GNOME 2.16 już jest!

Strona główna Aktualności

O autorze

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami, ukazała się kolejna stabilna wersja środowiska graficznego GNOME 2.16. Do najważniejszych zmian należy całkiem spora poprawa wydajności i odświeżony wygląd.

Pierwszą rzucającą się w oczy nowością jest odświeżony wygląd ikon systemowych, a także poprawa szybkości działania środowiska i wchodzących w jego skład narzędzi. Nowe GNOME lepiej zarządza energią, co w laptopach pozwala na dłuższą pracę na baterii, a dodatkowo w panelu ustawień dostępny jest wykres, z którego łatwo można zorientować się na ile pracy starczy prądu. Nowe narzędzie Baobab pozwoli nam na kontrolę wolnego miejsca na dysku. Osoby niewidome z pewnością ucieszą się z nowego czytnika ekranowego Orca używającego technologii AT-SPI (Assistive Technology Service Provider Interface).

Przeglądarka WWW Epiphany posiada funkcję sprawdzania pisowni w polach tekstowych (podobnie jak w najnowszych testowych wersjach Firefoksa), a wbudowana nagrywarka płyt CD ma od teraz możliwość bezpośredniego nagrywania DVD. Nowy skrót klawiaturowy Alt+F6 pozwala na przełączanie się pomiędzy oknami aktualnie używanej aplikacji, a Nautilus daje teraz możliwość rekurencyjnego zmieniania praw dostępu do plików i katalogów. Prócz tego poprawiono wiele błędów i zaktualizowano bibliotekę GTK+ do wersji 2.10.

Aktualnie nowe GNOME nie jest jeszcze dostępne w żadnej stabilnej dystrybucji, prawdopodobnie pierwszą będzie Ubuntu Edgy Eft 6.10, która ma ukazać się pod koniec października. Szczegółowe informacje na temat nowego GNOME dostępne są na stronach twórców.

© dobreprogramy
s