GIPHY CAM: Jak robić własne GIF-y? 30-letni format wciąż jest modny

GIPHY CAM: Jak robić własne GIF‑y? 30‑letni format wciąż jest modny

GIPHY CAM: Jak robić własne GIF-y? 30-letni format wciąż jest modny
21.06.2017 18:01

GIF-y są z nami już od 30 lat – dłużej niż żyje wielu użytkowników Internetu. Jeden z najstarszych formatów graficznych, wynaleziony z potrzeby przesyłania obrazów w erze transferu 56 kbit/s, przeżywa renesans, między innymi za sprawą klawiatur pozwalających wstawiać znane animacje do rozmów. Nie trzeba się jednak ograniczać – można i warto tworzyć własne animowane pliki, a pomoże w tym aplikacja GIPHY CAM, dostępna na Androida i iOS-a.

Tworzenie nowego GIF-a zaczynamy od wybrania pierwszego efektu. Można od razu przy nagrywaniu umieścić na obrazie animowaną naklejkę lub nałożyć filtr. Warto na początku przetestować różne efekty i wybrać kilka ulubionych. Twórcy aplikacji zapewniają, że co tydzień znajdzie się tu coś nowego i zawsze mamy w czym wybierać.

[img=Screenshot_2017-06-20-18-12-50-607_com.giphy.camer][join][img=Screenshot_2017-06-20-18-12-55-908_com.giphy.camer]

Aplikacja daje możliwość nagrywania wszystkimi kamerami smartfonu. Można zarejestrować maksymalnie 10-sekundowy film, przytrzymując przycisk pod obrazem, albo dotknąć go raz, co zarejestruje 5 klatek. Gotową animację można zapisać, odrzucić, albo nakładać na nią kolejne efekty, naklejki i animowane elementy, dotykając przycisk z „plusem”. Warto tu zaznaczyć, że dodane elementy można powiększać i przekręcać. Na tym etapie można też zmienić sposób zapętlenia GIF-a między „od początku do końca”, „od końca do początku” i „ping-pong”.

Podczas nagrywania na pewno warto korzystać z tych filtrów, które śledzą twarz. W tej aplikacji znajdziemy kilka masek, uszek, oczu, czapek czy okularów, które będą podążać za twarzą filmowanej osoby.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Niektóre efekty pozwalają zamienić tło i mają kilka dodatkowych ustawień, które pozwalają dobrać tolerancję dla kolorów i gładkość krawędzi. Domyślnie aplikacja zamienia biel na zdjęciach i filmach na wybrane z galerii tło. Efekty mogą być piękne i psychodeliczne, zwłaszcza jeśli uda się dobrać więcej niż jedno tło.

Gotowy obraz można zapisać na smartfonie lub od razu udostępnić, czy to z pomocą aplikacji, czy mechanizmów udostępniania obecnych w systemie. Nie ma niestety możliwości usunięcia wprowadzonych zmian, ale też nie ma ograniczeń we wprowadzaniu kolejnych. GIPHY CAM może zapewnić sporo dobrej zabawy.

Format GIF jest starszy niż Internet, ale jeszcze długo z nami zostanie. Graphics Interchange Format, powstał 15 czerwca 1987 w siedzibie firmy CompuServe pod nazwą GIF87a, dwa lata później zyskał obsługę animacji i przezroczystości. Wysoki stopień kompresji i niewielkie rozmiary plików GIF powodowały, że były one chętnie wykorzystywane na pierwszych stronach internetowych, w czasach modemów. Animowane obrazy były też nośnikiem rozrywki, a z czasem i pornografii. Niektóre trudno zapomnieć.

 Z czasem format GIF został wyparty przez media wyższej jakości, ale jest standardem w komunikacji internetowej, uzupełniając tekst. Przez Messengera wysyłanych jest średnio 25 tysięcy animowanych obrazków w ciągu każdej minuty. GIF-y nigdy wcześniej nie były tak popularne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)