r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

GIMP 2.6 już jest!

Strona główna Aktualności

Wydano nową stabilną wersję popularnego darmowego programu do edycji grafiki GIMP z gałęzi 2.6.

To, co od razu rzuca się w oczy to całkowicie przebudowany interfejs tak, aby praca z aplikacją przebiegała sprawniej. Używany do tej pory boczny pasek narzędzi został usunięty, a jego funkcje pełni górna belka, z poziomu której dostępne są teraz wszystkie jej opcje i narzędzia. Obecny jest on jedynie w windowsowej edycji GIMPa, a dock nie jest umiejscowiony powyżej okna, w którym wyświetlany jest obraz.

Narzędzie selekcji zawiera udoskonalenia w zakresie wyboru wielokątów. Podczas wprowadzania tekstu wyświetlana jest ramka, automatycznie zawijająca tekst. Możliwe stało się przewijanie obrazu poza jego granicami, natomiast blokada kart doka zapobiega przypadkowym ruchom. Ulepszono wygładzanie w przypadku narzędzi do malowania. Plug-in tworzenia zrzutów ekranu uchwytuje kursor myszy, z kolei pasek stanu pozwala na powiększanie obrazu.

Profesjonalnych grafików z pewnością ucieszy zmiana biblioteki obsługującej przestrzeń barw z GDK na GEGL, obsługującej przestrzenie RGB, CIELab, YCbCr, gdzie każdy kanał może zostać określony z precyzją do 8, 16 lub 32 bitów. Prócz tego, wprowadzono możliwość umieszczenia znaku w centrum obszaru, który nie jest zmienny podczas jego przesuwania oraz dodano mechanizm dynamiki pędzla, a także nowy tryb PDN dla przenoszenia kolorów tablic i funkcję palety kolorów.

Ze szczegółowym opisem zmian można się zapoznać na stronie twórców. Źródła do samodzielnej kompilacji są już dostępne, pakiety dla dystrybucji Linuksa wkrótce powinny pojawiać się w repozytoriach. Wersję dla Windows można pobrać z naszego działu PROGRAMY -> Grafika -> Tworzenie i edycja grafiki rastrowej

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.