GNOME 2.18

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się nowa, stabilna wersja GNOME 2.18 jednego z najbardziej popularnych środowisk graficznych przeznaczonych dla systemów Linux.

GNOME 2.18 posiada sporo nowości w stosunku do poprzedniej wersji, dostępnej od września ubiegłego roku. Z najciekawszych wymienić należy przejście na nowoczesny system komunikacji międzyprocesowej D-Bus, skalowanie częstotliwości procesora przez moduł zarządzania energią (oszczędza energię przy pracy na baterii), nowe funkcje menedżera logowania GDM i nowe gry. Prócz tego, poprawiono wydajność i zmniejszono zużycie pamięci.

Wbudowany w GNOME prosty zdalny pulpit Vino wyświetla teraz informację w momencie podłączenia zdalnego komputera z możliwością odłączenia go. Do zestawu gier włączono szachy glChess i łamigłówkę GnomeSudoku, natomiast Gnibbles, Iagno i Four-in-a-Row posiadają teraz wsparcie dla gry przez Internet. Dużo zmian znajdziemy także w przeglądarce dokumentów Evince, pozwala ona teraz między innymi na otwieranie wielu niezależnych kopii tego samego dokumentu i posiada tryb pełnoekranowej prezentacji.

Wszystkich zainteresowanych aktualizacją środowiska GNOME do najnowszej wersji odsyłamy do strony projektu, z której można pobrać źródła do samodzielnej kompilacji. W chwili obecnej GNOME 2.18 dostępne jest również w repozytoriach najpopularniejszych dystrybucji.

© dobreprogramy