GPL po europejsku

Strona główna Aktualności

O autorze

Komisja Europejska, a dokładnie jej Dyrektoriat Społeczeństwa Informacyjnego, wykazała się inicjatywą twórczą i zaproponowała, aby całe oprogramowanie powstające na zamówienie Komisji za środki unijne musiało być dostępne na licencji zwanej EU Public Licence, napisanej na zlecenie Komisji przez zespół z Uniwersytetu w Namur.

Jest ona w założeniach bliska GPL, ale aby nie było to zbyt proste jest ona z GPL niezgodna, gdyż jej autorzy nie spróbowali nawet skontaktować się z FSF i skoordynować swoich działań z pracami nad GPLv3.

Komisja zaprasza wszystkich zainteresowanych do dyskusji na grupie Usenet europa.ida.egov.egovernment, której archiwa są dostępne także przez stronę WWW. W debacie tej odezwali się między innymi autorzy podobnej licencji używanej przez francuskie instytucje rządowe CECiL, która jest zgodna z GPL, sprawdzona przez ostatnie 2 lata, doczekała się swej drugiej wersji i wykorzystuje ją kilka nieźle rozwijających się projektów. Autorzy CECiL pytają więc: po co kolejna licencja?

© dobreprogramy
s