GTK+ 2.10

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się nowa wersja biblioteki GTK+ Runtime Environment, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania niektórych programów (takich jak na przykład GIMP i Sodipodi).

Nowe wydanie wnosi znaczące zmiany przy jednoczesnym zachowaniu kompatybilności z poprzednią serią 2.8. Z najważniejszych nowości wymienić należy obsługę drukowania (z zarówno wysoko- i niskopoziomowymi interfejsami API), funkcję do przechowywania i wyświetlania w programach listy ostatnio używanych plików i rozbudowane wsparcie dla przeciągania i upuszczania (drag-and-drop). Programistów z pewnością ucieszą nowe funkcje do tworzenia uniwersalnych ikonek w tray'u, kreatorów i odnośników do stron WWW. Odnowiono także okno wyboru plików (używane między innymi przy otwieraniu i zapisywaniu) oraz elementy do budowy formularzy. Nowe GTK posiada także większe możliwości do zmiany wyglądu poprzez system motywów.

Kompletna lista zmian dostępna jest na stronie twórców, także stamtąd można pobrać źródła do samodzielnej kompilacji. Wersja dla Windows nie jest jeszcze aktualnie dostępna, pakiety dla poszczególnych dystrybucji Linuksa powinny wkrótce być dostępne w odpowiednich repozytoriach.

© dobreprogramy
s