Gazelle - rewolucja na rynku przeglądarek internetowych?

Strona główna Aktualności

O autorze

Na początku tego roku informowaliśmy o pracach Microsoft Research nad eksperymentalną i bezpieczną przeglądarką o nazwie kodowej Gazelle. Wkrótce nowe rozwiązania zostaną pokazane światu.

Zdaniem Microsoftu nowoczesne przeglądarki powinny nie tylko wyświetlać dokumenty, ale działać bardziej jak system operacyjny. Gazelle idzie właśnie w tym kierunku. Posiada własne jądro o specjalnej konstrukcji, które ma za zadanie chronić i odpowiednio zarządzać zasobami. Treść z każdego źródła jest uruchamiania jako osobny proces i współdzielona pomiędzy otwartymi stronami internetowymi. Dzięki temu rozwiązaniu aplikacje internetowe mają działać płynniej, a praca z przeglądarką ma stać się bezpieczniejsza. Niestety prototyp nie wypada najlepiej w testach wydajnościowych.

Założeniem projektu jest pokazanie nowej drogi rozwoju przeglądarek internetowych, głównie dla poprawy wydajności i bezpieczeństwa korzystania z sieci. Prawdopodobnie Gazelle nie wyjdzie z fazy eksperymentalnej, a wypracowane rozwiązania zostaną wykorzystane w nowych wersjach Internet Explorera. Szczegóły architektury zostaną przedstawione w sierpniu na specjalistycznym sympozjum Usenix Security w Montrealu.

© dobreprogramy