ie 2.10 mówi się od 2012 roku, ale w końcu są widoki na to, że doczekamy się nowej stabilnej wersji. Deweloperzy podsumowali prace wykonane w 2016 roku i potwierdzili, że w 2017 uda się skończyć GIMP-a 2.10. Deweloperzy mieli nadzieję, że 2016 rok upłynie im na ostatnich szlifach, ale mocno się pomylili. W ubiegłym roku pracowali nad wieloma funkcjami, które są widoczne dla użytkownika i znacząco poprawią komfort korzystania z przestarzałego już programu. GIMP 2.10 dołączy do wąskiego grona programów graficznych, w których można edytować obrazy w formacie WebP. Wtyczka…

Najlepsze dodatki do GIMP-a, nie tylko dla ekspertów

59
OPROGRAMOWANIE 07.09.2016 | Anna Rymsza (Xyrcon)

GIMP od lat jest najpopularniejszym, darmowym programem graficznym. Ma spore możliwości, ale jedną z jego największych zalet jest system dodatków i skryptów. To dzięki nim GIMP jest programem tak elastycznym. Poniżej prezentuję Wam 8 praktycznych dodatków, które ułatwią życie i bezproblemowo działają z nową wersją programu. Jak instalować dodatki? Dodatki do GIMP-a raczej nie mają instalatorów i trzeba je samodzielnie umieścić w odpowiednim folderze. Ogólne zasady mówią, że skrypty Script-fu (.scm) znajdują się w folderze scripts, a skrypty w Pythonie (.py) i pliki wykonywalne (.exe i bez…

Recenzje użytkowników

Posiada większość funkcji znanych z programu Photoshop, darmowy.
Nie jest zbyt intuicyjny w zaawansowanym użytkowaniu.
ocena użytkownika

Wiele lat spędziłem korzystając z Gimpa, posiada wiele funkcji z programu Photoshop, często jednak trzeba się do nich dokopać. W prostszych zadaniach nie ma problemów z nawigacją, jednak jeżeli jesteśmy zmuszeni wykorzystywać niestandardowe elementy, GUI nam w tym nie pomoże. Program ten powinien dostać rework graficzny i logistyczny względem położonych funkcji. Nie znaczy to, że program sam w sobie jest zły, dobrzy by jednak było by ktoś trochę uporządkował ten chaos :) Polecam

22.05.2017 21:26 | Recenzja do wersji 2.8.22
Prosty w obsłudze, zajmuje mało miejsca na dysku, nie wiesza się, wiele interesujących funkcji, jest darmowy
Czas uruchamiania
ocena użytkownika

GIMP jest programem dla tych którzy zaczynają swoją przygodę z grafiką tak jak ja. Na początku wartości progowania, krycie, ogarnianie warstw może być dla nas problemem, ale z czasem zaczniemy to ogarniać.
Nauka obsługi GIMP-a dla kogoś kto nigdy nie miał styczności z grafiką i dopiero się uczy może być trudna. Wartości progowania są na początku trudne do ogarnięcia (ja ogarniałem to chyba z tydzień wspomagając się poradnikami z internetu), jednakże gdy zrozumiemy CO OZNACZA wartość progowania nie powinno być z niczym problemu.Dużym atutem GIMP-a jest to że jest on darmowy i jak na ZUPEŁNIE darmowy program oferuję niezwykle dużo funkcji. Na pewno można porównywać go do Adobe Photoshopa, jednak Photoshop zawsze będzie programem dla profesjonalistów którzy zaczynali właśnie na GIMP-ie.Gimp oferuję też coś o czym powinien wiedzieć każdy grafik, choć nie wie tego osoba która grafiki uczy się od 15 minut. Chodzi o warstwy. Jeżeli chcemy dodać coś na obrazie mamy możliwość robienia tego na nowej warstwie. Wówczas gdy coś nam nie wyjdzie, wystarczy że zetrzemy to gumką i nie naruszymy obrazu. Ilustrując to łatwiej - obraz jest podkładem, gdy tworzymy nową warstwę i na niej edytujemy to mamy wrażenie że edytujemy obraz. Prawda jest inna - w przypadku edycji warstwy obraz który jest ,,podkładem" będzie nienaruszony, a zmianę można usunąć usuwając warstwę NIE NARUSZAJĄC obrazu.GIMP pomimo swoich atutów ma jedną dużą wadę. CZAS URUCHAMIANIA! Mając laptopa z Intel Pentium (oczywiście tym najnowszym), Windows 8.1, kartą graficzną Nvidia Geforce GIMP uruchamia mi się w 30-40 sekund, a czasami nawet minutę! Pierwsze uruchomienie trwało u mnie nawet 2 minuty, więc musimy trochę poczekać na załadowanie GIMP-a.Podsumowując - GIMP-a zdecydowanie polecam, a wady raczej nie przeszkadzają, zaś jego możliwości są naprawdę duże. No i jest to program darmowy. Zasługuję on ode mnie na 5 gwiazdek! (pomimo wad program nadrabia u mnie zaletami)

06.05.2017 21:09 | Recenzja do wersji 2.8.20
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #1799 12.05.2017 09:24

@Meszuge: Mam takie same odczucia. A najfajniej czyta mi się komentarze, że ten Gimp może zastąpić Photoshopa lub nawet jest lepszy od niego.. I nie chodzi mi o to, że to zły program, tylko o to, że tych programów nie da się porównać.

