GIMP 2.9.8: tworzenie gradientów na płótnie, krok w kierunku 2.10

GIMP 2.9.8: tworzenie gradientów na płótnie, krok w kierunku 2.10

GIMP 2.9.8: tworzenie gradientów na płótnie, krok w kierunku 2.10
13.12.2017 13:44, aktualizacja: 18.12.2017 14:06

Deweloperzy programu graficznego GIMP zakończyli już prace nad wersją 2.9.8 i są coraz bliżej wydania stabilnego GIMP-a 2.10. Choć skupili się przede wszystkim na naprawianiu błędów, znalazły się w tej wersji także ciekawe nowości. Przede wszystkim warto przetestować nowe narzędzia do tworzenia gradientów, pozwalające wprowadzać w nich zmiany już po nałożeniu na odpowiednią warstwę.

Nowe narzędzia do tworzenia i edycji gradientów praktycznie zastępują stare okno dialogowe z edytorem, które zapewne zostanie w końcu usunięte. Wszystkie opcje są dostępne bezpośrednio na obszarze roboczym obrazu, gdzie można dodawać i usuwać punkty z kolorami, przesuwać je i modyfikować przypisane im barwy, a take zmieniać mieszanie barw i tworzyć nowe punkty ze zmieszanych kolorów. Ponadto można wprowadzać zmiany do domyślnych gradientów, które znajdziemy w bibliotece programu. Zmieniona wersja będzie dostępna jako gradient użytkownika do momentu, gdy utworzymy nowy. Tak samo będą działać pędzle i inne zasoby GIMP-a, ale na to musimy jeszcze poczekać.

Fotografów ucieszy możliwość oznaczenia obszarów niedoświetlonych i prześwietlonych, co można uzyskać z pomocą filtra Clip Warning. Użytkownik może wybrać kolory, jakimi zostaną oznaczone te miejsca. Obecnie przyda się przede wszystkim podczas pracy z obrazami zmiennoprzecinkowymi, 26- i 32-bitowymi, a więc EXR i TIFF. Poprawione zostało ponadto narzędzie Blend, ale wymaga ono jeszcze sporo pracy. Pojawiła się też możliwość wklejania fragmentów obrazu dokładnie w to miejsce, z którego zostały skopiowane (Paste in place), a nie na środku podglądu. Poprawione zostało też polskie tłumaczenie programu.

Przy otwieraniu plików PSD ze skomplikowanym drzewem warstw, grup i folderów powinniśmy mieć mniej problemów, choć zapewne nie będzie idealnie. Przy otwieraniu plików PDF zabezpieczonych hasłem zobaczymy w końcu okno dialogowe, pozwalające na wpisanie frazy odblokowującej plik. Można też importować pliki HGT, czyli mapy wysokości terenu, używane między innymi przez NASA.

Obraz

W repozytorium GIMP-a dostępne są na razie tylko źródła wersji 2.9.8. Opisane wyżej nowości trafią do GIMP-a 2.10, a póki co zachęcamy do korzystania ze stabilnego GIMP-a 2.8, którego znajdziecie w naszej bazie programów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)