r   e   k   l   a   m   a
reklama

GParted Live 0.8.0-5 z obsługą SSH

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Jest już dostępna kolejna wersja wersja GParted Live - bezpłatnego narzędzia do zarządzania i partycjonowania dysków twardych.

GParted (Gnome Partition Editor) stanowi ciekawą alternatywę dla komercyjnych aplikacji do zarządzania dyskami, takich jak Partition Magic czy Partition Manager. Aplikacja obsługuje wiele systemów plików, w tym między innymi FAT16, FAT32, NTFS, EXT2 oraz EXT3. Program może przeprowadzać wiele operacji na partycjach, włączając w to ich tworzenie, odczytywanie, kopiowanie, usuwanie, przesuwanie i zmianę rozmiaru. GParted może być uruchomiony bezpośrednio z poziomu nośnika LiveCD - działa więc niezależnie od zainstalowanego systemu operacyjnego i idealnie nadaje się do wykonywania operacji o podwyższonym stopniu ryzyka.

Najnowsza wersja GParted Live oznaczona numerem wersji 0.8.0-5 oparta została na Debianie Sid z 21 marca i jądrze 2.6.38-1. Narzędzie wzbogaciło się o obsługę SSH. Usługa SSH standardowo jest jednak wyłączona ze względów bezpieczeństwa, przy jej uruchomieniu zalecana jest zmiana hasła. Twórcy usunęli także błędy dostrzeżone w poprzednich wersjach aplikacji. Warto także przypomnieć, że wraz z wydaną miesiąc temu wersją 0.8.0 GParted wzbogacił się o funkcję odzyskiwania danych z utraconych partycji.

GParted Live 0.8.0-5 można pobrać z działu PROGRAMY -> Narzędzia -> Narzędzia dyskowe i plikowe. Przed wykonaniem jakichkolwiek operacji na dysku warto wykonać kopię bezpieczeństwa najważniejszych danych.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieTest najlepszych telewizorów na Mundial