GNOME 3.12 z wsparciem dla HiDPI, licznymi poprawkami i nowymi aplikacjami

GNOME 3.12 z wsparciem dla HiDPI, licznymi poprawkami i nowymi aplikacjami

GNOME 3.12 z wsparciem dla HiDPI, licznymi poprawkami i nowymi aplikacjami
Redakcja
27.03.2014 00:45

Nie ulega wątpliwości, że zaraz po premierze trzeciej odsłony środowiska GNOME, wielu użytkowników było zupełnie zdezorientowanych oraz… pełnych złości za zmiany, jakie z nim zaszły. Mniejsze możliwości personalizacji, większe wymagania, zdanie na wizję autorów. To nie każdemu przypadło do gustu, lecz wcale nie zatrzymało rozwoju projektu, który ewoluuje i idzie do przodu z każdą kolejną wersją. Udowadnia to także najnowsze wydanie 3.12, które właśnie zadebiutowało. Zmiany jakie znalazły się w tej wersji nie są przełomowe, niemniej wielu użytkowników mogą naprawdę spodobać się efekt prac ostatnich sześciu miesięcy.

Obraz

Najważniejszymi z nich jest bez wątpienia wsparcie dla wyświetlaczy o dużych rozdzielczościach (HiDPI), a także znaczne poprawki w aplikacji do obsługi filmów i edytorze gEdit. Pierwsza z nich dorobiła się nowego układu pełnoekranowego, a także odtwarzania filmów z zewnętrznych serwisów takich jak Blip.tv czy Rai.tv, oraz integracji z usługą Pocket do zapisywania ciekawych filmów do obejrzenia w innym czasie. Zmiany w popularnym gEdit to również przede wszystkim nowy, odświeżony wygląd. Zmianie uległo centrum oprogramowania, które wyświetla teraz zrzuty z aplikacji, automatycznie określa ocenę, a także pozwala na usuwanie repozytoriów trzecich. Pojawiły się także nowe aplikacje: klient IRC Polari, rejestrator dźwięków, a także przeglądarka Web (Epiphany) ze zmienionym paskiem adresu zintegrowanym z belką tytułową, obsługą przeglądania w trybie prywatnym, a także oddzielnymi procesami per karta jak ma to miejsce w Chrome.

Zmiany w Gnome Shell to implementacja jumplist, poprawione menu zarządzania sieciami, możliwość tworzenia własnych folderów aplikacji, a także wyświetlanie w głównym menu nie tylko aplikacji już zainstalowanych, ale także tych dostępnych do zainstalowania. Nowa wersja to również lepsza obsługa Waylanda, nowe ustawienia Bluetooth, a także lepsze wsparcie dla kont Facebook i Google w zarządzaniu kontami. Część zmian dotyczy GTK i wyglądu samych aplikacji poprzez ulepszenie dekoracji, a także zaktualizowany motyw Adwaita. Pomniejsze zmiany dotknęły także inne aplikacje jakie znajdziemy w tym środowisku: zdjęcia pozwalają na integrację z kontem na Facebooku, terminal może automatycznie zawijać linie, notatki tworzone w nowym oknie, czy też tworzenie playlisty w aplikacji do obsługi muzyki. Jak widać, nie są to zmiany rewolucyjne, niemniej nie są też małe. Z nowym GNOME zapoznać możecie się poprzez wydanie Live przygotowane przez zespół. Do konkretnych dystrybucji trafi on w najbliższym czasie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)