r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

GTK+ 3.2 z obsługą HTML5

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydano GTK+ 3.2, zestaw bibliotek przeznaczonych do tworzenia interfejsów graficznych programów. W tym wydaniu wprowadzono między innymi obsługę HTML5, a także serwera Wayland.

Interfejs GTK+ znany jest z takich programów, jak GIMP i Inkscape, oraz środowisk graficznych GNOME i Xfce. W najnowszym wydaniu narzędzia pojawiła się funkcja HTML5 „Broadway”, która umożliwia renderowanie aplikacji GTK w przeglądarkach internetowych. Dotyczy to oczywiście najnowszych wydań przeglądarek obsługujących HTML5. Dzięki tej funkcji wprowadzona zostanie możliwość uruchamiania takich aplikacji jak Gedit czy GIMP z poziomu Firefoksa czy Chrome - zarówno lokalnie jak i zdalnie. Działanie HTML5 „Broadway” można obejrzeć na krótkim klipie wideo.

Kolejna istotna zmiana w ramach GTK+ 3.2 to eksperymentalna obsługa Waylanda. Przypomnijmy, że to projekt stworzony przez firmę Red Hat. Rozwiązanie ma być prostsze od X.org, a jednocześnie bardziej wydajne. Wykorzystuje dostępne w jądrze Linuksa technologie jak komponent Direct Rendering Menager (DRM), mechanizm Kernel Mode Setting, a także system zarządzania pamięcią Graphics Execution Manager (GEM). Od czerwca tego roku wprowadzono natywną obsługę OpenGL ES, wcześniej natomiast był to OpenGL. Wayland ma znaleźć się między innymi w przyszłych wydaniach Ubuntu.

r   e   k   l   a   m   a

GTK+ 3.2 można już pobrać ze stron projektu. Z kolei z listy mailingowej dla deweloperów dowiemy się o szczegółach wprowadzonych zmian w najnowszej wersji.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.