Meszuge   16 #1798 12.05.2017 08:52

Wiele lat temu, może z 10, starałem się w tym programie narysować okrąg. Zajęło to tyle czasu, że... raz na zawsze dałem spokój GIMP-owi. Po co mamy się wkurzać nawzajem. :-)

Autor edytował komentarz w dniu: 12.05.2017 08:52
Redys   2 #1797 12.05.2017 07:23

@kjg (niezalogowany): Odśwież stronę.

  #1796 11.05.2017 10:40

A skąd ta wersja ? Na stronie gimpa jako najnowsza jest 2.8.20.

  #1795 28.04.2017 17:29

@Anonim (niezalogowany): Co tylko próbuję pobrać to pisze mi, że niebezpieczeństwo. Nie polecam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  #1794 26.04.2017 17:56

@Kriss_De_Valnor: Kriss_De_Valnor:

i5, 16 gb ram, dysk ssd, windows 7 sp1.

Gimp v 2.8.16 wstaje w 5 sek. Pierwsze uruchomienie po instalacji jest dłuższe do 1 minuty ale potem śmiga szybko.

Crazygod   7 #1793 24.04.2017 19:54

@Kriss_De_Valnor: Używam Gimpa bodajże od 2012 i nie zauważyłem, aby któraś wersja specjalnie muliła.
Gimp przy pierwszym uruchomieniu zaraz po instalacji trochę dłużej mieli (wczytuje biblioteki, skrypty itp.), ale nie na tyle, aby kawa wystygła, a już na pewno nie przy Twoim configu.

ste-fan   12 #1792 24.04.2017 08:15

@Tadeo-69 (niezalogowany): ależ pomogłeś lepiej nie mogłeś ?

Kriss_De_Valnor   11 #1791 23.04.2017 20:05

@Crazygod: Może nowsze wersje są szybsze. Nie pamiętam numeru mojej ale to była katastrofa.

Crazygod   7 #1790 23.04.2017 20:00

@Kriss_De_Valnor: U mnie na stacjonarce z podobnym configiem (zamiast i5 mam i7) startuje ok 4s.

  #1789 22.04.2017 10:20

@ste-fan: Napij się zimnego piwa i nie zaglądaj darowanemu koniowi w zęby. Jedyny problem z GIMPEM to Twoje ciśnienie i to że, go nie ogarniasz.

Kriss_De_Valnor   11 #1788 21.02.2017 13:19

i5, 16GB ramu i szybki SSD, Windows 10. Zainstalowałem Gimpa i... odinstalowałem. Wystygła mi kawa w czasie uruchamiania tego "programu"...

ste-fan   12 #1787 11.02.2017 20:19

@Oczkins92: najwidoczniej :)

Oczkins92   4 #1786 09.02.2017 15:39

@ste-fan: Bo wersja na Windowsa jest lekko spartolona.Na linuxie śmiga jak marzenie.

pstrowsky   9 #1785 08.02.2017 01:42

"GIMP 2.8.18 to GIMP 2.8.20 This is the stable branch of GIMP. No new features are being added
here, just bug-fixes." Czyli nic nowego, ale miło wiedzie, że coś tam się z Gimpem dzieje, szkoda tylko że zmiany się tak potwornie ślimaczą i deweloperzy nie potrafią od 10 lat wprowadzić obsługi 32 bitowego koloru i plików hdr.

stan55   9 #1784 07.02.2017 12:40

Kupiłem Affinity Photo za 160 zł. i pożegnałem Gimpa. Niestety, lepsze jest wrogiem dobrego.

ste-fan   12 #1783 14.01.2017 22:06

@Anonim (niezalogowany): "inny program" tylko z tym się zgodzę bo jak na razie mój staruszek PC daje rade we wszystkich grach very high w FullHD i nie jest to 1FPS

  #1782 13.01.2017 00:32

@ste-fan: SSD< szybsze SSD<lepszy procesor, więcej szybszego ram, jeszcze szybsze SSD< inny program

ste-fan   12 #1781 02.01.2017 19:34

mimo niezłego sprzętu ten program chodzi tak jak bym wczytywał grę z kasety na C-64, jest tak zachwalany, a umie jest tak:
- zanim się uruchomi to zaparzę kawę
- zanim przełączę narzędzie to zdąży podnieś mi ciśnienie i kawy już nie muszę pić i tak jest już zimna
- zanim wczyta jpega to mi dużo czasu
a przecież szybkość działania aplikacji też ma znaczenie nie tylko mnogość funkcji, ma ktoś tak samo jak ja lub zna rozwiązanie takiego problemu ?

  #1780 05.12.2016 19:34

Dziwne jest jedno. Od premiery Win 10 minęło prawie półtora roku a nadal nie ma wersji na ten system. Skoro tylu programistów nad nim pracuje to dlaczego nadal ostatnim systemem jest Windows 8?

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.