Gadu-Dyktando

Strona główna Aktualności

O autorze

19 września o 18:00 rozpocznie się pierwsze w Polsce dyktando przez Internet. Aby wziąć w nim udział, wystarczy dostęp do komunikatora internetowego Gadu-Gadu oraz włączone o tej porze internetowe Gadu Radio na kanale Starter (dostępne prosto z komunikatora i z serwisu MojaGeneracja.pl), które wyemituje tekst dyktanda przygotowany przez prof. Jerzego Bralczyka.

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że w Internecie grasuje jakaś szczególna polszczyzna, podobno mająca mało wspólnego z dotąd ogólnie przyjętą normą, a nawet tej normie zagrażająca - mówi prof. Bralczyk - To dlatego, że za język typowy dla Internetu uważamy często język tych wypowiedzi, których naturalnym "środowiskiem" jest komputer, tekstów należących do gatunków istniejących tylko w Internecie: mejli, blogów, czatów i innych gatunków językowych sprzyjających szybkiej komunikacji.

W tekście dyktanda nie zabraknie zwrotów na co dzień używanych także w wirtualnej rzeczywistości. Twórcy dyktanda chcą utrudnić oszukiwanie przy użyciu edytorów tekstu sprawdzających pisownię, każdy fragment tekstu będzie czytany dwukrotnie. Po jego zakończeniu uczestnik będzie musiał wpisać i przesłać usłyszane zdania przez komunikator Gadu-Gadu na specjalny numer, który ma wychwytywać próby korzystania z edytorów.

Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody. Szczegóły dotyczące dyktanda, a także między innymi informacje o wpływie Internetu na język polski, można znaleźć na specjalnym blogu.

© dobreprogramy