r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

GPLv3 oficjalnie

Strona główna Aktualności

Zgodnie z zapowiedzią, po czterech wersjach roboczych i wielu burzliwych dyskusjach trzecia wersja GNU General Public License została oficjalnie udostępniona publicznie. Jest to pierwsza aktualizacja od 16 lat. Ma ona usunąć niejasności jakie wiązały się z niektórymi zapisami w wersji drugiej, zmniejszyć ograniczenia redystrybucji poprzez wprowadzenie nowych wymagań patentowych oraz chronić prawo użytkownika do modyfikowania kodu na urządzeniach wbudowanych. Zwiększono też kompatybilność z innymi licencjami.

Dzięki bardzo szerokiej dyskusji udało się stworzyć licencję, która powinna zadowolić zarówno użytkowników jak i twórców oprogramowania. Najbardziej kontrowersyjnym aspektem było wprowadzenie zapisów mających utrudnić zawieranie porozumień takich jak umowa Microsoftu z Novellem.

Twórcy GPLv3 liczą na jej szybkie rozpowszechnienie. Są już pierwsze aplikacje, które jej podlegają. Linus Torvalds, który odrzucał przejście kodu jądra Linuksa z wersji 2 na wersję 3 licencji GPL powiedział, że możliwość ta jest ponownie rozważana.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.