Gadu-Gadu także w firmie

Strona główna Aktualności

O autorze

15 maja firma Gadu-Gadu opublikowała nowy regulamin korzystania z serwisu Gadu-Gadu. Nowy regulamin wzbudził wiele kontrowersji, pisaliśmy już o artykule 11, który wskazuje, że jedynie poprzez oryginalny komunikator tejże firmy można komunikować się korzystając z sieci GG.

Naszą redakcję mocno zaniepokoił jednak również art. 5 wymienionego regulaminu o treści:

Korzystanie z usług komunikatora Gadu-Gadu może się odbywać wyłącznie w celach niekomercyjnych i wyłącznie dla użytku osobistego Użytkownika. Korzystanie z usług komunikatora Gadu-Gadu w celach zarobkowych bądź komercyjnych lub w celach związanych z prowadzoną jakąkolwiek działalnością gospodarczą bądź w związku z prowadzeniem takiej działalności może nastąpić wyłącznie na podstawie pisemnego porozumienia z Operatorem.

Treść powyższego artykułu można by było interpretować w ten sposób, że z komunikatora można korzystać jedynie w ramach "użytku domowego" czyli nie w firmie, tj. nie do firmowych kontaktów z klientami, partnerami, czy nawet do wewnętrznego komunikowania się pracowników.

Postanowienia te na tyle nas zaniepokoiły, że skontaktowaliśmy się z przedstawicielami Gadu-Gadu z prośbą o interpretację. Dziś uzyskaliśmy odpowiedź. Na szczęście okazało się, że artykuł 5 należy interpretować korzystnie dla użytkowników. Szczegółową interpretację przedstawił nam Rzecznik Prasowy Gadu-Gadu Pan Jarosław Rybus, poniżej publikujemy jego wypowiedź.

W rozumieniu punktu 5. "korzystanie z usług komunikatora Gadu-Gadu może się odbywać wyłącznie w celach niekomercyjnych" - oznacza to m.in., że nie można pobierać opłat za korzystanie z komunikatora Gadu-Gadu, który był, jest i będzie bezpłatnym programem. Punkt ten ma w zamiarze dotyczyć takich sytuacji, gdy np. sieć Gadu-Gadu jest wykorzystywana w celach komercyjnych, np. przesyłania spamu do użytkowników Gadu-Gadu lub pobierania opłat za korzystanie z nieoryginalnej wersji programu Gadu-Gadu.

Punkt 5 nie dotyczy w żaden sposób sytuacji, gdy numer GG jest traktowany jako forma kontaktu, nie tylko prywatnego, ale również komercyjnego wewnątrz firmy, jak i z kontrahentami, gdy podawany jest jako sposób kontaktu na aukcjach internetowych, w sklepach internetowych, na firmowych stronach www, wizytówkach i innych materiałach. Takie wykorzystywanie numeru GG nie jest łamaniem regulaminu. Ideą komunikatora jest komunikowanie się. Nie jest celem regulaminu ograniczanie tej podstawowej właściwości i zalety Gadu-Gadu, które jest powszechnym narzędziem do komunikacji w polskim Internecie.

Obecny regulamin zastąpił stary, powstały w 2000 roku (z późniejszymi poprawkami), który nie odpowiadał zmianom, jakie przez okres ostatnich sześciu lat zaistniały w polskim Internecie. Nowy regulamin w sposób kompleksowy określa zasady korzystania z komunikatora Gadu-Gadu.


Pełna treść regulaminu dostępna jest na stronie Gadu-Gadu.

© dobreprogramy
s