GParted naszych czasów: czescy programiści pokazali najlepszy menedżer partycji dla Linuksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Domyślnym linuksowym menedżerom partycji można wiele zarzucić. Albo są bardzo uproszczone, nie dając użytkownikom możliwości zastosowania bardziej złożonych schematów partycjonowania, albo są bardzo niewygodne, czyniąc nawet prosty schemat partycji czymś niełatwym do „wyklikania”. Szczególnie źle na tym tle wyglądał menedżer Fedory – ale z tym już koniec. Czescy programiści Vojtech Trefny i Vratislav Podzimek pracują nad narzędziem, które ma być menedżerem partycji na nasze czasy.

Już jakiś czas temu w instalatorze Fedory Anaconda pojawiła się biblioteka o ciekawej nazwie. „Blivet” (po polsku figura niemożliwa) to optyczna iluzja, w której jednocześnie przedstawione są dwie niemożliwe do pogodzenia ze sobą perspektywy, jak na obrazach M.C. Eschera. Wybór nie był przypadkowy – z jednej strony chcemy uzyskać w pełni funkcjonalną, przejrzystą bibliotekę do zarządzania pamięcią masową, z drugiej musimy poradzić sobie z miszmaszem niespójnych mechanizmów pamięci masowych. Biblioteka, mimo swojej dojrzałości, nie miała do tej pory interfejsu nadającego się do użycia dla końcowego użytkownika.

Zainspirowani popularnym, niezależnym menedżerem partycji GParted, czescy programiści zdecydowali się napisać własny interfejs do bliveta. Narzędzie o nazwie blivet-gui bardzo GParted przypomina. To zabieg celowy, chodzi o to, by użytkownik nie musiał się specjalnie nowego narzędzia uczyć. Wprowadzane zmiany są kolejkowane, a następnie aktywowane po kliknięciu przycisku „Zastosuj”. O ile jednak pod względem swoich możliwości GParted kończy się na zakładaniu prostych schematów, dobrych dla użytkowników Windows, to blivet-gui, mimo że wciąż jest we wczesnej fazie rozwoju, potrafić ma znacznie więcej – szczególnie jeśli lubimy korzystać z logicznych wolumenów.

I tak oto, jak wyjaśnia Podzimek, kilkoma kliknięciami możemy założyć partycję sda1 o wielkości 10 GB, następnie umieścić na niej urządzenie LUKS, określić je jako wolumen fizyczny, na którym będzie działała grupa wolumenów. Połowę przestrzeni grupy można następnie przypisać wolumenowi logicznemu, który sformatowany zostanie w systemie plików xfs. Niebawem blivet-gui zyska możliwość zarządzania wolumenami RAID i pełnego wykorzystania możliwości systemu plików btrfs.

Menedżer może stać się częścią dowolnego linuksowego środowiska graficznego. Dzięki zastosowaniu protokołu Xembed, może być rysowany zarówno przez biblioteki Gtk jak i Qt, w ramach pulpitów takich jak GNOME czy KDE. Narzędzie pozwala też na automatyzację procesu tworzenia i zarządzania partycjami, obsługując pliki kickstart instalatora Anaconda.

Więcej informacji znajdziecie na blogu Vojtecha Trefnego. Blivet-gui można zainstalować bepośrednio z repozytorium copr Fedory.

© dobreprogramy
s