GNOME i plany na przyszłość

Strona główna Aktualności

O autorze

Zespół tworzący GNOME przygotował tzw. roadmapę dla kolejnych wersji środowiska graficznego oznaczonych numerami 2.22 i 2.24.

Programiści w GNOME 2.22 skupią się głównie na poszerzeniu możliwości oferowanych przez środowisko programów. Jedną z zaktualizowanych aplikacji będzie Ekiga 3.0 z całkowicie przebudowanym interfejsem i wsparciem dla X-Video i IAX2. Użytkownicy MythTV powinni być zadowoleni, ponieważ dla odtwarzacza Totem Video Player zostanie opracowana odpowiednia wtyczka współdziałająca z tym programem. Poza tym, nowy Totem będzie oferować pełne wsparcie dla DVB i lepszą obsługę napisów.

Aplikacja do tworzenia notatek Tomboy oferować będzie funkcję automatycznej synchronizacji w tle, tagowania notatek i przypisywania do nich zadań. Wśród innych zmian, które mają być wprowadzone w GNOME 2.22, należy wymienić obsługę pełnego i kilku ekranów przez menadżera okien Metacity, migracje Evince do glo/gvfs, czy obsługę Google Calendar i Exchange 2007 przez program Evolution GroupWare.

Wydanie stabilnego GNOME 2.22 planowane jest na marzec przyszłego roku. Kolejna wersja 2.24 oferować będzie nowe biblioteki i lepsze wsparcie dla skórkowania paneli. Więcej szczegółowych informacji można uzyskać po zapoznaniu się z materiałami dostępnymi na GNOME Live Wiki.

© dobreprogramy