r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

GNOME OS dla wszystkich niezadowolonych z wszystkich innych systemów

Strona główna Aktualności

GNOME, otwartoźródłowe środowisko graficzne, znane między innymi z różnych dystrybucji Linuksa, przechodzi właśnie kryzys, co wyraźnie widać na GUADEC — corocznej konferencji deweloperów GNOME. Podczas gdy w oczach części społeczności GNOME stacza się w przepaść, inni przewidują, że najlepsze jeszcze przed nimi. I to jak!

Michael Larabel z serwisu Phoronix relacjonuje dość szczegółowo prezentację dotyczącą obecnego stanu środowiska. Jednym z podstawowych problemów GNOME jest nienaturalne w obecnych warunkach skupienie się na środowisku desktopowym. Projektanci nie mają nowych wizji, nie ma perspektyw na stworzenie interfejsu dotykowego czy to dla dużych, czy dla małych ekranów, środowisko cierpi z powodu fragmentacji i traci użytkowników.

Deweloperzy GNOME mają za sobą 15 lat doświadczenia i całkiem niezłą podstawę do dalszego rozwoju, ale proponowane przez deweloperów Xana Lopeza i Juana Sancheza rozwiązania... co najmniej przeceniają to doświadczenie. GNOME 3 został ich zdaniem przyjęty bardzo ciepło i wyznaczył dobry kierunek rozwoju środowiska. Na tej podstawie powstać ma kolejna jego odsłona z dopracowanymi aplikacjami. GNOME 4.0 ma zostać wydany w marcu 2014. Dodatkowo do tego czasu ma zostać opracowana metoda na sprawienie, aby GNOME był przyjazny urządzeniom dotykowym. Dla ułatwienia zadania deweloperom opracowane zostanie również SDK dla GNOME 4.0.

r   e   k   l   a   m   a

Dodatkowy obszar dla ekspansji deweloperzy widzą w tym, że nie wszyscy są zadowoleni z Androida, iOS czy otwartych alternatyw — można więc spróbować wprowadzić GNOME na urządzenia mobilne. Aby utrzymać się w konwencji, deweloperzy zaproponowali nawet budowę platformy dystrybucji aplikacji i ekosystem złożony z aplikacji natywnych i webowych. Dalszym krokiem jest wydanie systemu operacyjnego GNOME OS, zbudowanego na technologiach znanych z GNOME. Lopez i Sanchez chcą dążyć do tego, aby każdy mógł kupić urządzenie z GNOME na pokładzie. Ma to być alternatywa dla... wszystkich niezadowolonych z wszystkich innych systemów.

Jednak według Larabela najlepszym dowodem na oderwanie autorów prezentacji od rzeczywistości jest plan 20x20. W 2005 roku ogłoszony został plan 10x10, który zakładał, że do 2010 roku GNOME zagarnie 10% rynku. Ładnie to wyglądało na papierze, a w rzeczywistości do 2010 roku nawet Linux nie przekroczył 10%, nie mówiąc już o samym GNOME. A teraz deweloperzy zapowiadają 20% do 2020 roku... Poprzeczka jest na tyle wysoko, że nawet inwestycje Valve i ekspansja Ubuntu nie pomoże w realizacji ambitnego planu 20x20.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.