GIMP 2.0 - krok w dobrym kierunku

Strona główna Aktualności

O autorze

Pojawiła się długo oczekiwana, przełomowa wersja, coraz bardziej popularnego wśród użytkowników systemów Windows programu GIMP.

GIMP jest w zasadzie jedynym, liczącym się bezpłatnym konkurentem takich potężnych narzędzi graficznych jak Adobe Photoshop czy Corel Photo Paint. Rzeczywiście możliwości tego darmowego narzędzia są bardzo duże, jego bój o użytkowników korzystających z platformy Microsftu był jednak mocno hamowany przez wyjątkowo specyficzny system nawigacji. Przy edycji obrazów nie posiadał górnego paska menu, a poszukiwanie funkcji rozpocząć należało przez wywołanie okienka z funkcjami prawym klawiszem myszy lub korzystając z tzw. przybornika. Rozwiązanie to było na tyle specyficzne, że wymagało sporego samozaparcia osoby starającej się zgłębić jego tajniki, a przyzwyczajonej do klasycznej filozofii obsługi programów w systemie Windows.

W wersji 2.0 autorzy wyszli jednak na przeciw użytkownikom nie mogącym przekonać się do systemu obsługi poprzednich wersji. Nowe rozwiązanie nie stanowi idealnego odpowiednika konkurencyjnych rozwiązań, jest jednak dużym krokiem w tym kierunku. Tym razem u góry okna edycji obrazu pojawiło się już klasyczne menu. Większe są także ikonki, i teksty w menu (ukłon w stronę wyższych rozdzielczości). Miłośnicy Gimpa nie muszą się jednak obawiać, rozwiązania do których przyzwyczaili się we wcześniejszych wersjach nadal funkcjonują. GIMP 2.0 to po prostu pewien kompromis w filozofii obsługi pomiędzy dotychczasowymi rozwiązaniami, a rozwiązaniami znanymi z innych programów przygotowanych pod kątem platformy Windows.

Poza zmianami związanymi z systemem nawigacji warto wspomnieć, że nowa wersja została już standardowo wyposażona w obsługę formatu GIF, nie mniej ważny jest również fakt, że wyposażona została (podobnie jak poprzednie wersje) w polski interfejs. Poza tym mamy do dyspozycji wiele innych udogodnień, o których możecie przekonać się sami.

Aby zainstalować program konieczna jest wcześniejsza instalacja biblioteki GTK w wersji 2.x, dostępnej w dziale: PROGRAMY -> Dodatki -> Biblioteki i inne dodatki

Program pobrać można w dziale: PROGRAMY -> Grafika -> Obróbka grafiki rastrowej

© dobreprogramy
s