Gartner: szału nie będzie, Windows 10 branży PC nie ocali

Strona główna Aktualności

O autorze

Premiera Windows 10, a nawet darmowa aktualizacja poprzednich wersji „okienek” do Windows 10 nie wpłyną znacząco na sytuację na rynku PC. Tak przynajmniej uważa firma analityczna Gartner, której eksperci nie podzielają entuzjazmu Microsoftu. Co więcej ich zdaniem przez wiele jeszcze lat dla większości użytkowników najpopularniejszą wersją Windows pozostanie Windows 7.

Badania nad wpływem premiery „dziesiątki” na rynek PC przeprowadził w ramach przygotowywania prognozy wydatków IT w 2016 roku John-David Lovelock, główny prognosta Gartnera. Zauważył on, że w oczekiwaniu na premierę nowego systemu Microsoftu doszło do wydłużenia cyklu życia sprzętu, ale po pojawieniu się na rynku Windows 10 niewiele się zmieni. Poziom sprzedaży komputerów osobistych pozostanie w 2016 roku na dotychczasowym poziomie.

Czy zatem czeka nas powtórka z rozrywki z Windows 8? Niekoniecznie. Według Gartnera dzisiaj za dobry wynik dla branży można uznać po prostu brak spadków. Zarówno użytkownicy indywidualni jak i firmy nie tyle będą kupować nowe komputery, co wymieniać najstarsze swoje maszyny. Przekonanie, że Windows 10 ocali branżę PC nie jest więc prawdziwe – stwierdził Lovelock.

Po prostu po premierze 29 lipca dla wielu użytkowników wciąż „chlebem powszednim” pozostanie Windows 7, pomimo agresywnej kampanii marketingowej Microsoftu. Nie będzie to jednak aż taka katastrofa, jak premiera Windows 8. Spodziewać się powinniśmy raczej sporej rozpiętości reakcji na „dziesiątkę”, od tych, którzy będą aktualizowali system pierwszego dnia, po tych, którzy wciąż jeszcze korzystają z Windows 95.

Sytuacja mogłaby wyglądać inaczej, gdyby nie wymogi systemowe „dziesiątki”, takie same jak w wypadku Windows 7 czy 8.1. Użytkowników pecetów, którzy do tej pory normalnie pracowali z tym co mieli, trudno będzie przekonać do zakupu nowego komputera z Windows 10, skoro ten który mają wciąż jest dość dobry, nawet na nową wersję Windows.

© dobreprogramy
s