GIMP 2.4 już jest!

Strona główna Aktualności

O autorze

Po ponad dwóch latach prac, wreszcie wydano nową stabilną wersję popularnego darmowego programu do edycji grafiki GIMP z gałęzi 2.4.

To, co od razu rzuca się w oczy to całkowicie przebudowany interfejs z ikonami z zestawu Tango i możliwością zmiany schematu kolorów. Grupa narzędzi do zaznaczania uzyskała możliwość modyfikacji rozmiaru i położenia zaznaczenia oraz zaokrąglania jego krawędzi. Nowe narzędzie do zaznaczania obiektów ułatwia separowanie ich z niejednorodnego tła, a linie siatki i narzędzie do wyrównania (Align Tool) dają możliwość szybkiego uporządkowania obiektów na planie.

Nowy GIMP dużo lepiej i szybciej przybliża i oddala obrazy, wspiera format pędzli Photoshop ABR, w pełni obsługuje dane EXIF w JPEG, a warstwy masek mogą być zapisane w PSD. Używając pędzli możemy na bieżąco zmieniać ich wielkość i dopasowywać do naszych potrzeb.

Profesjonalnych grafików z pewnością ucieszy fakt, że GIMP 2.4 posiada pełne wsparcie dla profili kolorów ICC i ICM oraz to, że tryb pełnoekranowy jest teraz dużo wygodniejszy w użyciu. Prócz tego pojawiło się nowe narzędzie do drukowania, dające pełną kontrolę nad wyglądem wydruków, nowy filtr do usuwania efektu czerwonych oczu i narzędzie do klonowania z zachowaniem perspektywy. Możliwe jest też usuwanie niektórych zniekształceń spowodowanych przez słabej jakości optykę aparatu.

Ze szczegółowym opisem zmian można się zapoznać na stronie twórców. Źródła do samodzielnej kompilacji są już dostępne, pakiety dla dystrybucji Linuksa wkrótce powinny pojawiać się w repozytoriach, ale na wersję dla Windows trzeba będzie pewnie jeszcze trochę poczekać.


Aktualizacja, 24.10.2007, 23:05

Jak donieśli nam nasi czytelnicy, pojawiła się już kompilacja najnowszej wersji programu GIMP dla Windows. Można ją pobrać z naszego działu PROGRAMY -> Grafika -> Tworzenie i edycja grafiki rastrowej

© dobreprogramy

Komentarze