GNOME Foundation a OOXML

Strona główna Aktualności

O autorze

GNOME Foundation wydała oświadczenie w odpowiedzi na zarzuty o wspieranie formatu Office Open XML jako standardu ECMA w przeciwieństwie do Open Document Format (ODF).

Kontrowersje pojawiły się, gdy Jody Goldberg, główny programista arkusza kalkulacyjnego Gnumeric, poprosił Fundację o wsparcie jego pracy w TC45-M, komitecie ECMA zajmującym się zgłoszeniem OOXML jako standardu ECMA 376. Uważa się, że działalność ta mocno zwiększyła szanse standardu Microsoftu na stanie się standardem ISO/IEC. Twierdził on także, że wprowadzenie wsparcia dla ODF w Gnumericu było znacznie trudniejsze niż w przypadku OOXML. Nie miało dla opinii publicznej dużego znaczenia, że wypowiadał się wyłącznie w kwestiach technicznych a wsparcie dla Excela zawsze było jednym z celów Gnumerica. Wystarczyło, że wyszły na jaw jego kontakty z Brianem Jonesem, pracownikiem Microsoftu promującym OOXML.

Ponadto zajmowanie się przez Miguela de Icazę, twórcę GNOME, portowaniem .NET i Silverlight na Linuksa postrzegane jest jako wsparcie dla tych technologii udzielane przez GNOME Foundation, a nie jego osobiście. Jakby tego było mało, de Icaza określi OOXML dobrym standardem, który padł ofiarą wrogiej propagandy. W tym przypadku także odczytano to jako głos GNOME.

W końcu w październiku Russell Ossendryver z Worldlabel.com, znany ze sponsorowania konkursu na szablony do OpenOffice.org, na liście dyskusyjnej Open Document Fellowship zapytał wprost, czy GNOME wspiera OOXML. Spotkało się to z wieloma reakcjami, łącznie z wezwaniem Richarda Stallmana aby GNOME, podobnie jak KDE, szybko wydało oświadczenie nieprzychylne standardowi Microsoftu. Goldberg wtedy wyraził swoje niezadowolenie mówiąc, że nikt z krytykującej go społeczności FLOSS nie raczył się z nim skontaktować i wyjaśnić sprawę.

Przyszedł jednak czas na oficjalne oświadczenie GNOME Foundation. Stwierdzono w nim, że ODF jest najlepszym standardem dla firm jak i instytucji rządowych zapewniając innowacyjność, produktywność oraz przejrzystość. Poinformowano, że praca Goldberga w TC45-M nie jest aprobatą dla Office Open XML ani poparciem jego standaryzacji przez ISO. Zaznaczono, że w procesie standaryzacji Microsoft dopuszczał się nieuczciwych praktyk. Społeczność została przestrzeżona przed widzeniem sytuacji w kategoriach biało-czarnych. Oświadczenie broni działalności Goldberga wskazując, że zwrócił on uwagę na wiele problemów z OOXML przez co przyczynił się do ułatwienia implementacji tego standardu w otwartych rozwiązaniach.

Stanowisko GNOME Foundation opiera się w dużej mierze na pragmatycznym założeniu, że standard Microsoftu, jeśli nawet nie będzie standardem oficjalnym, to stanie się nim de facto. Zamiast więc kierować się antymicrosoftową paranoją należy zadbać o wsparcie OOXML w otwartych aplikacjach aby użytkownicy mieli większą swobodę przy pracy z dokumentami. Takie podejście wydaje się rozsądne. Z drugiej jednak strony wielu orędowników otwartości oczekuje od GNOME lojalności przejawiającej się wspieraniu tylko ODF i bojkotem OOXML. Z tego powodu oświadczenie Fundacji zamiast rozwiać wątpliwości może odnieść odwrotny skutek.

© dobreprogramy